Dysonanse w życiu i w muzyce” to tytuł tomu esejów Henryka Czarniawskiego. Tematyka esejów jest równie bogata i zróżnicowana jak osobowość ich autora. Wilnianin z urodzenia, absolwent KUL, doktor nauk humanistycznych, zawodowo zajmował się psychologią pracy i organizacji. Równolegle parał się pisaniem felietonów i satyr, a informacja, że jest pianistą amatorem, dopełnia paletę jego zainteresowań. Ta niezwykle szeroka tematyka, dodatkowo wzbogacona różnorodnością uprawianych form, od ponad 50 lat znajduje odzwierciedlenie w twórczości prasowej, radiowej i książkowej Henryka Czarniawskiego.
Równie bogate jest spektrum tematów podejmowanych w najnowszym tomie. Tytułowe dysonanse są motywem przewodnim kilkunastu esejów poświęconych zakłóceniom w relacjach między ludźmi. Terenem zakłóceń, które autor tropi z dociekliwością reportera, mogą być szkoła, rodzina, środki komunikacji, spotkanie towarzyskie. Jednocześnie eseista jest bogaty mądrością pedagoga i przywołując liczne konteksty historyczne i literackie, poszukuje drogi uzdrowienia tych relacji, wprowadzenia do nich harmonii i piękna. Drugą część tomu stanowią rozważania poświęcone muzyce: twórczości Chopina i Moniuszki, muzyce kościelnej i rozrywkowej. Niektóre z tych felietonów były już wcześniej publikowane m.in. w warszawskim „Ruchu Muzycznym”.
Najnowszy tom esejów Henryka Czarniawskiego trafnie ocenił w recenzji prof. dr hab. Karol Klauza: „To mądry program myślenia i oceniania współczesnego życia, który z powodzeniem może stać się jeszcze jednym drogowskazem, odpowiadającym na pytanie, jak żyć w dobie kultury wizualnej, konsumpcji, afonii i historycznej amnezji tradycyjnych wartości”.
(akw)
Henryk Czarniawski, „Dysonanse w życiu i w muzyce. Eseje zebrane”. Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, ul. Ogrodowa 12, 20-075 Lublin, tel. (81) 442-19-00,
Pomóż w rozwoju naszego portalu