Reklama

Ze świata

W rzymskiej bazylice męczenników XX wieku

Relikwie polskich błogosławionych

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 19 października 2012 r., miała miejsce w Rzymie niezykle podniosła uroczystość - w czasie Mszy św. wprowadzono do rzymskiej bazyliki św. Bartłomieja „all’Isola” relikwie trojga polskich męczenników XX wieku: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Stanisława Starowieyskiego. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, koncelebrowali: kard. Kazimierz Nycz, który wygłosił homilię, abp Józef Michalik i abp Stanisław Gądecki oraz ok. 50 polskich księży, był wśród nich ks. prof. Marek Starowieyski, bratanek bł. Stanisława Starowieyskiego. Metropolita warszawski wyraził radość, że „oprócz wielkiego świadka XX wieku - św. Maksymiliana - troje nowych polskich męczenników stanie się bardziej znanych w Rzymie, w sercu Kościoła”, tym bardziej, że relikwie te będą wystawione w świątyni, która od samego początku, tzn. od X wieku, jest związana ze św. Wojciechem, a więc z Polską. Przypomniał, że na życzenie Jana Pawła II kościół ten stał się sanktuarium męczenników XX wieku, nad którym sprawuje pieczę rzymska wspólnota św. Idziego. Kard. Nycz przedstawił zgromadzonym postacie polskich błogosławionych, których relikwie zostały umieszczone w trzech kaplicach świątyni. Nieśli je przedstawiciele rodzin błogosławionych: brat i siostra ks. Jerzego oraz syn Stanisława. Na zakończenie uroczystości kard. Nycz podziękował jej organizatorom: wspólnocie św. Idziego, ks. prof. Markowi Starowieyskiemu, ceremoniarzowi papieskiemu ks. prał. Konradowi Krajewskiemu, przedstawicielom Kurii Warszawskiej, kustoszowi żoliborskiego sanktuarium ks. prał. Tadeuszowi Bożełko oraz wszystkim uczestnikom ceremonii.
Od 19 października 2012 r. rzymska bazylika św. Bartłomieja stała się również sanktuarium polskich męczenników XX wieku.
Włodzimierz Rędzioch

Francja

Jasnogórski obraz od 10 lat w Lyonie

Reklama

Polska parafia w Lyonie pw. Świętej Trójcy obchodziła 7 października br. 10- lecie obecności kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w bazylice Notre-Dame de Fourviere. Uroczystej Mszy św. przewodniczył wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Krystian Gawron, w asyście ks. Pawła Witkowskiego, ks. Tadeusza Hońki - proboszcza parafii polskiej w Grenoble oraz ks. Tomasza Tobysa. W tym samym dniu polska wspólnota przyjęła relikwie bł. Jana Pawła II. To wyjątkowo wzruszające nabożeństwo ubogacił chór „Polonium”, wykonujący pieśni maryjne. Sztandary polskiej parafii otaczały dzieci w strojach krakowskich.
Lioński obraz jest dziełem nieżyjącej już częstochowskiej malarki Krystyny Kwiatkowskiej. Przed przybyciem do Lyonu w 2002 r. otrzymał specjalne błogosławieństwo Jana Pawła II.
Maria Diupero

Ludzie

Abp Gerhard Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard L. Müller przypomniał, że to Kościołowi, papieżowi i biskupom trwającym z nim w jedności, a nie środkom przekazu powierzona została misja autentycznej interpretacji Objawienia. Dodał, że takich uprawnień nie mogą sobie rościć żadne inne grupy czy ruchy kościelne. - Człowiekowi brak dzisiaj perspektyw, bo z jego horyzontu usunięto Boga. Żyje więc rozwiązaniami na krótką metę i sam przekonuje się o ich zawodności - powiedział.
Zdaniem abp. Müllera, Kościół doznał w ostatnim czasie wielu krzywd ze strony środków przekazu. Medialna nagonka na kapłanów w związku z aferami obyczajowymi była niesprawiedliwa. Wbrew faktom sugerowano w niej, że kapłaństwo sprzyja pedofilii. Tymczasem jest to problem powszechny, który dotyczy całego społeczeństwa. W Niemczech np. odnotowano w tym roku ok. 20 tys. przypadków pedofilii. I ani jeden nie dotyczył osoby duchownej - powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Cudzysłów

Jesteśmy świadkami tego, jak w Europie i w Ameryce zwolennicy wojującego sekularyzmu i ateizmu usiłują usunąć wiarę chrześcijańską z życia społeczeństwa, zabronić symboli chrześcijańskich.
Metropolita Hilarion - przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego

Krótko

Zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej pojawiły się na jednym z rosyjskojęzycznych blogów. Zdaniem ekspertów, stoją za tym rosyjskie specsłużby, chcące po raz kolejny upokorzyć Polskę.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie weszła do Sejmu. Ugrupowanie zdobyło w wyborach 5,87 proc. głosów. Zwyciężyli socjaliści.

Felix Baumgartner - austriacki spadochroniarz skoczył ze stratosfery, z wysokości około 39 km, i pomyślnie wylądował na pustyni w Nowym Meksyku. Prędkość jego upadku przekroczyła prędkość dźwięku i osiągnęła 1173 km/h. Lot trwał ok. 9 min, z czego przez 4 spadochroniarz znajdował się w spadku swobodnym.

Przepisy dotyczące wspólnego nadzoru bankowego mają być uzgodnione do końca roku, a w ciągu 2013 r. zacznie on najpewniej funkcjonować - zdecydowali przywódcy państw UE. Do ustalenia pozostają szczegóły wspierania banków.

Azja się zbroi. Największe azjatyckie państwa podwoiły w ostatnich 10 latach swoje budżety obronne. To reakcja na rosnącą potęgę militarną Chin.

W Izraelu będą nowe wybory. Kneset podjął decyzję o samorozwiązaniu. Wybory zaplanowano na styczeń 2013 r. Powodem takiej decyzji był brak zgody w parlamencie odnośnie do przyszłorocznego budżetu.

Władze kubańskie zniosły ograniczenia dotyczące wyjazdów z wyspy. Już nie trzeba będzie mieć zaproszenia ani pozwolenia. Wystarczy paszport i wiza danego kraju.

Chińska gospodarka nadal zwalnia, choć jej wzrost jest i tak imponujący - 7,4 proc.

Google zagroziły, że nie będą łączyć swych klientów z witrynami francuskich środków masowego przekazu, jeśli rząd Francji nie przestanie forsować ustawy obciążającej operatorów wyszukiwarek opłatami na rzecz właścicieli mediów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-10-22 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję