Reklama

Kobiety w Nowym Testamencie

Kobiety w Listach Apostolskich

W Listach Apostolskich Nowego Testamentu znajdujemy tylko krótkie wzmianki o konkretnych kobietach i mężczyznach - ich imiona pojawiają się zazwyczaj w ramach pozdrowień na początku albo na końcu listu. Z drugiej strony Listy zawierają wiele wskazówek i porad duszpasterskich skierowanych do pierwszych Kościołów chrześcijańskich, które odnoszą się do relacji mężczyzna - kobieta oraz do roli kobiety w strukturze wspólnoty pierwotnego Kościoła. Zważywszy na czynne uczestnictwo kobiet we wczesnym Kościele, wyrażany w Listach pastoralnych patriarchalny stosunek do kobiet wydaje się sprawą szczególnie interesującą. Autor Pierwszego Listu do Tymoteusza pisze: „Nie pozwalam żadnej kobiecie przejmować władzy nad mężem; powinna ona raczej trwać w cichości. Adam bowiem został stworzony jako pierwszy, a Ewa dopiero po nim. Adam nie został zwiedziony, tylko kobieta i to ona wykroczyła przeciwko prawu. Kobieta jednak dostąpi zbawienia poprzez macierzyństwo, jeżeli będzie trwała w wierze, miłości i uświęcaniu się, zachowując umiar” (1 Tmt 2,12-15). Zaś autor Listu do Tytusa, pisząc o wymaganiach, jakie powinien spełniać biskup, przyjmuje, że funkcję tę może pełnić jedynie mężczyzna (Tt 1,7-9). Z drugiej jednak strony apostoł Piotr w swoim pierwszym liście, choć również nakazuje kobietom posłuszeństwo wobec mężów, przypomina mężczyznom o równości płci. Tłumaczy, że chrześcijanki powinny być poddane swym mężom, nawet jeśli ci nie interesują się sprawami duchowymi. Dzięki takiej postawie kobiet może się nawrócą, patrząc na postępowanie swoich uduchowionych żon. Zachęca też kobiety do rozwijania życia wewnętrznego, a nie do upiększania swojej zewnętrznej postaci, gdyż tylko w ten sposób osiągną to, co najcenniejsze. Następnie zwraca się do mężczyzn chrześcijan, zalecając im liczyć się z żonami i okazywać im szacunek, nawet jeśli uważają je za słabsze, ponieważ obie płcie w równej mierze otrzymały dar życia. Postępując w ten sposób, nie będą hamować własnego rozwoju duchowego.

2012-10-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję