Reklama

Niedziela Łódzka

80. rocznica erygowania parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi

Święto wspólnoty parafialnej

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy erygowania łódzkiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela odbyły się w niedzielę 7 października w świątyni parafialnej przy al. Włókniarzy 187. Mszę św. w intencji wspólnoty parafialnej sprawował abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, w asyście proboszcza ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza i ks. prał. Jarosława Patera

Niedziela łódzka 44/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wspólnota

parafia

Henryk Tomczyk

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Przybyłych gości, wśród których byli kapłani, przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół i przedszkoli, delegacje z innych parafii, poczty sztandarowe oraz parafianie, powitał ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz. Wyrażając pragnienie, by uroczystości jubileuszowe umocniły rodzinę parafialną w wyznawanej wierze i w podążaniu za Chrystusem, jedynym Zbawicielem świata, prosił abp. Marka Jędraszewskiego o sprawowanie Mszy św. w intencji parafian i pozostałych uczestników liturgii. Święte obrzędy wzbogacił śpiew zespołu „Zawierzenie” ze wspólnoty modlitewnej działającej przy parafii Najświętszego Zbawiciela, a także chóru parafialnego.

Chrystus naszym bratem

- Dzisiejsza Eucharystia jest pełnym pokory i radości przyznaniem się do Chrystusa, naszego brata w człowieczeństwie. Jest też błaganiem o to, by również tutaj, w tej części Łodzi, jak najwięcej ludzi uznało, że Jezus Chrystus Najświętszy Zbawiciel jest Panem ku chwale Boga Ojca - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że nie można świętować uroczystości jubileuszowej, nie mówiąc o tych, którzy w jakiejś mierze stali się kamieniami węgielnymi tej utworzonej 80. lat temu wspólnoty parafialnej - pierwszym proboszczu ks. Stanisławie Wilku i jego wikariuszu: ks. Edmundzie Kozaneckim. Uwięzieni w 1941 r. podzielili los tysięcy polskich kapłanów w obozach koncentracyjnych, a zwłaszcza w Dachau. Tam doświadczyli na sobie, co znaczy iść za Chrystusem, dźwigając swój krzyż i swoim życiem do końca oddawać Bogu chwałę.
Do tamtych tragicznych lat trzeba dodać także zmagania o miejsce Boga w czasach powojennych. To były wielkie zmagania o to, aby móc zawsze oddawać cześć Najświętszemu Zbawicielowi. Mówimy o przeszłości, ale musimy mieć na uwadze również czasy współczesne, w których rodzi się kultura, która zaprzecza całej swojej tradycji, odrzucając istnienie samej prawdy. Odrzucenie prawdy sprawia, że podważa się instytucje, dzięki którym żyje i rozwija się człowiek. Czy można myśleć z optymizmem o przyszłości naszego kraju, kiedy coraz bardziej nagłaśniane są koncepcje uderzające w samą istotę instytucji małżeństwa i rodziny? To wszystko się neguje, ośmiesza jako stare, wsteczne, konserwatywne, niemodne. Mówi się, że obrona podstawowych praw istoty ludzkiej jest przejawem homofobii czy wręcz nienawiści do człowieka. Podważa się cały świat wartości. Gdzie zatem pozostaje podstawa do tego, by móc z miłością i ufnością spojrzeć na Chrystusa Najświętszego Zbawiciela, który nam w wierze przewodzi i prowadzi nas do domu Ojca bogatego w miłosierdzie? Czy można ulegając tym modnym prądom współczesnej kultury mieć odwagę, by nazwać Chrystusa swoim bratem? - pytał abp Marek Jędraszewski.
Przed udzieleniem błogosławieństwa pasterskiego Metropolita łódzki odmówił specjalną modlitwę jubileuszową. Eucharystię zwieńczył hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”, odśpiewanym przez całe zgromadzenie.
Na zakończenie można powiedzieć, że spełniło się pragnienie proboszcza ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza, aby obchody jubileuszowe obfitowały w dary duchowe, ale także w radość, którą przynosi udział we wspólnych spotkaniach, festynach, koncertach. Wielka w tym zasługa Komitetu Obchodów Jubileuszu Parafii, który koordynował wszystkie działania związane z organizacją obchodów jubileuszowych. Komitet został powołany przez ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza.

Reklama

Rok Jubileuszowy

Warto przypomnieć, że uroczystej inauguracji Roku Jubileuszowego, która miała miejsce 6 stycznia br., przewodniczył bp Adam Lepa. Podczas Mszy św. modlono się, aby obchody jubileuszowe przyniosły liczne i trwałe owoce. Oby owoce te były na tyle widoczne, by skłoniły osoby oddalone od parafii i kościoła do powrotu, do aktywnego włączenia się w życie parafialne. Podczas celebracji drugiej stacji Roku Jubileuszowego (19 II 2012 r.) bp Ireneusz Pękalski poświęcił gruntownie odrestaurowaną zabytkową monstrancję. Prace renowacyjne, dzięki którym monstrancja odzyskała swoje pierwotne walory estetyczne i użytkowe, przeprowadzili konserwatorzy dzieł sztuki Anna i Tomasz Ostaszewscy. W obchody jubileuszowe wpisał się także festyn parafialny. W sobotę 2 czerwca na boisku przy ul. Perla oraz w Szkole Podstawowej nr 91 odbyły się zawody sportowe dla dzieci i młodzieży. Natomiast w niedzielę 3 czerwca na placu przylegającym do kościoła parafianie i goście oglądali występy artystyczne, uczestniczyli w grach i zabawach, mogli też skosztować potraw z grilla. Zakończenie Roku Jubileuszowego nastąpi podczas odpustu parafialnego, który przypadnie w Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada.

Z KART HISTORII PARAFII

Parafię pw. Najświętszego Zbawiciela w Łodzi erygował bp Wincenty Tymieniecki - 17 września 1932 r. Już 25 września 1932 r. bp Tymieniecki poświęcił kościół parafialny, wzniesiony z drewna modrzewiowego (kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił bp Kazimierz Tomczak - 27 września 1931 r). Później zbudowano zakrystię, a następnie murowaną plebanię. W nowo wybudowanej świątyni koncentrowało się życie religijne mieszkańców Kozin, Starej i Nowej Mani, Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Zdrowia oraz Górnego i Dolnego Brusa. Wspólnota parafialna liczyła wówczas około dziesięciu tysięcy osób. Pierwszym proboszczem nowo ustanowionej parafii został mianowany ks. Stanisław Wilk, który w czasie II wojny światowej zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. W obozie tym uśmiercono także wikariusza parafii ks. Edmunda Kozaneckiego. Niemieccy okupanci zamknęli kościół, a wielu parafian wywieźli do Rzeszy na roboty przymusowe. Po zakończeniu wojny funkcję proboszcza objął ks. Franciszek Jeliński. Pod jego duszpasterską pieczą następowało odrodzenie życia religijnego w parafii. W latach 1966 -88 proboszczem był ks. Edwin Grochowski, a następnie ks. prał. Bolesław Kowalczyk. Od 5 lipca 2007 r. obowiązki proboszcza pełni ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz.

2012-10-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boża formacja

Niedziela warszawska 37/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

grupa

Archiwum KS

Młodzież z Kuźni Serca z Pruszkowa świętuje pierwszą rocznicę ŚDM

Młodzież z Kuźni Serca z Pruszkowa
świętuje pierwszą rocznicę ŚDM

Fundamentem formacji grup parafialnych są przede wszystkim regularne spotkania, wspólna modlitwa i Msza św., czy rozważanie Słowa Bożego. Istotne jest również owocne przeżywanie rekolekcji wakacyjnych, jak i tych odbywanych w ciągu roku. To wszystko ma przemieniać i wpływać na rozwój duchowy.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: 2-3 grudnia obędzie się ogólnopolska zbiórka żywności "Tak. Pomagam!"

2022-11-28 07:24

[ TEMATY ]

Caritas

Adobe Stock

Caritas Polska we współpracy ze swoimi oddziałami diecezjalnymi organizuje 2-3 grudnia w supermarketach, sieciach handlowych i w sklepach osiedlowych w całym kraju XXI zbiórkę żywności pod hasłem "Tak, Pomagam!".

Zgodnie z tradycją z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi organizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całym kraju zbiórkę żywności pod hasłem "Tak, Pomagam!". W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 14,6 tys. wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję