Reklama

Aspekty

Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Pomoc cały czas trwa

W siedzibie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zielonej Górze 23 lutego odbyła się konferencja Caritas diecezjalnej, podsumowująca dwuletnią pomoc osobom poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Caritas

Ukraina

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Katarzyna Krawcewicz

Od lewej: ks. Stanisław Podfigórny - dyrektor Caritas diecezjalnej, Natalia Prymak z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz Sylwia Grzyb - rzecznik Caritas

Od lewej: ks. Stanisław Podfigórny - dyrektor Caritas diecezjalnej, Natalia Prymak z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz Sylwia Grzyb - rzecznik Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Zależy nam, żeby nasi diecezjanie wiedzieli, jak wygląda pomoc, w której przecież uczestniczą, choćby biorąc udział w zbiórkach – podkreśla ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Przypomnę, że zaraz na drugi dzień po wybuchu wojny na Ukrainie uruchomiliśmy 200 miejsc z noclegami w pięciu centrach naszej diecezji, dzięki czemu przez dwa lata skorzystało z tych miejsc ponad 70 tys. osób. Od początku wojny aż do teraz nasza Caritas na różne sposoby pomaga poszkodowanym i dzięki wsparciu wielu osób nadal będzie to czynić.

Przez ten czas Caritas zapewniała uchodźcom zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieniczne i środki czystości, wyprawki szkolne, pomoc w sprawach urzędowych i bytowych oraz w wielu innych sytuacjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wygląda ta pomoc w liczbach? Na przestrzeni 2 lat wsparcie otrzymało 200 tys. osób, a wartość finansowa tej pomocy to 8 mln zł. Wydano ponad 500 tys. paczek żywnościowych i ponad 500 tys. darów rzeczowych. Uchodźców wspierało 800 wolontariuszy. 2,2 tys. osób otrzymało pomoc psychologiczną i psychospołeczną, 500 osób – pomoc administracyjno-prawną, 200 osób skorzystało z doradztwa zawodowego, ponad 170 osób ukończyło kurs języka polskiego, prawie 100 osób uzyskało pomoc w tłumaczeniu przysięgłym, a około 100 dzieci uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych.

Reklama

Podczas konferencji obecne były panie Larisa i Mariana. Znalazły bezpieczne miejsce i pomoc, jednak tęsknią za bliskimi, o czym opowiadają ze łzami w oczach. - Nasi rodzice zostali tam, my jesteśmy tutaj z dziećmi. Mamy kontakt z bliskimi, ale to jednak nie to samo. Bardzo dużo pomocy otrzymałyśmy od Caritas: kurs języka polskiego, warsztaty dla dzieci, każdego dnia coś się dzieje. Dzieci też na to czekają, bo mają tu kolegów.

Pani Walentyna, która należy do Międzynarodowego Klubu Seniora „Radość wieku” mówi: - Jestem bardzo zadowolona, poznałam różnych seniorów, zaprzyjaźniłam się z osobami w moim wieku, takimi jak ja. Odwiedzamy różne ciekawe miejsca, muzea, Palmiarnię. Otrzymuję też pomoc rzeczową. Kiedy musiałam uciekać i przyjechałam tutaj, nie mogłam się porozumieć i w tym otrzymałam pomoc, a także przy dokumentach.

- Dzisiaj chcielibyśmy podziękować tym wszystkim osobom, firmom, instytucjom, które przez cały czas nas wspierają i dzięki którym możemy nadal pomagać – podkreśla ks. Podfigórny.

2024-02-23 12:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studencka kolęda

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Uniwersytet Zielonogórski

Duszpasterstwo Akademickie Stodoła

kolęda studencka

Katarzyna Krawcewicz

Ekipa DA Stodoła w akademiku Wcześniak

Ekipa DA Stodoła w akademiku Wcześniak

Duszpasterstwo Akademickie „Stodoła” rozpoczęło 22 stycznia kolędę w akademiku Wcześniak na Uniwersytecie Zielonogórskim.

- Nie sprawdzamy zeszytów do religii, nie bierzemy kopert, nie sprawdzamy porządku w pokojach. Chcemy po prostu spotkać się, porozmawiać, spędzić ze sobą trochę czasu, pośpiewać i pomodlić się. W tym roku chodzimy na zaproszenia, ze względu na regulamin obowiązujący w akademiku – mówi ks. Piotr Bartoszek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2024-04-15 12:29

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Episkopat Flickr

W Watykanie trwa spotkanie Rady Kardynałów w obecności papieża Franciszka - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W skład Rady Kardynałów, po odnowieniu tego gremium przez papieża 7 marca 2023 roku, wchodzą kardynałowie: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, gubernator Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O'Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella, arcybiskup Quebecu kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich oraz arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii kard. Sérgio da Rocha. Sekretarzem jest bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresima. Pierwsze spotkanie Rady w odnowionym składzie odbyło się 24 kwietnia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Życie jest najważniejsze [Felieton]

2024-04-15 14:00

Karol Porwich/Niedziela

Temat życia i śmierci od zawsze budzi dużo emocji. I nie chodzi tylko o moment odejścia z tego świata. Każdego dnia toczy się walka o ludzkie życie, to najbardziej niewinne, a coraz bardziej rozochocona lewicowa machina próbuje udawać, że to wszystko dla dobra Polek.

Bardzo często, kiedy pojawia się temat aborcji, mam przed oczami panią w podeszłym wieku, która zapłakana chodziła po ulicach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Byłem wtedy diakonem, a ona zapytała się, czy w katedrze może się wyspowiadać z zabicia swojej dwójki dzieci. I zaczęła opowiadać, że gdy w latach 60-tych dokonywała aborcji mówiono jej, że to nic takiego. “Wiedzy nie mieliśmy wtedy żadnej. Mówili, że to dla mojego dobra. A dziś po latach, gdy widzę, jaka to straszna rzecz, cały czas to do mnie wraca. Zabiłam swoje dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję