Reklama

Niedziela Częstochowska

W seminarium odbył się panel ekumeniczny

Sens ekumenizmu, kult świętych w Kościele, działania ewangelizacyjne, charyzmaty i rozeznanie powołania – to tylko niektóre z tematów, które podjęli uczestnicy panelu ekumenicznego, który odbył się wieczorem 19 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium wyraził nadzieję, że panel przyczyni się do przybliżenia problematyki dotyczącej dialogu ekumenicznego.

Za papieżem Franciszkiem podkreślił, że „szczególne znaczenie na drodze do pełnej jedności należy przypisać dialogowi miłości, który ostatecznie można sprowadzić do praktycznego wymiaru ekumenizmu”. Przypomniał również za św. Tomaszem z Akwinu, że „dzieła miłości względem bliźniego są doskonałym zewnętrznym wyrazem wewnętrznej łaski Ducha. Jeżeli chodzi o zewnętrzne działanie, miłość jest największą ze wszystkich cnót”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Panel poprowadził ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Po co spotykamy się na panelu dyskusyjnym w WMSD w Częstochowie w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan? – zapytał ks. Grabowski. – Po to, aby się lepiej poznać, po to, aby ze sobą rozmawiać, po to, aby przypomnieć sobie o naszej współodpowiedzialności za jedność chrześcijan, po to, aby uczynić kolejny krok w stawaniu się braćmi, podzielonymi co prawda, ale zawsze braćmi w Chrystusowej wierze – zaznaczył.

Karol Porwich/Niedziela

– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za odnowienie jedności uczniów Chrystusa. Droga do jedności to także odnowa Kościoła i odnowa sposobów praktykowania wiary w życiu. Tak jak praktykujemy wiarę – my wyznawcy niepodzielonego Chrystusa – tak samo praktykujemy ekumenię – podkreślił.

– Zaproszenie do seminarium naszych braci z bratnich Kościołów chrześcijańskich to nie jest jakiś grzecznościowy gest czy jedynie wyraz gościnności. spotykamy się by praktykować ekumenizm, bo my wierzymy w jedność chrześcijan, bo dla nas jedność nie jest utopią. Jedność budujemy dzisiaj nie tyle łatwiej, co inaczej – kontynuował.

Reklama

W panelu wzięli udział duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. bryg. Adam Glajcar – proboszcz ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelickiego oraz ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie oraz wykładowcy, moderatorzy seminarium i seminarzyści.

Odpowiadając na pytanie o sens ekumenizmu ks. Krzysztof Michałek-Góral podkreślił, że sam już od 30 lat uczestniczy w dziele ekumenii. – Dobrze się dzieje, że spotykamy się, bo były dziesiątki lat, kiedy nie spotykaliśmy się, a nawet straszyliśmy się sobą. O wielu rzeczach, które nas dzielą możemy porozmawiać i wytłumaczyć je sobie – podkreślił ks. Michałek-Góral.

Karol Porwich/Niedziela

– Ekumenia ciągnie się od zarania chrześcijaństwa. To, co nas łączy to Chrystus. Dzisiaj ekumenia rodzi się na dole, wśród wiernych, a nie tylko na górze, wśród hierarchii – dodał ks. Adam Glajcar.

Duchowni odpowiedzieli również na pytania o kult świętych i o to, czy Kalwin i Luter są wspominani w ich Kościołach w liturgii. – Oba nasze Kościoły nie mają świętych w takim rozumieniu jak u katolików. Oczywiście ze świętych uznanych w Kościele katolickim należy brać przykład. Również korzystamy obficie z nauki reformatorów, ale nie kierujemy do nich modlitewnych westchnień. W teologii naszych Kościołów nie ma czegoś takiego – odpowiedział duchowny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

– W homiliach często wspominamy nauczanie Lutra, ale ja osobiście również cytuję Jana Pawła II jako wzór bogobojnego życia – dodał duchowny luterański.

Zapytani o realna możliwość całorocznej współpracy obaj duchowni podkreślili, że tydzień ekumeniczny jest „zaczynem do całorocznego działania”. – Pracujemy obecnie nad wspólnymi spotkaniami biblijnymi – podkreślił ks. Glajcar.

Reklama

Z kolei ks. Krzysztof Michałek-Góral zaznaczył, że „ekumenizm – jak to określił – piśmienny jest całoroczny, ale trzeba, żeby też całoroczny był ekumenizm praktyczny. Stąd pomysł biblijnych spotkań”. – Nic nie zastąpi spotkań twarzą w twarz – dodał. Obaj duchowni wskazali na znaczenie Biblii ekumenicznej w realizacji dialogu ekumenicznego.

Uczestniczy panelu zmierzyli się również z problemem malejącej liczby wiernych w Kościołach. – Każda parafia jest inna i każda ma inne oczekiwania, ale podejmujemy różne działania ewangelizacyjne, jak Festiwal Sola Musica oraz studia biblijne dla wiernych – podkreślił ks. Glajcar.

– W Zelowie organizujemy święto ewangelizacyjne. Trzeba inwestować w ludzi – dodał ks. Michałek-Góral. – Organizujemy również kursy biblijne dla dzieci i wieczory biblijne. Jednak bardzo wiele zależy od rodziców – dodał.

Podczas panelu podjęty został temat obecności rożnych tradycji duchowości w Kościołach. – Trzeba zauważyć, że ewangelicyzm reformowany jest taki trochę surowy, począwszy od wystroju kościoła aż po liturgię. Zasadniczo w Kościele Ewangelicko-Reformowanym są dwa nurty: szwajcarski i ten wywodzący się od Braci Czeskich – opowiedział ks. Michałek-Góral.

Z kolei duchowny luterański zaznaczył, że w tradycji luterański są dwa ruchy: ortodoksyjny i pietystyczny. – Tradycje związane są z miejscem i diecezjami. Luteranizm jest wszędzie trochę inny – wyjaśnił ks. Glajcar.

Na pytanie o duchowość charyzmatyczną duchowny z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego odpowiedział, że w ich Kościele nie ma nurtów głęboko charyzmatycznych, co nie oznacza, że nie ma charyzmatów. – Trzeba uchylić drzwi do serca dla Ducha Świętego – dodał.

– Duchowość charyzmatyczna jest bardziej obecna w ruchu pietystycznym w naszym Kościele. Przed wszystkim jednak ważna jest opieka duszpasterska nad daną grupą – dopowiedział duchowny luterański.

Reklama

Mówiąc o rozeznaniu powołania ks. Krzysztof Michałek-Góral podkreślił, że w życiu młodego człowieka musi być taki moment, który jest trąceniem palcem przez Pana Boga. – Wierz i kochaj ludzi, to jest właściwa recepta na realizację powołania kapłańskiego – dodał ks. Michałek-Góral.

Duchowni zostali zapytani o rozumienie słów motta tygodnia ekumenicznego: „Będziesz miłował Pana, swego Boga..., a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10, 27). – Jestem zobligowany tę miłość przekazać dalej. Chrystus również pozostawił zdanie w Ewangelii, które często mnie oskarża: „Miłujcie nieprzyjaciół”. Ta miłość jest broszo trudna – mówił duchowny luterański. – Staram się kochać pomimo. Uczę się tego przez całe życie. Chrześcijańska miłość jest piękna, ale tez nie jest łatwa. Chciałbym w życiu postępować jak ewangeliczny Samarytanin – dodał duchowny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą „Ojcze nasz”.

W ramach tygodnia ekumenicznego w archidiecezji częstochowskiej w sobotę 20 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie modlitewne w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Na zakończenie tygodnia będzie Msza św. o jedność chrześcijan w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 25 stycznia o godz. 18. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. W Częstochowie znajduje się parafia prawosławna ze świątynią Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której od 2021 r., po śmierci niezapomnianego i wieloletniego proboszcza ks. mitrata Mirosława Drabiuka, przewodzi nowy proboszcz ks. Marcin Bielawski. Jest również ewangelicko-augsburska parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, której proboszczem od 2011 r. jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się starokatolicka parafia mariawitów, istniejąca od 1906 r. Natomiast w Kleszczowie mieści się parafia ewangelicko-reformowana, której proboszczem jest ks. Krzysztof Michałek-Góral.

2024-01-20 09:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33

[ TEMATY ]

III Pielgrzymka różańcowa

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie

Kościół św. Maksymiliana w Bieżycach

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

- W ostatnich 2 latach odbyły się skromne dwie pielgrzymki różańcowe, a w tym roku nabrały one charakteru jubileuszowego z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz – wyjaśnia ks. Piotr Wadowski, który od kilku lat dokładnie zgłębia życie o. Kolbe i jego pobyt w obozie Stalag III B Amtitz w dzisiejszych Gębicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję