Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, prowadząc bardzo bogatą i zróżnicowaną w swej formie działalność opiekuńczo-charytatywną, co jakiś czas szuka nowych możliwości pozyskiwania środków na utrzymanie dzieł miłosierdzia, które stanowią podstawę merytorycznej jego posługi. Jedną z tych form są liczne koncerty, które odbywają się w różnych miejscach archidiecezji. Ostatnim, bardzo spektakularnym wydarzeniem był koncert pt. „Santo Subito!” dedykowany Janowi Pawłowi II, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, który odbył się 1 września br. w szczecińskim Teatrze Letnim.
Przypomnijmy, że Zespół „Śląsk” jest jednym z największych i najsłynniejszych obok Zespołu „Mazowsze” polskich zespołów folklorystycznych. Początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Później wykonywał także inne polskie pieśni i tańce, w tym związane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze Zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 30. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową koncert „Santo Subito!”, na który składają się pieśni sakralne w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry. Kolekcja tych utworów będących muzyczną ilustracją i wędrówką przez życie Papieża Polaka ukazuje także bogactwo ducha narodu i całej Europy. Usłyszeliśmy więc najstarszą polską pieśń „Bogurodzicę”, a następnie poprzez „Ave Maria” Stanisława Hadyny, „Panis Angelius” Cezarego Francka, „Czarną Madonnę”, „Barkę” - wędruje się do utworów muzyki klasycznej, takich jak: „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Wielka Msza Żałobna” Françoisa Josepha Gosseca, „Agnus Dei” z „Mszy Koronacyjnej” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Program wieńczy „Alleluja” Georga Friedricha Haendla z oratorium „Messiah”.
1 września chór i orkiestra Zespołu pod dyrekcją Mirosława Banacha, występując w Szczecinie, wzbogaciła program pieśniami patriotycznymi, bowiem data koncertu zbiegła się z 73. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W tak szczególnym dniu koncert nie mógł się rozpocząć inaczej, jak tylko odśpiewaniem hymnu państwowego. Publiczność ze wzruszeniem słuchała także patriotycznych utworów: „Pieśń o Ojczyźnie”, „Wojenko, wojenko”, „My, Pierwsza Brygada”, „Jak długo w sercach naszych”. Młodsze pokolenie miało w ten sposób okazję, by przez tę chwilę pamięci o polskiej historii nauczyć się, jak godnie i pięknie upamiętnić jedną z najważniejszych dat w naszych dziejach. Kolejne utwory z programu „Santo Subito!” utrzymały podniosły nastrój. Pierwszy dzień września to również początek nowego roku szkolnego. Data ta stanowiła doskonałą okazję do wspomożenia Parafialnych Zespołów Caritas - jak powiedział nam ks. kan. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas. Koncert połączony był z akcją charytatywną Caritas „Tornister pełen uśmiechów”. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony został na przygotowanie wyprawek szkolnych dla dzieci z najuboższych rodzin.
Muzyczna opowieść o życiu Jana Pawła II wzbudziła wiele emocji i wzruszeń, licznie zebrana w amfiteatrze publiczność długo wspominać będzie kunszt artystyczny wykonawców.
Pomóż w rozwoju naszego portalu