Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Katechezy na Rok Wiary

Wzrastaniu w wierze i umiłowaniu Chrystusa ma służyć nowy cykl katechez, rozpoczęty 17 października br. przez Benedykta XVI, które są wygłaszane podczas środowych audiencji generalnych. Nawiązują one do Roku Wiary. Jak podkreślił Papież, chodzi o to, aby katolicy nauczyli się żyć Ewangelią na co dzień.
W pierwszej katechezie z nowego cyklu Benedykt XVI przypomniał, że celem Roku Wiary jest to, aby Kościół odnowił entuzjazm wiary w Jezusa Chrystusa, ożywił radość kroczenia drogą, którą nam wskazał, i konkretnie świadczył o przemieniającej mocy wiary. Ojciec Święty podkreślił, że w wierze chodzi o spotkanie z Chrystusem. - Nie jest to spotkanie z jakąś ideą czy planem życia, lecz z żywą Osobą, która przemienia nas dogłębnie, objawiając naszą prawdziwą tożsamość dzieci Bożych. Spotkanie z Chrystusem odnawia nasze ludzkie relacje, ukierunkowując je dzień po dniu ku większej solidarności i braterstwu, w logice miłości. Wierzyć w Pana to przemiana obejmująca całe życie, nas całych. Benedykt XVI podkreślił, że w dostrzeganym obecnie zamęcie kulturowym wiara chrześcijańska, działająca przez miłość i mocna w nadziei, nie ogranicza, lecz humanizuje życie, czyni je wręcz w pełni ludzkim.
Benedykt XVI zauważył, że jego poprzednik - bł. Jan Paweł II na Credo oparł Katechizm Kościoła Katolickiego. Chodziło bowiem o umocnienie i zachowanie tego centralnego rdzenia prawd wiary, wyrażając go w języku bardziej zrozumiałym dla ludzi naszych czasów.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Wczoraj, w rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, wspominaliśmy go jako wielkiego przewodnika w wierze, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Pamiętając jego nauczanie, życzę, by Rok Wiary, który przeżywamy, pomógł nam wzrastać w wierze i w miłości Chrystusa, byśmy w naszych codziennych wyborach i działaniach kierowali się coraz pełniej duchem Ewangelii. Z serca wam błogosławię!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, Watykan, 17 października 2012 r.

Jedną z przeszkód w ożywieniu zapału ewangelizacyjnego jest kryzys wiary, nie tylko w świecie zachodnim, ale u znacznej części ludzkości, która jednak odczuwa głód i pragnienie Boga i powinna być zachęcana, i prowadzona do chleba życia i żywej wody jak Samarytanka, która udaje się do studni Jakuba i rozmawia z Chrystusem.
Z Orędzia papieskiego na Światowy Dzień Misyjny, obchodzony 21 października 2012 r., rozpoczynający Tydzień Misyjny

Komunikat Stolicy Apostolskiej

Tylko maltańczycy i bożogrobcy

Reklama

Stolica Apostolska, oprócz pięciu tzw. Papieskich Zakonów Kawalerskich, które w rzeczywistości są nazwą przyznawanych przez papieża orderów, uznaje i otacza opieką jedynie dwa zakony rycerskie: Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich i Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Komunikat Sekretariatu Stanu w tej sprawie opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Zaznaczono, że Stolica Apostolska nie przewiduje w tej dziedzinie jakichkolwiek innowacji, nie zamierza także dodawać do wspomnianych żadnych nowych zakonów rycerskich. Pozostałe nie są uznawane przez Watykan, który nie jest gwarantem ich prawomocności historycznej lub prawnej, celów czy też struktur organizacyjnych.

Wywiad dla Telewizji Watykańskiej

„Dzwony Europy”

Benedykt XVI nie wątpi w przyszłość chrześcijaństwa na naszym kontynencie. - Jest ono prawdziwe, a prawda zawsze ma przyszłość - powiedział Papież w wywiadzie, którego udzielił telewizji watykańskiej. Wywiad został przeprowadzony na potrzeby filmu „Dzwony Europy”, który podejmuje refleksję nad chrześcijaństwem na Starym Kontynencie.
Zdaniem Benedykta XVI, nadzieja na wiosnę chrześcijaństwa w Europie ma silne podstawy. Leżą one przede wszystkim w ludzkim sercu, w które jest wpisane pragnienie Boga.
Inny motyw nadziei Ojca Świętego wynika z faktu, że Ewangelia Jezusa Chrystusa jest prawdziwa, a prawda się nie starzeje.
Papież wskazał, że nadzieję na przyszłość chrześcijaństwa w Europie budzi w nim też dzisiejsza młodzież. - W młodych pokoleniach budzi się niepokój serca i odkrywają one piękno chrześcijaństwa. Nie chrześcijaństwa taniego, okrojonego, lecz chrześcijaństwa w całym jego radykalizmie i głębi - podkreślił Benedykt XVI.

Na blogach piszą

Gdyby nakreślić obraz młodego człowieka, rozpowszechniany w mediach, wyłoniłby się hedonista zbuntowany na cały świat i odrzucający wszystko, co dorośli (a szczególnie rodzice, szkoła i Kościół) uważają za ważne. Oczywiście, obraz ten ma tyle wspólnego z prawdą, co obietnice rządu, że obniży podatki. Najgorsze, że wielu młodych wierzy, że tak właśnie jest, i zachowują się zgodnie z podaną wyżej wizją nie dlatego, że tacy w istocie są, ale raczej dlatego, że uważają, iż tacy powinni być, by nadążyć za modą lansowaną w mass mediach.
Gandalf303

„Nie zabijam. Nie kradnę. Nie wierzę” - piszą na banerach „ateiści”. Już prawie 19 lat „siedzę w narkotykach”, a tak naprawdę w ludzkich słabościach, czyli wszelakiego rodzaju patologiach i uzależnieniach. Cały czas przeżywam ludzkie tragedie i dramaty, zastanawiam się, co jeszcze wymyśli człowiek, aby się poniżyć, zgnoić, zbydlić. Wiara daje nam poczucie sensu, daje nam siłę do pokonywania własnych słabości i sięgania coraz dalej i wyżej! Prędzej czy później prowadzi też do Boga.
Jacek Pol

Dlaczego ekumenizm jest ważny? Bo chyba największym sukcesem w dziejach diabelskich jest rozłam chrześcijaństwa, a w konsekwencji kłótnie, grabieże, mordy, przekleństwa, ekskomuniki etc. Diabłu należy się przeciwstawiać i nie ma się co wadzić o cokolwiek, ale jednać z myślą o Chrystusie Panu.
tia

2012-10-22 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję