„Z owczarni zostałeś wybrany: niech nigdy nie opanują cię próżność, pycha, zarozumiałość. I dla ludzi zostałeś ustanowiony. Niech twoją postawą zawsze będzie służba. Jak u Jezusa. Zalecam ci, byś zawsze pamiętał o słowach Pawła, które dziś usłyszeliśmy: czuwaj nad sobą i czuwaj nad ludem Bożym. Czuwać znaczy być czujnym, uważnym, by uchronić się od tak wielu grzechów i tak wielu postaw światowych, a także by chronić lud Boży przed wilkami, o których Paweł mówił, że przyjdą. Ale czuwać nad ludem oznacza również modlić się, modlić się za lud, tak jak to robił Mojżesz, z wyciągniętymi rękoma, modlitwa wstawiennicza, odważna modlitwa twarzą w twarz z Panem Bogiem za lud. Czuwaj, uważaj, byś nie usnął, czuwaj, a Pan Bóg niech ci towarzyszy w tym czuwaniu, które ja dziś tobie powierzam w imię Boga Ojca, którego obraz będziesz uobecniał”.
Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?
2023-02-08 07:06
"Niech Wasza mowa będzie; tak, tak, nie, nie", Tomasz Rowiński , ks. prof. Waldemar Chrostowski
[ TEMATY ]
dialog międzyreligijny
Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.
Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?
CZYTAJ DALEJ