Reklama

Niedziela Lubelska

Hospicjum w Chełmie

O godne życie chorego

materiały prasowe

Wizualizacja ośrodka w Nowinach

Wizualizacja ośrodka w Nowinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie jest organizacją pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując rozliczenia z fiskusem za ubiegły rok,1,5% swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu hospicjum.

Wszystkim, którzy się na to zdecydują, stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT. Do końca kwietnia w każdy poniedziałek w godz. 16.00-18.00 w biurze stowarzyszenia przy ul. Starościńskiej 4A, (budynek Estrady Dziecięcej i były klub ChSM obok PM nr 2) na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi bezpłatnie każdemu, kto zdecyduje się przekazać 1,5% chełmskiemu hospicjum ks. Malinowskiego. - Tych którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT, również zachęcamy do przekazania 1,5 % podatku naszemu hospicjum. Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1,5% podatku - zachęca Tadeusz Boniecki, prezes hospicjum. Jak informuje, w ubiegłym roku z tytułu 1,5% podatku na konto hospicjum wpłynęło ponad 150 tys. zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na co zostaną przeznaczone przekazane pieniądze? - Głównie na opiekę medyczną nad chorymi na nowotwory. Zebrane środki pozwolą jeszcze bardziej skutecznie pomagać od strony medycznej naszym podopiecznym. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny który tworzą: lekarze opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum. Naszym celem jest niesienie pomocy chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby, głównie nowotworowej i chorym przewlekle oraz ich rodzinom. Każdego miesiąca w domach na terenie miasta Chełm i okolicznych gmin powiatu chełmskiego hospicjum obejmuje opieką 25 chorych. W ciągu roku jest to aż ponad 300 osób - informuje Boniecki. - W ubiegłym roku znaczną część z pozyskanych środków hospicjum przeznaczyło na zakup różnych artykułów medycznych, a także bardzo potrzebnego sprzętu: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z naszej wypożyczalni udostępniamy bezpłatnie chorym będącym pod opieką hospicjum. Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie - mówi Jerzy Masłowski, członek zarządu hospicjum. - Proszę, aby w tym roku również podczas rozliczeń wszyscy pamiętali o naszym hospicjum. Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nic nie płaci - podkreśla Masłowski.

Reklama

W tym roku środki uzyskane z 1,5% w znacznej części stowarzyszenie zamierza przeznaczyć na prace związane z przygotowaniami do budowy w Nowinach k. Chełma Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego. W skład tego kilkusegmentowego parterowego kompleksu medycznego wejdą: Dom Opieki Hospicyjnej, Dzienny Dom Pobytu, Centrum Teleopieki Środowiskowej, Domowa Opieka Środowiskowa i Środowiskowa Wypożyczalnia Sprzętu. W sumie opieką stacjonarną zostanie objętych 30 osób z chorobami nowotworowymi i długoterminowymi. Będą przebywały w pokojach jednoosobowych przypominających domowe warunki. W Centrum znajdzie się miejsce również dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy będą mogli korzystać z różnych zajęć i rehabilitacji w systemie dziennego pobytu. - Nasze lata doświadczeń w domowej opiece hospicyjnej nad chorymi na nowotwory pokazały pilną potrzebę powstania takiego obiektu, w którym chory mógłby w warunkach podobnych do domowych godnie żyć. Ośrodek jaki zamierzamy wybudować, będzie jedynym takim obiektem na terenach wiejskich w powiecie chełmskim, służącym nie tylko jako hospicjum stacjonarne dla chorych terminalnie, lecz i integrującym lokalną społeczność wokół osób starszych. Centrum będzie też pełniło funkcję edukacyjną prowadząc szkolenia i spotkania dla rodzin i opiekunów oraz wolontariuszy służących pomocą osobom nieradzącym sobie w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych towarzyszących chorobie i samotności - informuje T. Boniecki.

Reklama

Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach będzie uzupełnieniem funkcjonującego już 14. rok Hospicjum Domowego im. ks. kan. K. Malinowskiego. Koszt budowy Centrum w stanie surowym, bez wyposażenia wyniesienie około 30 milionów złotych. - W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki. Jest bardzo potrzebna, społeczeństwo się starzeje, przybywa też osób samotnych z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina z różnych powodów nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą bo np. mieszka za granicą. Dlatego aby zapewnić choremu godne życie w tym doświadczeniu, potrzebne jest Centrum Wsparcia Hospicyjno- Opiekuńczego z pełną i fachową kadrą medyczną - przekonuje Tadeusz Boniecki. - Jednak jako stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie samodzielnie podołać finansowo tak dużej inwestycji. Dlatego prosimy o wsparcie, choćby poprzez przekazanie półtora procenta. Niech Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach będzie darem serca i pamiątką od wszystkich Chełmian dla ludzi potrzebujących wsparcia na czas choroby i starości. Przekazanie 1,5% podatku może być taką cegiełką od serca przybliżającą drogę do realizacji tego niezbędnego społecznie dzieła - mówi Jerzy Masłowski.

Środki na budowę Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego zamierza pozyskać także z funduszy unijnych oraz w znacznej części z darowizn i zbiórek publicznych m.in. w parafiach dekanatów chełmskich, dekanatu siedliskiego i dekanatów krasnostawskich oraz od firm ogólnopolskich i lokalnych, darczyńców. Stowarzyszenie otrzymało błogosławieństwo od arcybiskupa Stanisława Budzika na trud budowy Centrum wraz ze zgodą na zbiórki do puszek przed kościołami w parafiach dekanatów chełmskich, krasnostawskich i siedliskiego. W ramach Niedzieli Hospicyjnej zbiórki takie odbyły się już w chełmskich parafiach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Rozesłania św. Apostołów i Przenajświętszej Trójcy Chełmie oraz w parafii NMP Matki Kościoła w Brzeźnie. W maju zaplanowana jest zbiórka w parafii św. Michała Archanioła w Kamieniu. Parafie, które chciały by się przyłączyć do akcji i wspomóc powstanie Centrum, prosimy o zgłoszenie do biura hospicjum. W wyznaczoną przez księdza proboszcza niedzielę w parafii będą przedstawiciele hospicjum, którzy przybliżą całej wspólnocie działalność Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego.

Reklama

Stowarzyszenie oprócz pomocy chorym prowadzi dwie bezpłatne grupy wsparcia: dla osób w żałobie i po chorobie nowotworowej. Spotkania odbywają się w raz w miesiącu w trzeci poniedziałek i wtorek w salce przy parafii Rozesłania św. Apostołów w Chełmie.

Więcej informacji na www.shd-chelm.pl


2024-03-07 13:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję