Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Warsztaty misyjne o miłości na odległość

Centrum Edukacji Katolickiej przy świdnickim seminarium stało się miejscem wyjątkowych warsztatów, których celem było pogłębienie wiedzy na temat misji oraz zainspirowanie do aktywnego ich wsparcia.

[ TEMATY ]

misje

Świdnica

diecezja świdnicka

klawerianki

Violetta Leńska

Violetta Leńska

Warsztaty poprowadziły klawerianki m.in. s. Anna Jarosz pracującą wcześniej w naszej diecezji

Warsztaty poprowadziły klawerianki m.in. s. Anna Jarosz pracującą wcześniej w naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wydarzeniu 12 lutego br. pod hasłem "Miłość na odległość" udział wzięło ponad 30 osób, w tym księża, siostry zakonne oraz świeccy animatorzy.

Od teorii do praktyki

Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji prowadzonej przez siostry Annę Jarosz i Agatę Wójcik ze zgromadzenia św. Piotra Klawera z Poznania. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tematykę sytuacji dzieci w krajach afrykańskich i zastali wprowadzeni w ideę "Adopcji Serca" - projektu prowadzonego przez siostry klawerianki, który ma na celu wsparcie edukacyjne dzieci z najbiedniejszych rejonów Afryki. Siostry podzieliły się swoimi doświadczeniami z podróży misyjnych, przedstawiając zarówno wyzwania, jak i radości płynące z bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami Afryki. - Prezentacja multimedialna oraz ciesząca się wyjątkowym zainteresowanie uczestników warsztatów ekspozycja rzemiosła i instrumentów muzycznych afrykańskich pozwoliły uczestnikom na chwilę przenieść się w odległe rejony świata i doświadczyć kultury afrykańskiej – podkreśliła w rozmowie z „Niedzielą Świdnicką” dyrektor Referatu ds. misji Violetta Leńska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiracja do działania

Podczas przerwy na kawę, uczestnicy mieli okazję do konstruktywnych rozmów na temat praktycznych działań misyjnych, które mogą być podejmowane w lokalnych parafiach. Dyskusje te uwydatniły znaczenie misji w życiu wspólnoty kościelnej, podkreślając potrzebę zaangażowania zarówno dorosłych, jak i młodzieży.

- Te dzieci, które żyją daleko w krajach misyjnych, wiedzą, że mają kogoś w Polsce, kto o nich myśli i pamięta. To pokazuje im, że nam zależy na ich przyszłości i daje szansę na lepsze jutro – mówiła s. Agata Wójcik podkreślając znaczenie adopcji na odległość.

Zakończenie warsztatów było początkiem nowej drogi dla uczestników, którzy zgodnie postanowili kontynuować wymianę doświadczeń i pogłębiać swoje zrozumienie misji jako zadania wymagającego zarówno altruizmu, jak i osobistego zaangażowania.

Reklama

- Dzięki takim inicjatywom, jak warsztaty misyjne, mamy możliwość nie tylko poszerzyć naszą wiedzę i zrozumienie wyzwań stojących przed misjonarzami, ale także, co najważniejsze, przekazać tę pasję i zrozumienie naszym uczniom. Chcemy inspirować młode pokolenia, by dostrzegły, jak wielką różnicę mogą zrobić w życiu innych, nawet jeśli dzielą nas tysiące kilometrów" – powiedziała dla „Niedzieli Świdnickiej” Renata Jaworska, katechetka z Wałbrzycha.

Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej wyraził wdzięczność siostrą klaweriankom za ich nieoceniony wkład oraz wszystkim uczestnikom za obecność i gotowość do podjęcia misyjnego wyzwania. Spotkanie to nie tylko rozjaśniło wiele kwestii związanych z misjami, ale również zainspirowało uczestników do dalszego działania, mając nadzieję, że każdy z nich znalazł odpowiedź na pytanie: "Altruizm - obowiązek czy zadanie?".

2024-02-12 17:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Referat misyjny podsumował pracę komisji konkursowej

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Misje Święte

Violetta Leńska

konkurs misyjny

Violetta Leńska

Jury podczas oceny prac plastycznych

Jury podczas oceny prac plastycznych

181 prac w dwóch kategoriach literackiej i plastycznej zostało zgłoszonych do diecezjalnego konkursu misyjnego "Pragnienia Małej Tereski na Miarę Wielkiego Serca" – informuje Violetta Leńska – koordynatorka konkursu.

To wyjątkowe wydarzenie, które skupiało uczestników z różnych szkół i placówek w diecezji. Konkurs ten miał na celu zachęcić młodych ludzi do refleksji nad życiem św. Teresy z Lisieux oraz do wyrażenia swoich myśli i uczuć w formie literackiej i plastycznej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z nieświadomości

2024-04-13 16:42

[ TEMATY ]

rozważania

Balans bieli /TVP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

14 Kwietnia 2024, Trzecia Niedziela Wielkanocna, Rok B

CZYTAJ DALEJ

Kosiniak-Kamysz: zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia wojskowego

2024-04-15 14:49

PAP/Łukasz Gągulski

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w Krakowie, że razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy.

"Przygotowujemy program, wspólnie ze Sztabem Generalnym, przeszkolenia zaraz po szkole średniej" – poinformował w poniedziałek Kosiniak Kamysz na konferencji prasowej w Krakowie. "Chciałbym zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, zanim pójdą na studia czy do pracy, żeby przyszli na miesiąc przeszkolenia, żebyśmy mogli zaoferować im umiejętność, sprawność" – podkreślił minister obrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję