Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Wchodzi pielgrzymka tarnowska, 25 sierpnia 2012 r.

30. Piesza Pielgrzymka Tarnowska

Z bł. Karoliną Kózkówną i bł. Janem Pawłem II

Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła na Jasną Górę 25 sierpnia. W 25 grupach wędrowało dokładnie 9865 osób, którym towarzyszyło 53 kapłanów, 114 kleryków i 34 siostry zakonne. W czasie 9 dni pątnicy pokonali ponad 230 km, pielgrzymując pod hasłem: „Kościół naszym domem”. Najmłodszy pielgrzym miał 18 miesięcy, najstarszy - 87 lat. W Sanktuarium Jasnogórskim pątników witał nowy biskup tarnowski Andrzej Jeż.
- Jubileusz to jest cała historia, ja jestem świadkiem tej historii, ponieważ od początku pielgrzymuję - powiedział ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki. - Uczciliśmy tych, którzy 30 lat mieli szczęście uczestniczyć w pielgrzymce, było to 21 osób, które otrzymały specjalne pamiątki - ikony Matki Bożej Częstochowskiej z podpisem „30 lat”.
Duchowymi przewodnikami na szlaku byli bł. Karolina Kózkówna i bł. Jan Paweł II.
Każdego roku tarnowskiej pielgrzymce towarzyszy kilkanaście tysięcy duchowych pątników. To m.in. rodziny pielgrzymów, chorzy i starsi.

Statystyka

Wzrasta liczba pielgrzymów jasnogórskich

W tym roku w okresie pielgrzymkowym, czyli od 2 maja, w 255 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 138 285 pątników. Pierwsza duża fala pielgrzymkowa przybyła na 15 sierpnia - na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W drugiej wielkiej fali pielgrzymkowej, w dniach 16 -25 sierpnia, na Jasną Górę dotarło 86 pielgrzymek pieszych. Podążało w nich ponad 35 tys. osób, czyli o prawie 4,5 tys. pątników więcej niż w 2011 r. W tym czasie przybyło także 13 pielgrzymek rowerowych i pielgrzymka na rolkach.
Najliczniejsze piesze pielgrzymki, które przyszły przed 26 sierpnia - przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej:
- 30. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej - 9865 osób;
- 87. Pielgrzymka Łódzka - 2500 osób;
- 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka - 1661 osób;
- Pielgrzymka z Radomska - 1500 osób;
- 21. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka - 100 osób.

To nie jest pełna statystyka, gdyż w ostatnich dniach sierpnia przybywają jeszcze piesze pielgrzymki, m.in.: żywiecka oraz dwie grupy z Olsztyna k. Częstochowy.

Reklama

Konkurs fotograficzny „Niedzieli”

„Kierunek: Jasna Góra 2012”

Termin nadsyłania prac konkursowych: 15 września 2012 r.

Redakcja zaprasza fotografików amatorów do udziału w VII edycji Konkursu Fotograficznego „Kierunek: Jasna Góra 2012”. Konkurs adresowany jest do pielgrzymów i świadków pielgrzymowania na Jasną Górę. Jego celem jest promowanie idei pielgrzymowania do miejsc świętych i dokumentowanie fenomenu pielgrzymowania na Jasną Górę.
Prace konkursowe (trzy fotografie), z dopiskiem: Konkurs „Kierunek: Jasna Góra 2012”, należy nadsyłać do 15 września 2012 r. pod adresem Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, lub kierunekjasnagora@niedziela.pl.
Do zgłoszonych prac musi być dołączona metryczka, zawierająca imię i nazwisko autora, adres zamieszkania, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
Na autorów najciekawszych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody: aparaty fotograficzne, plecaki, śpiwory oraz albumy, przewodniki i inne nagrody książkowe.
Uroczystość rozdania nagród odbędzie się 22 października 2012 r. - w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II - w auli Redakcji „Niedzieli”. Nagrodzone zdjęcia będą opublikowane na łamach „Niedzieli” i na stronie internetowej: www.niedziela.pl. Więcej informacji: Anna Cichobłazińska, tel. +48 (34) 369-43-39; anna.cichoblazinska@niedziela.pl.
Regulamin Konkursu Fotograficznego „Kierunek: Jasna Góra 2012”, informacje o poprzednich edycjach konkursu oraz nagrodzone prace - w serwisie pielgrzymkowym „Niedzieli”, link do strony: pielgrzymowanie.niedziela.pl.

Krótko

18 i 19 sierpnia odbyła się 27. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który również wygłosił kazanie. Koncelebrowali duszpasterze energetyków na czele z krajowym duszpasterzem ks. prał. Jarosławem Sroką.

18 sierpnia przybyła 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka. Jest to jedna z najstarszych pielgrzymek. Jej historia sięga dramatycznego roku 1626, kiedy podczas wojny trzydziestoletniej wojska duńskie generała Mansfelda oblegały Gliwice. Mieszkanki tego miasta złożyły ślub, że jeśli Maryja ocali miasto, to gliwiczanie co roku będą pielgrzymować na Jasną Górę.

19 sierpnia - przed zbliżającą się 73. rocznicą wybuchu II wojny światowej - na Jasnej Górze polecano w modlitwie poległych obrońców Ojczyzny, którzy w 1939 r. oddali życie za Polskę. Eucharystię w Kaplicy Matki Bożej odprawił o. Eustachy Rakoczy, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. W sposób szczególny podczas Mszy św. została przywołana postać pułkownika kawalerii Wojska Polskiego Kazimierza Władysława Mastalerza, mieszkańca Częstochowy, dowódcy 18. Pułku Ułanów Pomorskich, który 1 września 1939 r. na czele swojego pułku stoczył zwycięską walkę z Niemcami pod Krojantami. Była to pierwsza polska szarża kawaleryjska podczas wojny obronnej 1939 r.

20 sierpnia przybył na Jasną Górę abp Gualtiero Bassetti, arcybiskup Perugia-Città della Pieve (Włochy), wraz ze 130 wiernymi z regionu Umbria, m.in. grupą włoskich seminarzystów.

22 sierpnia - z udziałem prawie 300 osób - na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich (więcej na str. 26).

Zapowiedzi

1 września - 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

1-2 września - Pielgrzymka Rolników - Jasnogórskie Dożynki

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Mława: 300. rocznica śmierci twórcy Gorzkich Żali

2020-07-10 14:52

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Zdjęcia: Grażyna Kołek/Niedziela

Droga krzyżowa z Lourdes Marii de Haykod

Mława w diecezji płockiej obchodzi 300. rocznicę śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika – twórcy popularnego nabożeństwa Gorzkich Żali.

Ks. Benik mieszkał i pracował w tym mieście. Zaplanowano koncerty i sympozjum dla dorosłych oraz grę edukacyjną dla młodego pokolenia.

Z inicjatywami dotyczącymi 300. rocznicy śmierci ks. Wawrzyńca Stanisław Benika (1674-1720) wystąpiło Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie. W planach są m.in. koncerty muzyczne.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano escape room, dzięki któremu młody odbiorca mógł poznać strukturę nabożeństwa Gorzkich Żali oraz postać samego autora. Planowane jest też sympozjum poświęcone ks. Benikowi. Główna uroczystość rocznicowa odbędzie się w Mławie 4 października. Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera.

Z towarzystwem przy jubileuszu współpracuje parafia św. Stanisława BM w Mławie, gdzie pracował ks. Benik oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” w Płocku.

„Gorzkie Żale autorstwa ks. Benika nadały pasyjny charakter Wielkiemu Postowi. Nie ma lepszego miejsca do uhonorowania tej postaci niż Mława, gdzie misjonarz pracował do śmierci 23 kwietnia 1720 roku i gdzie został pochowany” – mówi ks. Marcin Sadowski, dyrektor „Musicum”.

Zaznacza, że Gorzkie Żale były bardzo popularne w przeszłości i do dziś jest odprawiane w każdej parafii. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich Wielkiego Postu.

„Najpiękniejsza część poświęcona Matce Bożej oddaje ból Maryi patrzącej na cierpiącego Syna. To nabożeństwo miało wpływ na ukształtowanie się takiego charakteru Wielkiego Postu jaki znamy” – podkreśla duszpasterz.

Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik (1674-1720) jest twórcą jednego z najpopularniejszych nabożeństw Wielkiego Postu - Gorzkich Żali. Jest to nabożeństwo rdzennie polskie. Nie powstało w diecezji płockiej – ks. Benik przygotował je, kiedy pracował w Warszawie, w 1707 roku, w kościele św. Krzyża. Pierwowzór został wykonany w 1698 roku – była to przeróbka łacińskiej pasji „Fasciculus myrrhae” z 1697 r.

Później ks. Benik został przeniesiony do Mławy w diecezji płockiej, gdzie Misjonarze św. Wincentego a Paulo podjęli pracę duszpasterską na terenie parafii św. Stanisława BM. Ks. Benik od 1713 roku był proboszczem mławskiej parafii, tam też, prawdopodobnie w marcu 1713 roku, Gorzkie Żale zabrzmiały w diecezji płockiej po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję