Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Otuleni Bożym Miłosierdziem

16 października Jezus Miłosierny wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II przybył do sosnowieckiej wspólnoty Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. I choć w tych dniach pięknej, złotej polskiej jesieni wyjątkowo w tym dniu padał ulewny deszcz i smagał wiatr, tak wielu przyszło, by powitać święty wizerunek i przeżyć to wyjątkowe spotkanie

Niedziela sosnowiecka 44/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

relikwie

Agnieszka Lorek

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

Zazwyczaj dżdżysta, wietrzna i kapryśna aura nie zachęca optymistycznie do wyjścia ze swoich ciepłych domów i nie rokuje dobrej frekwencji, a jednak... Siła Miłości Miłosiernej działa... I to nie magia..., nie sprawa zwyczaju, bo w parafii ważna uroczystość, bo peregrynacja...Wezwanie z objawienia Jezusa Miłosiernego dało znać o sobie także tutaj, w Sosnowcu... I kto by się tam chmurami i deszczem przejmował! W objawieniu Bożym nawet chmury, nawet deszcz są błogosławieństwem dla ziemi. Tak jak serce człowieka, które wierzy, ufa, kocha spragnione jest Bożego Miłosierdzia... I to się czuje i to się nawet widzi i to się wie! W sosnowieckiej wspólnocie rumieńce miłosierdzia były widoczne nawet w niepogodę. Dowód? Choćby tak liczna obecność wiernych.

Przynosimy niezłomną nadzieję...

Reklama

Bp Piotr Skucha przewodniczył głównej uroczystości peregrynacyjnej, podczas której wygłosił słowo Boże i zainaugurował Rok Wiary w parafii. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: proboszcz parafii, ks. kan. Józef Ośródka oraz dziekan dekanatu, ks. kan. Andrzej Domagała. Wcześniej jednak Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II w 34. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową powitał Ksiądz Proboszcz, przedstawiciele parafian, wspólnot modlitewnych, młodzieży oraz ci, najmłodsi - przedszkolaki. - W drodze przez sosnowiecką diecezję Jezus Miłosierny nawiedza naszą parafię. Pragniemy Cię najserdeczniej powitać i najpiękniej ugościć, niczym w Betanii. Jak pracowita Marta przygotowaliśmy wszystko. Umyliśmy serca na spowiedzi rekolekcyjnej, aby godnie zasiąść do Stołu Eucharystii. Wzorem Marii u Twoich stóp wpatrywać się będziemy w Twoje święte oblicze i kochające serce i słuchać będziemy co mówisz do naszych umysłów, serc i sumień. Jezu Miłosierny, Ty nas wszystkich znasz, rozumiesz i kochasz. Dziękujemy Ci za Twoją obecność. Przynosimy do Ciebie nasze radości, troski, smutki, choroby, zmartwienia, obawy, ale i niezłomną nadzieję. (…) Ze wzruszeniem witamy relikwie bł. Jana Pawła II. Sosnowiec pamięta Twoją obecność jako kardynała przy boku Prymasa Tysiąclecia na 1000-lecie Chrztu Polski. Przepraszamy za tamte łańcuchy zagradzające wejście do kościoła. Jak żywe są wspomnienia Twojej niezapomnianej papieskiej pielgrzymki w stolicy Zagłębia, 14 czerwca 1999 r. Mówiłeś wtedy o wielkiej godności człowieka, o znaczeniu pracy i jej potrzebie dla każdego, o wierności Bogu i ukochaniu Kościoła. Na nowe, znowu trudne czasy, błogosław nam! (...) Jezu Miłosierny, przygarnij nas tu obecnych, całą wspólnotę wiary i każdego z osobna do Twojego kochającego Serca - powiedział ks. Ośródka, duszpasterz sosnowieckiej parafii.

Duchowe przygotowania, materialne znaki

Gdy tylko przyszła wiadomość o rozpoczęciu peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP rozpoczęło się duchowe poruszenie. Z kolei w niedzielę poprzedzającą peregrynację wszystkim Eucharystiom przewodniczył i nauki głosił Ksiądz Rekolekcjonista. Dzień później wierni pojednali się z Bogiem w sakramencie spowiedzi św. Parafialną świątynię ubogaciły obrazy nawiązujące do Bożego Miłosierdzia. Spod pędzla artysty Janusza Bojdoła wyszły wizerunki wielkich czcicieli Jezusa Miłosiernego - bł. Jana Pawła II, św. s. Faustyny oraz św. o. Pio.

Gorliwsza cząstka Kościoła

Podczas liturgii nieustannie brzmiała pieśń, oddająca chwałę i cześć, i uwielbienie Miłości Miłosiernej. Uroczystość zakończyło ucałowanie relikwii bł. Jana Pawła II. Potem rozpoczęła się nocna adoracja, a o godz. 22.00 Pasterka koncelebrowana przez kapłanów rodaków - ks. Jacka Sablika i ks. Łukasza Musiała oraz byłych wikariuszy - ks. Romana Patyka, ks. Mirosława Paska, ks. Mariusza Juraszczyka oraz ks. Dariusza Nowaka, których brawami przywitali licznie zgromadzeni wierni.
Od godz. 6.00 rano kościół znowu licznie wypełnili parafianie, a o godz. 9.00 rozpoczęła się Msza św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. O 10.30 w spotkaniu z Jezusem Miłosiernym uczestniczyło ponad 300 przedszkolaków, a potem młodzież.
W Godzinie Miłosierdzia przyszedł czas na pożegnanie Świętych Znaków. Tym razem, w promieniach słońca wierni żegnali Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II. W drodze do samochodu-kaplicy Proboszcz parafii błogosławił zgromadzonych relikwiami bł. Ojca Świętego. - Wzruszenie, przejęcie, ale i ogromna radość towarzyszą nam dzisiaj. Jezus Miłosierny umocnił w wierze, miłości i wierności nasze rodziny, dzieci i młodzież, całą wspólnotę wiary. Rodzi się więc nadzieja, że dzięki przeżyciom tego Nawiedzenia staniemy się gorliwszą cząstką Kościoła sosnowieckiego - powiedział parafianin, Wilhelm Zych.

2012-10-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sezonowe miłosierdzie

Pomoc w przeżywaniu osamotnienia, przejściu czasu kwarantanny czy izolacji ma również swoją nieopisaną wartość, może nawet większą niż świąteczne paczki.

Podczas rozmowy z jednym z proboszczów pojawił się temat związany z różnymi akcjami charytatywnymi. Jak się okazało, zabrakło mu toreb na dary, które są zbierane na początku Adwentu w ramach akcji „Torba od Serca”. Tak duże zainteresowanie wynikało m.in. z apelu księdza proboszcza. Uświadomił on parafianom, że dla wielu z nich proponowane przez diecezjalną Caritas zbiórki to jedyna okazja do świadczenia miłosierdzia. Są one zasadniczo organizowane w Adwencie oraz w Wielkim Poście.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei!

2021-09-28 09:41

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję