Reklama

Niedziela Kielecka

„Rodzina szkołą trzeźwości - miłość jest trzeźwa”

Niedziela kielecka 45/2012, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

trzeźwość

pielgrzymka

Aleksandra Klusek

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

6 października odbyła się już po raz trzeci Świętokrzyska Piesza Pielgrzymka Trzeźwościowa z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej do sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie. Naszej tegorocznej modlitwie przyświecało hasło „Rodzina szkołą trzeźwości - Miłość jest trzeźwa”. Organizatorem tej inicjatywy było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej z ks. Robertem Skorupą. Pielgrzymkę patronatem objął bp Kazimierz Gurda. Uczestnikami były osoby, którym na sercu leży trzeźwość polskich rodzin, m.in. członkowie Apostolstwa Trzeźwości, trzeźwiejący alkoholicy i ich rodziny oraz członkowie klubów Anonimowych Alkoholików. Przybyli z różnych stron diecezji, m.in. z Jędrzejowa, Nowin, Zagnańska, Piekoszowa oraz z parafii kieleckich, by ofiarować pielgrzymi trud w tak ważnej intencji, jaką jest trzeźwość narodu polskiego.

W sposób szczególny cieszył udział młodzieży i rodzin, które dzieliły się swoim świadectwem troski o trzeźwość. Podczas pielgrzymki - na szlaku marszruty - świadectwo złożyła 18-letnia Marysia, która dzieliła się radością przeżywania swojej młodości bez alkoholu, wbrew ogólnemu przekonaniu, że dzisiejsza młodzież nie potrafi bawić się na trzeźwo. Świadectwem swojego życia podzieliła się również młoda kobieta - trzeźwiejąca alkoholiczka, która - jak wyznaje - zawdzięcza swoje nawrócenie Łasce Bożej i modlitwie wstawienniczej swoich bliskich.

Mszy św. w sanktuarium piekoszowskim w intencji trzeźwości narodu przewodniczył ks. Kamil Banasik z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach, opiekun Apostolstwa Trzeźwości. Homilię wygłosił ks. Stanisław Malec - proboszcz parafii Chełmce. Podczas pielgrzymki pieszej i kilkugodzinnego spotkania w Piekoszowie miały miejsce ponadto modlitwa różańcowa, miting otwarty, Droga Krzyżowa w terenie i Koronka do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium.

Kościół troszczył się o trzeźwość w naszej ojczyźnie od pokoleń. Dzisiaj stajemy przed potrzebą odkrycia na nowo wielkiego potencjału apostolstwa i duszpasterstwa trzeźwości na wielu poziomach: parafialnym, diecezjalnym, ogólnopolskim. Rodzina jest podstawowym środowiskiem, w którym powinno się wychowywać do trzeźwości. Stąd tak ważne jest osobiste świadectwo trzeźwości i abstynencji rodziców.

Reklama

Apostolstwo Trzeźwości przy parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach zaprasza wszystkich, którzy pragną włączyć się w modlitwę o trzeźwość naszego narodu na:

- Adorację Najświętszego Sakramentu - trzeci wtorek miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00.

- Spotkania edukacyjno-formacyjne - drugi wtorek miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00.

- Do Punktu konsultacyjnego ds. uzależnień - drugi wtorek miesiąca od godz. 17.30 w bibliotece parafialnej

Zapraszamy na stronę internetową Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kieleckiej: www.trzezwosc-kielce.pl.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: Jeśli służymy trzeźwości, jesteśmy narzędziami Chrystusowego pokoju

[ TEMATY ]

trzeźwość

AdobeStock

Jeśli służymy sprawie trzeźwości, wtedy jesteśmy szczególnymi narzędziami Chrystusowego pokoju we współczesnym świecie – powiedział bp Tadeusz Bronakowski 25 lipca podczas 18. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Centralnym punktem wydarzenia była wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala z homilią przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski zwrócił uwagę, że tegoroczne hasło apostolstwa trzeźwości „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę” to „nasza misja, to nasze powołanie, to nasza służba Chrystusowi i Kościołowi świętemu i naszej umiłowanej ojczyźnie”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję