Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odeszła arcyksiężna polskości

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2012

[ TEMATY ]

pożegnanie

TT

Uroczystościom pogrzebowym arcyksiężnej przewoniczył bp T. Rakoczy

Uroczystościom pogrzebowym arcyksiężnej przewoniczył bp T. Rakoczy

W Żywcu 11 października tysiące ludzi pożegnały arcyksiężnę Marię Krystynę Habsburg. – Dla mnie to bardzo osobiste pożegnanie, ponieważ przez 8 lat towarzyszyłem Arcyksiężnej w życiu codziennym jako osobisty sekretarz. Była osobą niezwykłą. Z całą odpowiedzialnością powiem, że z śmiercią Marii Krystyny Habsburg odeszła pewna epoka. Reprezentowała świat wartości, które w obecnych czasach nie są na porządku dziennym. Poprzez całe swoje życie udowodniła, że Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości najważniejsze. Pokazała wielu ludziom, że miłość Ojczyzny to nie piękne słowa, a codzienne czyny. Mieszkając ponad 40 lat na emigracji marzyła o wolnej, niepodległej Polsce. Była europejską arystokratką władającą kilkoma językami, a nigdy nie wstydziła się swojej wiary i konserwatywnych poglądów. Wszystkie swoje cierpienia zawierzała Bogu. Bardzo często widziałem ją modlącą się Różańcem. Regularnie czytała prasę katolicką, w tym nasz tygodnik. Niezwykłość Księżnej polegała również na tym, że dla każdego człowieka była otwarta i serdeczna. Nie patrzyła na stan społeczny, status materialny, podział społeczny. Powtarzała mi wielokrotnie, ze rzeczą fundamentalną jest wspólne budowanie Polski. W życiu codziennym była bardzo serdeczna – mówił w czasie Mszy żałobnej bp Tadeusz Rakoczy. – Jej 88-letnie życie dla nas było znakiem wielkiej ufności Bogu i miłości Jego Kościoła. Pokazała nam jak dobrze przeżyć życie, jak przejść przez trudności, jak godnie i pięknie się postarzeć, jak odważnie myśleć o wieczności – mówił biskup. Podczas uroczystości pogrzebowych pożegnały ją dzieci z Przedszkola im. arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. W imieniu żywieckich samorządowców Honorową Obywatelkę Miasta Żywca żegnał burmistrz Żywca. – Pozostaną również wśród nas wartości, które nam przekazałaś. Umiłowanie Ojczyzny, ziemi, na której się urodziłaś, głęboka wiara w Boga, patriotyzm, skromność, czerpanie szczęścia z każdej przeżytej chwili, miłość bliźniego i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, gdy jej potrzebuje – mówił Antoni Szlagor.

Po liturgii trumnę z ciałem Zmarłej umieszczono w krypcie rodowej Habsburgów w konkatedralnej kaplicy. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli członkowie książęcej rodziny – żyjąca w Hiszpanii Renata Habsburg-Lorena de Zulueta z dziećmi oraz bratanica ze Szwecji, Krystyna Habsburg, a także przedstawiciele rodziny z Węgier i Austrii.

2012-11-05 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taki proboszcz to skarb

Niedziela lubelska 31/2021, str. II

[ TEMATY ]

pożegnanie

Grzegorz Jacek Pelica

Wierni dziękowali za 34 lata prowadzenia parafii

Wierni dziękowali za 34 lata prowadzenia parafii

W parafii św. Marii Magdaleny przedstawiciele wielu środowisk i pokoleń podziękowali ks. kan. Januszowi Rzeźnikowi za kapłańskie posługiwanie parafii i miastu.

Dotychczasowy proboszcz przeszedł na emeryturę; zastąpił go ks. Andrzej Majchrzak. W niedzielę 18 lipca ks. Janusz Rzeźnik przewodniczył Sumie, na której zgromadziły się rzesze wiernych. Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Stanisław Janeczek, ks. prał. Adam Lewandowski, ks. Kazimierz Janik i ks. Kazimierz Gabryel. W okolicznościowej homilii ks. Lewandowski ukazał Boże działanie w duszpasterskiej posłudze ks. Janusza Rzeźnika, który „jak dobry pasterz zna swoje owce, wchodzi z nimi w relacje i buduje więzi tak, by wierni odczuwali troskę i bliskość”. – Warto podziękować za ciche spotkania, po których została radość i wdzięczność; za głoszenie słowa Bożego, a nie swojej nauki; za otwarcie parafii na cztery nowe wspólnoty: dwie w Łęcznej (św. Barbary i św. Józefa) oraz w Ciechankach i Ludwinie; za szerzenie kultu Matki Bożej Fatimskiej i za przywrócony blask zabytkowej świątyni – wyliczał kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję