Reklama

Niedziela Sandomierska

Pamięć o nim jest wśród nas

Niedziela sandomierska 45/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

szkoła

misje

Jan Paweł II

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci tablicę w Szkole Podstawowej w Świniarach, która przyjęła imię bł. Jana Pawła II

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci tablicę w Szkole Podstawowej w Świniarach, która przyjęła imię bł. Jana Pawła II

Dziś, gdy w kalendarzu natrafiamy na imieniny Karola, naszą myśl kierujemy ku wielkiemu Karolowi Wojtyle - Janowi Pawłowi II. Dziś to właśnie obchodziłby swoje imieniny.

Między dniem papieskim, który obchodziliśmy 14 października, a dzisiejszymi imieninami spotkała się w Sandomierzu Rodzina Szkół bł. Jana Pawła II, kolejna szkoła przyjęła Jego imię, odbyły się liczne koncerty i przeglądy, miały miejsce zbiórki i kwesty. W wielu szkołach, kościołach i ośrodkach kultury odbyły się apele i wieczornice. Jest to intensywny czas, kiedy nauczanie i świadectwo życia Błogosławionego jest szczególnie intensywnie proponowane do naśladowania.

Każdego roku do Sandomierza bp Krzysztof Nitkiewicz zaprasza przedstawicieli Sandomierskiej Rodziny Szkół bł. Jana Pawła II. Obecnie jest w niej zrzeszonych 40 placówek edukacyjnych. Spotkanie rozpoczeło się 17 października Mszą św. w bazylice katedralnej. Przewodniczył jej ks. Jerzy Dąbek, diecezjalny koordynator wspólnoty. Szkoły noszące imię wielkiego Polaka pielęgnują i propagują Jego idee i myśli. - Będąc rodziną noszącą papieskie imię mamy żyć, na co dzień owocami Ducha Świętego, to właśnie one mają stać się podstawą naszych programów wychowawczych i formacyjnych, a także drogą realizacji własnych ideałów - mówił do zebranych w homilii ks. Dąbek. W Katolickim Domu Kultury św. Józefa uczestnicy wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. Wojciech Kania i obejrzeli przedstawienia przygotowane przez młodzież z szkół w Chwałowicach i Woli Rzeczyckiej.

Reklama

Do Sandomierskiej Rodziny Szkół bł. Jana Pawła II 23 października przystąpili uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Świniarach. Aktu tego dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym w Łoniowie oraz poświęcił nowy sztandar szkoły. W homilii Ordynariusz diecezji podkreślał: - Wiara jest darem, o który musimy nieustannie się troszczyć. Od stanu naszej wiary zależą bowiem inspiracje, życiowe wybory i siła do ich urzeczywistniania. Wielkość pontyfikatu bł. Jana Pawła II, Jego myśli i dzieł jest złączona nieodłącznie z żywą wiarą, którą umacniał poprzez osobiste zjednoczenie z Chrystusem i życie według Jego Ewangelii - mówił do zebranych bp Nitkiewicz. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz oświatowych na czele ze Świętokrzyskim Kurator Oświaty Małgorzatą Muzoł, lokalne władze samorządowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i dzieci.

Błogosławionego Papieża uczczono również w Bogorii. 18 października odbył się tam organizowany już po raz siódmy konkurs piosenki religijnej, który swoim zasięgiem przekroczył granice powiatu staszowskiego. Natomiast 22 października do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii przybył bp Krzysztof Nitkiewicz. W miejscowym sanktuarium przewodniczył Mszy św. W budynku szkoły zaprezentowano prace malarskie młodzieży, a Biskup Ordynariusz przekazał do szkolnej Izby Pamięci różaniec wykonany z pereł oraz książkę pochodzącą ze zbiorów pamiątek po Błogosławionym. Również w Pysznicy uczczono wielkiego Polaka. 14 października uczniowie szkoły im. Jana Pawła przedstawili program słowno-muzyczny. Młodzież w nawiązaniu do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł - Papież rodziny”, przypomniała fragmenty przemówień papieskich, poezji i pieśni. Poprzez prezentację multimedialną zostały ukazane najważniejsze wydarzenia związane z młodością Karola Wojtyły oraz papieskie nauczanie dotyczące życia w rodzinie.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misyjne drogi

Niedziela lubelska 39/2020, str. VI

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Archiwum AKM

Studentów z Poznania w podlubelskim Natalinie gościli ojcowie biali

Studentów z Poznania w podlubelskim Natalinie gościli ojcowie biali

Pierwszym terenem misyjnym jest serce człowieka.

Akademickie Koło Misjologiczne im. Wandy Błeńskiej to organizacja działająca przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Należą do niej studenci różnych kierunków z różnych uczelni. Co roku w wakacje wyruszają na „doświadczenie misyjne” w dalekie strony świata. Byli już w Kazachstanie, Republice Zielonego Przylądka, Ziemi Świętej, Rwandzie, Indonezji i Ghanie. Tym razem, ze względu na epidemię, nie mogli wyjechać za granicę, ale koronawirus nie zdołał pokrzyżować im misyjnych planów. Przyjechali do Lublina.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję