Reklama

Niedziela Lubelska

Uniwersytet dla każdego

Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II umożliwia wszystkim - bez względu na wiek czy wykształcenie, zdobywanie i pogłębianie wiedzy na akademickim poziomie. - Na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno - przekonuje Anna Tarnowska-Waszak, dyrektor tej wyjątkowej inicjatywy środowiska akademickiego KUL, skierowanej do mieszkańców Lublina i regionu

Niedziela lubelska 45/2012, str. 1

[ TEMATY ]

uniwersytet

KUL

Roman Czyrka

Młodzi studenci podczas pierwszych zajęć

Uniwersytet już rozpoczął swoją działalność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć do grona słuchaczy. Zarówno uczniowie wszystkich typów szkół, jak i osoby dorosłe w bogatym programie zajęć z pewnością znajdą coś dla siebie. - W piątki zapraszamy grupy szkolne na specjalnie im dedykowane zajęcia, które są zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale także pod względem wieku adresatów. W soboty czekamy na dzieci i młodzież gimnazjalną wraz z opiekunami. Dla naszych wyjątkowych gości przygotowaliśmy trzy równoległe przestrzenie uniwersyteckie: dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat, dla młodzieży od 12. do 15. roku życia oraz dla dorosłych. Dodatkową ofertę stanowią kursy weekendowe - zaprasza A. Tarnowska-Waszak. Jak podkreśla, „poznawanie świata, zdobywanie wiedzy i poszukiwanie prawdy to dążenia, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie”, dlatego zadaniem nowego uniwersytetu jest „dostarczanie wiedzy i rozwijanie naukowych pragnień na najwyższym poziomie”. Dodatkowym atutem są niskie opłaty oraz liczne rabaty, skierowane m.in. do rodzin wielodzietnych.

Powołując Uniwersytet Otwarty KUL, były rektor ks. prof. Stanisław Wilk miał nadzieję, iż dzięki tej inicjatywie wiele osób odkryje swoje talenty i zainteresowania, będzie też mogło rozwinąć swoje pasje oraz zdobyć, bądź poszerzyć kwalifikacje zawodowe. - Uniwersytet Otwarty KUL to uniwersytet otwarty przede wszystkim na wartości duchowe, człowieka, dialog międzypokoleniowy i bogactwo kultur. To uniwersytet, który idąc z duchem czasu zachowuje tradycyjne wartości i pielęgnuje katolicką tożsamość - napisał ks. Wilk w specjalnym liście. Nowe władze KUL, z rektorem ks. prof. Antonim Dębińskim oraz odpowiedzialną za projekt Anną Tarnowską-Waszak mają nadzieję, że wśród mieszkańców Lubelszczyzny znajdzie się wiele osób, które „znajdą w sobie odwagę do twórczego pomnażania talentów i życiowych pasji”.

Reklama

Pierwsze zajęcia dla grup szkolnych odbyły się już 5 października. - Młodzi studenci wystawili prowadzącym najwyższe oceny - cieszy się pani dyrektor. - Wykładowcy z pewnością dołożą starań, by kolejne spotkania, których w semestrze zimowym zaplanowano jeszcze pięć, przebiegały równie interesująco - zapewnia. Atrakcyjnie zapowiadają się także zajęcia sobotnie, skierowane do całych rodzin. 27 października, podczas pierwszych tego typu zajęć, najmłodsi uczestniczyli m.in. w treningu efektywnej nauki. Z kolei ich opiekunowie mogli spędzić czas na spotkaniu z s. Małgorzatą Chmielewską. Przełożona Wspólnoty Chleb Życia dzieliła się refleksjami nt. roli miłości i ciepła w kształtowaniu społecznego i duchowego rozwoju dziecka. - Zajęcia dla dzieci i dorosłych przebiegają równolegle, to nowość w edukacyjnej ofercie Lublina - podkreśla A. Tarnowska-Waszak. - Dzięki tak zróżnicowanej ofercie przed naszymi słuchaczami otwiera się całe bogactwo możliwości. Oto przykład: gdy dzieci biorą udział w sobotnich zajęciach, dorośli mogą słuchać dedykowanych im wykładów albo uczęszczać na jeden z semestralnych kursów kulturowo-językowych, które odbywają się w tym samym czasie, jak chociażby kurs dotyczący Chin czy współczesnej Grecji - wyjaśnia. Na sobotnich wykładach, dostępnych także dla studentów indywidualnych, poruszane będą takie tematy, jak: „Sekty i nowe ruchy religijne - alternatywa dla religii czy forma zniewolenia człowieka?” (prof. dr hab. Robert Ptaszek), „Teologia ikony” (prof. dr hab. Karol Klauza), „Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II” (ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski), „Jak mądrze planować i organizować finanse osobiste?” (dr Adam Zadroga). Integracji międzypokoleniowej i rodzinnej sprzyjać będą planowane przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-społecznym, np. koncerty i spotkania. - Naszym studentem może zostać każdy bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych i legitymowania się odpowiednim wykształceniem. Warto spróbować! - zachęca A. Tarnowska-Waszak.

Aktualna oferta Uniwersytetu Otwartego dostępna jest na www.open.kul.pl.
Informacji udziela także sekretariat (Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, tel. 81-445-42-90, czynny w godz. 10.00-15.00 w gmachu głównym KUL, pokój 109A).

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Elżbieta Żądzińska nowym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego

2020-07-15 15:17

[ TEMATY ]

Łódź

uniwersytet

wikipedia

Prof. Elżbieta Żądzińska została nowym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. O jej wyborze, na kadencję 2020-2024 zadecydowało Kolegium Elektorów.

Nowa rektor rozpocznie swoją kadencję od 1 września tego roku - poinformował rzecznik uczelni Paweł Śpiechowicz.

Profesor Elżbieta Żądzińska jest absolwentką i wykładowczynią Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ). Przez ostatnie cztery lata pełniła funkcję prorektora uczelni ds. nauki.

"Moja wizja rozwoju Uniwersytetu Łódzkiego to mądre wykorzystanie naszego wielkiego potencjału – zróżnicowania. To jedność w różnorodności. Uniwersytet szanujący różne sposoby myślenia, metody badań, formy kształcenia, uniwersytet apolityczny, szanujący każdego członka wspólnoty akademickiej, dostrzegający w tej różnorodności potencjał współdziałania" – mówi prof. Żądzińska.

Podkreśla, że uniwersytet musi być silny nauką i kształceniem, zdecydowanie bardziej widoczny na europejskiej mapie dobrych uczelni klasycznych. Jej zdaniem tylko w takim uniwersytecie zostaną najlepsi absolwenci, późniejsi doktoranci. "Tylko taki przyciągnie najlepszych studentów, a potem da tym studentom ważny na rynku pracy dyplom dobrej uczelni, tylko taki pozwoli na odnawianie swojego potencjału naukowego i dydaktycznego, tylko taki pozwoli na zachowanie modelu prawdziwej Universitas" - dodaje.

Żądzińska już wcześniej zapowiedziała, że powoła pięciu prorektorów – prof. Łukasza Boguckiego (Wydział Filologiczny, prorektor ds. współpracy z zagranicą), dra hab. Roberta Kozielskiego (Wydział Zarządzania, prorektor ds. rozwoju UŁ), dr hab. Agnieszkę Kurczewską (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, prorektor ds. współpracy z otoczeniem), dr hab. Anetę Pawłowską (Wydział Filozoficzno-Historyczny, prorektor ds. nauki) oraz dra hab. Roberta Zakrzewskiego (Wydział Chemii, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia).

Kolegium Elektorów, które wybiera rektora Uniwersytetu Łódzkiego, to 200 osób reprezentujących społeczność akademicką uczelni - pracowników naukowych i dydaktycznych, pracowników niebędących nauczycielami oraz studentów i doktorantów. Elektorzy głosowali w formie online. Żeby takie głosowanie było możliwe, trzeba było uprzednio zmienić statut uczelni.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Został powołany w maju 1945 roku. Obecnie kształci ok. 40 tys. studentów i zatrudnia ok. 3,9 tys. pracowników, w tym ponad 2,3 tys. pracowników naukowych. Kandydatom oferuje studia na 80 kierunkach i 167 specjalnościach.
(PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ ekr/

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja się poprawiła

2020-08-03 15:48

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Medjugorie

Po 40 latach kontrowersji wokół Medziugoria sytuacja się poprawiła. Opinię taką wyraził wizytator apostolski tamtejszej parafii abp Henryk Hoser.

Zaznaczył on, że od 40 lat trwają kontrowersje na temat Medziugoria, związane zarówno z kwestią objawień, jak i działalności duszpasterskiej. Jedni są żarliwymi zwolennikami Medziugoria, inni zaś przeciwnikami. - Mówię im: przyjedźcie i zobaczcie, a będziecie mogli dać świadectwo – wskazał polski hierarcha.

Przypomniał, że od czasu, gdy w maju 2019 roku Stolica Apostolska zniosła zakaz organizowania pielgrzymek do Medziugoria przez księży i biskupów, przyjechało tu wielu kardynałów i biskupów, ale „pandemia przerwała wszystko”. – Nie wiemy, ile osób będzie mogło teraz przyjeżdżać, ile będzie mogło przekroczyć granicę [Bośni i Hercegowiny – KAI] z testem na koronawirusa, który potwierdza dobry stan zdrowia – zaznaczył abp Hoser.

Według niego „podejście Stolicy Apostolskiej wobec Medziugoria jest bardzo dobre i pozytywne, ale Kościół działa spokojnie i powoli”.

Wizytator apostolski zwrócił uwagę, że „Medziugorie faktycznie jest międzynarodowym sanktuarium, choć prawnie jesteśmy tylko parafią i nie mamy tytułu sanktuarium, ani narodowego, ani międzynarodowego”. Jego zdaniem „sytuacja się wciąż poprawia”, co ma także związek z nominacją nowego biskupa diecezji Mostar-Duvno, na której terenie leży Medziugorie.

Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 r. objawień Matki Bożej. Ich autentyczność nie została, jak na razie, uznana przez Kościół. Negatywie o nich wypowiadali się kolejni biskupi diecezji Mostar-Duvno: Pavao Žanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020).

Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 roku odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Jej raport papież Franciszek przekazał Kongregacji Nauki Wiary, która ma wydać ostateczne orzeczenie.

W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medziugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej. Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 roku wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medziugoriu. Jego zadaniem jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.

CZYTAJ DALEJ

Stacjonarne rekolekcje oazowe w archidiecezji łódzkiej

2020-08-04 16:38

Archiwum Wspólnoty

Okres wakacji dla członków ruchu oazowego, to czas rekolekcji i zamknięcia całorocznej formacji. Ograniczenia wprowadzone z nadal istniejącą epidemią koronawirusa wymusiły na organizatorach zmianę formy przeżywania tegorocznych oaz.

W archidiecezji łódzkiej podjęto decyzję, że zdecydowana większość rekolekcji odbędzie się stacjonarnie, dlatego wyznaczono kilka miejsc, w których młodzież może bezpiecznie w nich uczestniczyć. Wśród nich znalazły się parafia w Bedoniu, Kurowicach oraz wybrane parafie w Koluszkach, Ozorkowie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Łodzi.

- Hasłem tegorocznych rekolekcji jest: Wspólnota. „To ją właśnie utraciliśmy w czasie epidemii. Młodzież tej wspólnoty jest spragniona i widzimy to podczas spotkań, które się odbywają w ramach rekolekcji” – podkreśla ks. Marcin Majsik – archidiecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Przyjęliśmy zasadę, że rekolekcje trwać będą siedem pełnych dni, a nie jak to jest tradycyjnie – piętnaście. Zazwyczaj spotykania rozpoczynamy wspólną modlitwą o godz. 10.00. Codziennie uczestniczymy w eucharystii. Towarzyszy nam również namiot spotkania, podczas którego rozważamy słowo Boże. Ważnym elementem rekolekcji jest spotkanie w grupie, kiedy to młodzież ma okazję nie tylko do podzielenia się wiarą, ale również może wymienić się poglądami. Istotną częścią rekolekcji jest tzw. pogodne spotkanie, które ma charakter integracyjny a tego w tym roku potrzeba szczególnie. „Jeśli chodzi o kształt oaz stacjonarnych wiele zależy o lokalnych duszpasterzy i wspólnot. Mając świadomość problemów wynikających z sytuacji epidemicznej, wszyscy chcemy się skupiać nie na trudnościach, ale staramy się zrobić jak najwięcej aby nie pozostawić młodzieży samej” – podkreśla ks. Marcin.

Mamy nadzieję, że czas tegorocznych rekolekcji będzie skutkował pięknymi owocami w ciągu całego roku.

Zobacz zdjęcia: Stacjonarne rekolekcje Oazowe w Archidiecezji Łódzkiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję