Reklama

Dolina miłości

Dolina Miłosierdzia z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie jest jeszcze jednym miejscem, obok Łagiewnik, z którego obficie promieniuje orędzie o Bogu bogatym w miłosierdzie. Częstochowskim sanktuarium opiekują się duchowi synowie św. Wincentego Pallottiego

Niedziela Ogólnopolska 34/2012, str. 24-25

Ks. Zdzisław Szmeichel

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W częstochowskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego 19 sierpnia 2012 r. odbędą się uroczystości związane z 50. rocznicą kanonizacji św. Wincentego Pallottiego - założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Księży i Braci Pallotynów. Hasłem przewodnim uroczystości są słowa Świętego: „Pragnę wciąż i coraz bardziej pozostawać w stanie cierpiącego pielgrzyma”. Choć nie miał pojęcia o istnieniu s. Faustyny Kowalskiej - bo żył wiele lat wcześniej - tak jak ona pragnął cały oddać się do dyspozycji Pana Boga. I może właśnie ze względu na to podobieństwo Księża Pallotyni w Dolinie Miłosierdzia od początku z oddaniem zajęli się apostolstwem Miłosierdzia Bożego. Jeszcze w czasach, gdy rozwój kultu Miłosierdzia Bożego w 1959 r. został zahamowany przez Kongregację Świętego Oficjum na prawie 20 lat, miejsce to przyciągało rzesze pielgrzymów. W tutejszym kościele znajdował się bowiem obraz Jezusa Miłosiernego. Do Doliny Miłosierdzia przyjeżdżał również ks. Michał Sopoćko, kierownik duchowy s. Faustyny Kowalskiej.
Aby sprostać potrzebom duchowym coraz liczniej napływających pielgrzymów i zapewnić im formację apostolską, ks. Stanisław Wierzbica SAC założył Sekretariat ds. Miłosierdzia Bożego. Wraz z ks. Edmundem Boniewiczem SAC - pierwszym proboszczem pallotyńskiej częstochowskiej parafii - inspirowali i umacniali tworzący się Ruch Czcicieli Miłosierdzia Bożego. Idąc za radą Prymasa Tysiąclecia, starali się nadać kultowi silne podstawy teologiczne - organizowali sympozja i konferencje naukowe. Ks. Boniewicz podjął również duszpasterską posługę w ZSRR i tam zaczął rozpowszechniać kult Bożego Miłosierdzia. W czasach reżimu komunistycznego, w duchu fatimskich objawień, Niepokalanemu Sercu Maryi zawierzył Rosję i cały świat; zawiózł tam figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz wizerunek Jezusa Miłosiernego. - Był bez reszty zaangażowany w szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego. Zależało mu na tym, aby prawda o Bogu Miłosiernym przenikała do całego polskiego narodu, szerzyła się na Europę i na cały świat. Ważne dla niego było również orędzie fatimskie - z ogromnym poświęceniem i odwagą podróżował na wschód, do Rosji, by przybliżać wszystkim ludziom Matkę Bożą Fatimską i przekazywać Jej wezwanie - wspomina w rozmowie z redakcją „Apostoła Miłosierdzia Bożego” ks. Henryk Kietliński SAC, długoletni prowincjał Księży Pallotynów.

Reklama

Sanktuarium w cegielni

historia Doliny Miłosierdzia rozpoczęła się niepozornie. Tuż po wojnie ks. Leon Cieślak przybył do Częstochowy, gdzie znalazł miejsce dla księży na terenie nieczynnej cegielni, przy ul. Kordeckiego 49. Wkrótce powstał tam dom i kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Poświęcenia tych obiektów dokonał 18 grudnia 1949 r. bp Teodor Kubina. Powiedział wówczas: „To miejsce w cieniu Jasnogórskiej Pani niechaj służy miłosierdziu Bożemu. Każdy, kto nawiedzi ten kościół, niech dozna w sposób szczególny miłosierdzia Bożego”. Tego samego dnia w ołtarzu został umieszczony obraz Jezusa Miłosiernego. Po wybudowaniu nowego, bardziej okazałego ołtarza w 1952 r., został zastąpiony innym, namalowanym przez Adolfa Hyłę. Od tej chwili miejsce to znane jest pod nazwą Dolina Miłosierdzia.
W krótkim czasie miejsce to - jakby w cudowny sposób - przeszło ogromną ewolucję. Biskup częstochowski Zdzisław Goliński ustanowił przy kaplicy punkt duszpasterski wraz z obowiązkami i przywilejami parafii. Rok później ówczesny przewodniczący Episkopatu Polski bp Michał Klepacz podniósł kaplicę do rangi kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Po siedmiu latach bp Goliński erygował - pierwszą w skali świata - parafię Bożego Miłosierdzia. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, nawiedzając świątynię w 1965 r., powiedział: „Miejsce to, zwane Doliną Miłosierdzia Bożego, mieszczące w sobie coś z Tatr i Bałtyku, niech z Maryją woła «Magnificat», a miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie”.
To jednak nie był cały splendor, jaki przypadł w udziale pallotyńskiej parafii. Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w 1992 r. podniósł kościół - ze względu na rolę, jaką pełni w pielęgnowaniu i szerzeniu kultu - do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W sierpniu 1994 r. prymas Polski kard. Józef Glemp i bp Jose Maria Hernandez Gonzales z Meksyku poświęcili kaplicę polową oraz figurę Jezusa Miłosiernego, która była darem Kościoła z Meksyku dla Kościoła w Polsce. 30 kwietnia 2000 r., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, poświęcono plac pod budowę nowej świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mury to nie wszystko

Świątynia już stoi. Na razie w stanie surowym. Kryzys finansowy nie ominął także tego miejsca. Może to znak czasu? Miłosierny Jezus do końca oddał się człowiekowi. Wraz z nim chce przeżywać trudy życia w każdych czasach, także w XXI wieku. Gospodarze miejsca pokornie poddają się woli Bożej. Na szczęście są znaki Bożej Opatrzności. Już jest gotowy projekt wystroju wnętrza, który wykonał ks. Marco Rupnik, jezuita pochodzący ze Słowenii, pracujący w Centro Aletti - sakralnym Atelier w Rzymie.
Ogromna aktywność duszpasterzy Doliny Miłosierdzia pokazuje jednak, że to nie budynki są najważniejsze. Księża Pallotyni organizują sympozja dla czcicieli Miłosierdzia Bożego. Przyciągają one co roku niemałą grupę tych, którzy pragną lepiej poznać i pogłębić kult Bożego Miłosierdzia. Przez cały rok organizowane są rekolekcje zamknięte, m.in. Lectio Divina i tzw. Wieczerniki Miłosierdzia Bożego. Funkcjonuje Dom Animacji Apostolskiej. Swoją siedzibę mają tu też m.in.: Prowincjalny Ośrodek Duszpasterstwa Powołań, Pallotyński Ośrodek Pomocy Charytatywnej „Misericordia” im. bł. Józefa Jankowskiego, Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Księży Pallotynów „Apostolos”. Kult Miłosierdzia Bożego szerzy również wydawany od 1994 r. kwartalnik „Apostoł Miłosierdzia Bożego”. Codziennie o godz. 15 odprawiana jest Godzina Miłosierdzia z Koronką do Miłosierdzia Bożego - transmitowana przez Radio Fiat i Msza św. do Bożego Miłosierdzia.
Parafia Miłosierdzia Bożego liczy ok. 1100 mieszkańców. Na jej terenie istnieje 20 zgromadzeń zakonnych, 17 żeńskich oraz 3 męskie. Wiele osób dojeżdża do kościoła również spoza parafii i włącza się w życie religijno-kulturalne. Świetną okazją do wspólnej modlitwy i zabawy są festyny parafialne, gdzie w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół rozkwita chrześcijańska radość.
Dużym bodźcem do działania dla duszpasterzy - Pallotynów stała się encyklika Jana Pawła II „Dives in Misericordia”. Papież ten, jeszcze jako arcybiskup krakowski, był zaangażowany w sprawę s. Faustyny. Encyklika była wyrazem oficjalnego stanowiska Kościoła w tym względzie, a dalsze inicjatywy Stolicy Apostolskiej pozwoliły na wprowadzenie kultu według wzoru s. Faustyny. Jej kanonizacja spowodowała, że kult Bożego Miłosierdzia nabrał nowej dynamiki. Obecnie Dolina Miłosierdzia to jedno z najważniejszych miejsc na mapie - niespotykanej nigdzie indziej - polskiej religijności.

* * *

Zaproszenie

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie 19 sierpnia 2012 r. będzie celebrowana 8. stacja jubileuszowa przed 50. rocznicą kanonizacji św. Wincentego Pallottiego. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.30 będzie przewodniczył ks. dr Janusz Łuczak SAC - radca prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję