Reklama

Głos z Torunia

Wiara jest źródłem wolności

Niedziela toruńska 44/2012, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Paweł Borowski

Dnia 11 października wraz z Kościołem powszechnym diecezja toruńska w sposób uroczysty rozpoczęła obchody Roku Wiary. Podczas Eucharystii koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów bazylika katedralna w Toruniu wypełniła się kilkuset wiernymi z terenu diecezji. W procesji wniesiono do świątyni dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Podkreślono w ten sposób pragnienie Benedykta XVI, jakim jest zgłębianie przez wiernych nauczania Kościoła i wprowadzanie go w swoje życie. Rozpoczynając Eucharystię, bp Andrzej Suski przypomniał o okolicznościach przeżywania tego roku: 50. rocznicy rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicy ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego.
W homilii Biskup Andrzej podkreślił znaczenie wiary w życiu człowieka. Zaznaczył, że to wiara kształtuje sumienie i jest źródłem autentycznej wolności. „Dzięki wierze zachowujemy właściwość sumienia, które rozróżnia zło i dobro. Brak wiary prowadzi często do zagłuszenia sumienia, a człowiek bez sumienia zdolny jest do wszystkiego, aby łatwo żyć, dostatnio, gotów jest napadać, kraść, a nawet zabijać niewinnych ludzi” - powiedział Ksiądz Biskup.
Biskup Andrzej, zaznaczając, że to przez wiarę dostępujemy usprawiedliwienia i oczyszczenia z grzechów, powiedział: „Wiara daje poczucie autentycznej wolności. Gdy z wiarą zwracamy się do Boga, zostajemy uwolnieni z tego, co jest ciężarem na sercu. Jedynie On może wydobyć człowieka z różnych ataków zła i dać nowe życie”. Żaden człowiek choćby najdoskonalszy i największy nie jest w stanie tego uczynić. Dlatego Chrystus pyta nas o wiarę jak apostołów: A wy, za kogo Mnie uważacie? Od tej odpowiedzi zależy nasza przyszłość. Bp Suski podkreślił, że to pytanie Jezusa powinno nam towarzyszyć przez cały Rok Wiary. Trzeba na nie odpowiedzieć, bo to z wiary rodzą się miłość i nadzieja. „W świetle wiary w odniesieniu do życia wiecznego nabierają znaczenia nasze codzienne sprawy. Wiara daje nam bowiem pewność zwycięstwa dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem, miłości nad nienawiścią, radości nad smutkiem. Jest zatem wartością po życiu najcenniejszą” - powiedział Biskup Andrzej.
Rok Wiary ma służyć umacnianiu wiary i odkrywaniu na nowo skarbu otrzymanego na chrzcie. Niech ten rok będzie przepełniony modlitwą o wiarę i praktykowaniem swojej wiary przez dzieła miłosierdzia. „Wiary trzeba strzec jak skarbu, żeby nie zostać okradzionym. Wiarę trzeba umacniać, trzeba modlić się o nią, jak to czynili apostołowie, którzy prosili Jezusa: Panie przymnóż nam wiary” - zaznaczył Ksiądz Biskup.
Na zakończenie Mszy św. Biskup Andrzej wezwał do zawierzenia Roku Wiary Najświętszej Matce Zbawiciela. Każda parafia ma ku temu szczególną okazję, ponieważ w tym czasie diecezja przeżywa nawiedzenie kopii jasnogórskiej Ikony. Niech wezwanie: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary” pomoże każdemu świadomie przeżywać swoje chrześcijańskie powołanie. Po Mszy św. zgromadzeni w diecezjalnym wieczerniku zawierzali rozpoczynający się Rok Wiary Matce Zbawiciela podczas modlitwy różańcowej.

2012-10-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, przymnóż nam wiary

Niedziela rzeszowska 43/2012, str. 6

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Janusz Sądel

Mamy zadomowić się w kościele i stawać się jego głosicielami - mówi ks. Jan Szczupak

Mamy zadomowić się w kościele i stawać się jego głosicielami - mówi ks. Jan Szczupak

11 października Ojciec Święty Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary. Uroczystość otwarcia odbyła się także kilka dni później we wszystkich parafiach naszej diecezji, dając początek nowym inicjatywom wśród wiernych Kościoła rzeszowskiego. O tym, jakie są cele owego ogromnego przedsięwzięcia duszpasterskiego i jakie działania zostaną podjęte, aby je zrealizować, z ks. Janem Szczupakiem, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, rozmawia Katarzyna Dziedzic

KATARZYNA DZIEDZIC: - Duszpasterski Rok Wiary został rozpoczęty, jakie wydarzenia i znaki temu towarzyszyły?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję