Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś podczas lektoratu: wszystko co możemy robić w Kościele, jest zbudowane na Chrzcie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wszystko, co możemy robić w Kościele jest zbudowane na Chrzcie. Każda posługa, każdy sakrament, każde powołanie jest rozwinięciem łaski Chrztu. W każdym z nas jest godność prorocka, a ten lektorat ma ją w tobie potwierdzić, umocnić, pobłogosławić, żebyś jeszcze bardziej żył tym, co ci Ojciec dał we Chrzcie – żyć godnością prorocką – tłumaczył kard. Ryś.

Jeden spośród 8 mężczyzn przygotowujących się do przyjęcia Święceń Diakonatu w ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej przyjął dziś z rąk kard. Grzegorza Rysia posługę lektora w zgromadzeniu liturgicznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości, która odbyła się dziś rano w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „PIĄTKA” przy katedrze łódzkiej, wzięła udział małżonka kandydata do diakonatu oraz ich dzieci. Po Ewangelii ks. dr Zbigniew Tracz – odpowiedzialny za łódzki środek formacji diakonów stałych – wezwał imiennie kandydata do przyjęcia posługi lektora. W odpowiedzi – na imienne wezwanie – kandydat odpowiedział – jestem - wyrażając tym samym gotowość przyjęcia lektoratu.

W homilii łódzki pasterz zwracając się do przyszłego lektora, powiedział między innymi - wszystko, co możemy robić w Kościele jest zbudowane na Chrzcie. Każda posługa, każdy sakrament, każde powołanie jest rozwinięciem łaski Chrztu. Między innymi od Chrztu jesteśmy dla Pana prorokami, jesteśmy tymi, którzy otrzymują ten dar odpowiedzialności za Prawdę, odpowiedzialności za przekaz Słowa. W każdym z nas jest godność prorocka, a ten lektorat ma ją w tobie potwierdzić, umocnić, pobłogosławić, żebyś jeszcze bardziej żył tym, co ci Ojciec dał we Chrzcie – żyć godnością prorocką - podkreślił hierarcha.

Zwracając się do kandydata do diakonatu stałego, metropolita łódzki powiedział - w takim kluczu czytaj to powołanie, bo to jest powołanie, potem przyjdą następne nabudowane na tym, ale nie w ten sposób, by to unieważnić. Prorocka odpowiedzialność za Słowo zostanie w tobie. Pan ci okazuje miłosierdzie – odnawia w tobie godność chrzcielną – prorocką – i chce żebyś w to wszedł jako syn, a nie jako najemnik – zakończył duchowny.

Reklama

Po homilii metropolita łódzki odmówił nad kandydatem wyznaczoną przez Kościół modlitwę, a następnie przekazał nowemu lektorowi Pismo Święte oraz indywidualne błogosławieństwo.

Dzisiejsza posługa lektoratu - po wcześniejszym obrzędzie kandydatury – to kolejny krok, na drodze do przyjęcia Święceń Diakonatu. Kandydaci będą kontynuować swoje przygotowanie teologiczno – pastoralne, które zakłada regularne studia teologiczne. Jest to czas rozpoznawania kandydatów, weryfikowania ich powołania, badania opinii o nich i ich zdatności do przyjęcia święceń.

To już drugi rocznik diakonów stałych przygotowujących się łódzkim ośrodku. Pierwsze święcenia diakonatu (do posługi stałej) w historii Archidiecezji Łódzkiej odbyły się 28 maja 2022 roku. Wówczas święcenia diakonatu przyjęło 16 mężczyzn.

2024-03-02 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ireneusz Pękalski: Miejmy czas dla Boga i bliźnich

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych zawitało do parafii Najświętszego Zbawiciela, gdzie liturgii Mszy św. przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

2024-04-11 20:34

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jak realne i namacalne może być doświadczenie żywego Boga? Chcę podzielić się świadectwami ludzi, którzy DOŚWIADCZYLI, że wiara nie jest tylko zbiorem teoretycznych nauk, ale żywą obecnością, którą można doświadczyć na własnej skórze.

Opowiem o siostrze Wilbirg Heumel, która miała za zadanie wybić z głowy powołanie zakonne swojej przyjaciółce. Opowiem również o księdzu prałacie Janie Sopickim, który w godzinę śmierci dał świadectwo życia przepełnionego łaską i obecnością Chrystusa. Wreszcie opowiem o dziecięcym doświadczeniu jednego z kapłanów, który po rozbiciu żyrandola modlił się gorąco i wytrwale o cud. Jak zaowocowała jego modlitwa - zapraszam, posłuchajcie.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Ukradli gong liturgiczny, policja złapała ich w drodze do skupu złomu

2024-04-15 12:20

[ TEMATY ]

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy z kościoła w Makowie Mazowieckim ukradli miedziany gong liturgiczny. Policja zatrzymała ich w drodze do punktu skupu metali, gdzie zamierzali spieniężyć łup – poinformowała rzeczniczka miejscowej policji podkom. Monika Winnik.

Złodziei, którzy wynosili z kościoła gong służący do sygnalizowania najważniejszych momentów podczas Mszy świętej, zauważył przebywający w świątyni mężczyzna. Powiadomił o tym proboszcza, a ten zgłosił kradzież policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję