Reklama

Banki pobożne, czyli kasy kredytowe

Niedziela Ogólnopolska 31/2012, str. 10-11

Piotr Purchla

Prezes Grzegorz Bierecki

Prezes Grzegorz Bierecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Przede wszystkim gratuluję Panu Prezesowi polskich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych z okazji 20-lecia ich istnienia. Na czym polega, zdaniem ich założyciela, tajemnica tego sukcesu?

GRZEGORZ BIERECKI: - Tajemnicą sukcesu jest to, że Polacy potrafili się zebrać, zorganizować, czego efektem jest stworzenie od zera największego po 1989 r. ruchu społecznego w Polsce.
Kasy Kredytowe od początku swojej działalności służyły i zawsze będą służyć polepszaniu warunków życia oraz ratowaniu swoich członków w trudnych sytuacjach. Nawiązując do przedwojennej tradycji Kas Stefczyka, polskie SKOK-i aktywnie walczą z biedą, lichwą, przeciwdziałają wykluczeniu finansowemu, które skutkuje wykluczeniem społecznym. Wszystkie te starania są niezmiernie ważne, szczególnie w czasach kryzysu, który obecny jest już w Europie, a za chwilę jego konsekwencje zaczniemy coraz bardziej odczuwać w naszym kraju. Kasy Kredytowe w Polsce jako jedyna instytucja finansowa odpowiedziały na apel Unii Europejskiej i zaangażowały się w działania mające na celu zwalczanie zjawiska wykluczenia. Polskie SKOK-i nie tylko dbają o tanią i dobrą ofertę produktową, ale też prowadzą wiele działań edukacyjnych, które uczą Polaków mądrze i rozsądnie gospodarować domowym budżetem oraz oszczędzać pieniądze.

- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zyskały wielu członków, stały się instytucją bardzo popularną w Polsce. Czego członkowie SKOK-ów mogą od nich oczekiwać?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasi członkowie-współwłaściciele, bo tym właśnie Kasy Kredytowe różnią się od instytucji komercyjnych, zawsze mogą od nas oczekiwać taniej i rozsądnie dopasowanej oferty, dosłownie na każdą kieszeń. Nie dotyczy to tylko rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, lecz także wielu innych usług, takich jak: produkty inwestycyjne, ubezpieczenia czy liczne oferty turystyczne.
Jesteśmy po to, by w praktyce realizować potrzeby naszych członków, którzy oczekują takich właśnie, skrojonych na miarę ich możliwości, usług. Warto dodać, że SKOK-i są polską instytucją finansową i nie grożą im konsekwencje, z jakimi mają do czynienia inne komercyjne instytucje finansowe, mające swoją przyczynę np. w transgranicznych przepływach finansowych.

- W dniach 15-19 lipca br. odbyła się w Gdańsku Światowa Konferencja Unii Kredytowych, do której należą polskie SKOK-i. W wypowiedziach światowych liderów wyraźnie widać było, że wielu spośród przedstawicieli 53 krajów uczestniczących w Kongresie chciało uczyć się działalności spółdzielczej od Polaków. Czym polskie SKOK-i mogą zainteresować przyjaciół z innych krajów?

- Jestem niezmiernie dumny, że w trakcie Światowej Konferencji Unii Kredytowych przyjaciele z tak wielu krajów gratulowali nam ogromnego sukcesu, jakim jest niewątpliwie rozwój Kas Kredytowych na przestrzeni 20 lat. Z naszych rozwiązań już dzisiaj korzystają Unie Kredytowe z takich krajów, jak: Mołdawia, Ukraina, Litwa, Rumunia, lecz również z regionów tak rozwiniętych, jak Ameryka.
Warto przypomnieć, że kiedy przed 20 laty rozpoczynaliśmy działalność, bardzo pomogli nam nasi przyjaciele z USA. Dzisiaj oni mówią, że to, co nam udało się osiągnąć w ciągu tych 20 lat, im zajęło prawie całe stulecie. Jest to kolejny powód do dumy, bo teraz to Amerykanie mogą brać z nas przykład, korzystać z naszych rozwiązań i wprowadzać je w swoich krajach. W trakcie Światowej Konferencji Kas Kredytowych w Gdańsku o wsparcie organizacyjne oraz pomoc merytoryczną zwrócili się do nas przedstawiciele Unii Kredytowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Meksyku, co niewątpliwie świadczy o wysokim stopniu rozwoju naszych Kas.

Reklama

- Wiemy, że SKOK-i podejmują różne działania wspierające ludzi w trudnej sytuacji. Czy liderzy SKOK-ów planują jakieś nowe rozwiązania, np. dla ofiar trąb powietrznych, które ostatnio nawiedzają Polskę? Ludzi nie stać na drogie ubezpieczenie gospodarstw, jakie jest więc wyjście z tej sytuacji?

- W takich przypadkach zawsze pomagamy na dwa sposoby. Pierwszy to możliwość udzielenia pożyczki lub kredytu, który jest tańszy od dostępnych na rynku tego typu produktów w różnych instytucjach finansowych. A drugi sposób wiąże się z możliwością prolongowania rat kredytu do czasu usunięcia skutków tragedii przez naszych członków i ich rodziny. Z takimi sytuacjami mieliśmy już do czynienia m.in. w trakcie powodzi stulecia, która dotknęła wiele obszarów Polski w 1997 r. W obliczu tak wielkiej tragedii w SKOK-ach uruchomiliśmy wiele programów pomocowych, które pozwoliły ludziom odbudować utracony majątek.
Dotyczy to jednak nie tylko klęsk żywiołowych. W tym samym 1997 r., kiedy upadała Stocznia w Gdyni, a tamtejsi pracownicy zostali pozbawieni jakichkolwiek środków do życia, także nie staliśmy z założonymi rękami. Uruchomiliśmy specjalną ofertę dla wszystkich poszkodowanych, którzy dzięki polskim Kasom Kredytowym mogli godnie przeżyć ciężkie dla siebie i swoich bliskich chwile. To konkretne przykłady realizacji naszej misji.
Ostatnio założyliśmy również fundację rozwoju ubezpieczeń wzajemnych - małe TUW-y. Działają one podobnie jak Kasy - niezarobkowo i mogą być pomocne. W przyszłym roku małe TUW-y zaczniemy rozwijać.

- Czy istnieje jakiś wspólny mianownik, który łączyłby działania spółdzielców całego świata? Czy mogłaby nim być np. idea solidarności? W słowie wygłoszonym podczas uroczystego otwarcia Światowej Konferencji Unii Kredytowych mówiłem o zasadzie solidarności między Kasami oraz Kas z ich członkami i wydaje się, że tego można się od nas uczyć...

- Idea solidarności jest niejako wpisana w rozwój Unii Kredytowych. Można powiedzieć, że polskie SKOK-i wprost wyrastają z idei wielkiego zrywu społecznego, jaki dokonał się na przełomie lat 80. i 90. poprzedniego stulecia. To nasze naturalne korzenie. Ważne są także, co podkreślono na gdańskiej konferencji, różnice w funkcjonowaniu Unii Kredytowych i banków. Wszystkie Unie Kredytowe na świecie charakteryzują się tym, że ich członkowie są zarazem ich współwłaścicielami, a wypracowany zysk nie trafia do kieszeni prywatnych inwestorów, lecz zwracany jest członkom w postaci atrakcyjnej oferty, która jednocześnie wpływa na rozwój Kas. Od zawsze Kasy Kredytowe stanowią alternatywę dla oferty bankowej, szczególnie dla ludzi o niskich i średnich dochodach. Często nazywa się nas bankami pobożnymi, w których oferta odpowiada potrzebom naszych członków. I trudno nie zgodzić się z tym porównaniem.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję