Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2012, str. 6

Rodzina szkół im. bł. Jana Pawła II

Jesteśmy uczniami Jana Pawła II

Po raz 12. w pielgrzymce na Jasną Górę przybyła 11 października tzw. Rodzina Szkół im. bł. Jana Pawła II. Ponad 20 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów oraz nauczycieli i dyrektorów z 433 szkół modliło się za wstawiennictwem swojego patrona. Organizatorem spotkania był Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu z dyrektor Haliną Marciniak oraz nauczycielami Małgorzatą i Zbigniewem Gumińskimi.
W liczbach pielgrzymkę przedstawił bp Henryk Tomasik z Radomia, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. - Reprezentujemy 1208 szkół, które noszą imię Ojca Świętego Jana Pawła II, 19 szkół jest poza granicami Polski - wyliczał bp Tomasik. - W sumie w tych szkołach jest 300 tys. uczniów, dzieci i młodzieży.
Mszy św. dla uczniów i ich opiekunów przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Bardzo serdecznie pozdrawiam was wszystkich, kochani, młodzi przyjaciele, którzy przybywacie tutaj, do Domu Matki, aby upraszać umocnienie w wierze, nadziei i miłości, na wzór i za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II - powiedział abp Depo.

GOPR

Ratują od 60 lat

Reklama

Uczestnicy 4. Pielgrzymki Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) modlili się w sanktuarium 12 października. Przybyli ochotnicy i ratownicy zawodowi GOPR-u, a także emeryci. Pielgrzymka miała miejsce w jubileuszowym roku 60-lecia istnienia GOPR. Przybyli: Jacek Dębicki - naczelnik GOPR oraz Szymon Malinowski - wiceprezes Zarządu Głównego GOPR. - Spotykamy się co roku po letnim sezonie w górach i przed zimowym - wyjaśnił Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR. - Jest to wydarzenie, które na stałe zostało wpisane w historię funkcjonowania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, i ci, którzy czują taką potrzebę i chcą się spotkać w trochę innym otoczeniu niż ołtarz gór na co dzień, przyjeżdżają z grupą tutaj, do Częstochowy.
Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin.

Z więzień i aresztów

Funkcjonariusze służby więziennej

Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej po raz 16. zgromadziła się na Jasnej Górze 15 października. Przybyło ok. tysiąca osób, m.in. ks. dr Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa. Gen. Paweł Nasiłowski, dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego, przedstawiciel dyrektora generalnego SW gen. Jacka Włodarskiego, powiedział: - Mamy świadomość, że w naszej codziennej pracy Ojczyzna, społeczeństwo i Opatrzność postawiły nas w tej „ciemnej, ludzkiej dolinie”, którą staramy się rozjaśnić. Niestety, ludzkie zło jest wokół nas. Ale my nie możemy się lękać. Homilię wygłosił ks. Robert Kos, duszpasterz SW Okręgu Szczecińskiego.

Pracownicy wodociągów, kanalizacji, gospodarki komunalnej

Czysta woda - zdrowa woda!

Z udziałem ponad 2,5 tys. osób w dniach 13-14 października odbyła się na Jasnej Górze 22. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Organizatorem były Wodociągi Sądeckie, które obchodzą w tym roku 100-lecie istnienia. Centralną Mszę św. pielgrzymkową odprawił 14 października biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż. Obecni byli: prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak i prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek. Tradycją pielgrzymki jest fundowanie przez jej pracowników ozdobnych włazów na krypty i studzienki kanalizacyjne na terenie Jasnej Góry. W tym roku Oczyszczalnia Ścieków „Warta” Spółka SA w Częstochowie, z racji jubileuszu 10-lecia istnienia, ufundowała właz do krypty Denhoffów, fundatorów kaplicy ich imienia, znanej także jako kaplica św. Pawła I Pustelnika. Mosiężny właz poświęcił o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Krótko

8, 9 i 10 października przybyli maturzyści archidiecezji warszawskiej, z którymi modlili się: bp Piotr Jarecki i bp Tadeusz Pikus.

12 października dotarły na Jasną Górę pielgrzymki maturzystów archidiecezji białostockiej (800 osób) i diecezji ełckiej (1,6 tys. osób). Obecni byli: abp Edward Ozorowski z Białegostoku i bp Romuald Kamiński z Ełku.

13 października przybyła ostatnia grupa maturzystów archidiecezji lubelskiej. Był z nimi bp Mieczysław Cisło z Lublina.

13 października odbyła się 32. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Z kapłanami pielgrzymowali: abp Wacław Depo, bp Antoni Długosz i bp Jan Wątroba.

Zapowiedzi

27-28 października - Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy.

3 listopada - Pielgrzymka Osób Jąkających się i z Wadą Mowy.

5-8 listopada - Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali.

2012-10-22 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję