Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielbią Boga i budują współnotę

Mszy św. przewodniczył ks. dr Andrzej Widak, Dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie. Eucharystię poprzedziła konferencja ascetyczna wygłoszona przez ks. Szymona Augustyna, który w wygłoszonym słowie zwrócił uwagę na wspólnototwórczy charakter śpiewu liturgicznego.

Ks. Jakub Oczkowicz

Michał Dąbrowski w czasie swojego wykładu

Michał Dąbrowski w czasie swojego wykładu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilię wygłosił ks. Radosław Banaś, wikariusz parafii MB Częstochowskiej w Jaśle. Kaznodzieja zachęcał, aby przy spełnianiu różnych posług liturgicznych, pośród nich organisty, kantora, dyrygenta chóru pamiętać o świętości obrzędów, których nieodłącznym elementem jest muzyka liturgiczna.

Po Mszy św. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym rozpoczęła się część warsztatowa seminarium, którą rozpoczął wykład „O akompaniamencie do pieśni adwentowych w aspekcie historycznym” poprowadzony przez dr Michała Dąbrowskiego, z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, organisty Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Za kontuarem organowym w warszawskim kościele zasiada od ponad 40 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiedzialnym za formację i przygotowanie organistów i muzyków kościelnych

Reklama

w diecezji rzeszowskiej jest ks. dr Andrzej Widak. Podczas trwania seminarium organowego zwrócił uwagę, że muzyka liturgiczna poprzez integralny związek z czynnościami liturgicznymi przyczynia się do uwielbienia Boga oraz uświęcenia wiernych. Muzyka, jako nośnik duchowych i estetycznych doświadczeń jest dla wiernych środkiem oddawania chwały Bogu oraz budowania wspólnoty zgromadzenia liturgicznego. Muzykolodzy zaś, znajdują w niej przestrzeń dociekań naukowych, pozwalających lepiej zrozumieć jej liturgiczny charakter.

W diecezji rzeszowskiej w ramach Studium Organistowskiego kształci się kilkudziesięciu studentów. Nauka w studium trwa cztery lata. Dla tych, którzy nie mają podstaw gry na instrumencie (fortepian), przewidziany jest rok wstępny. Zajęcia odbywają się w soboty według ustalonego harmonogramu. W ramach studium prowadzone jest także kształcenie kantorów, psałterzystów i animatorów śpiewu liturgicznego.

Seminarium zakończy część warsztatowa w kościele św. Rocha w Rzeszowie. Następnie uczestnikom zostaną wręczone certyfikaty.

2023-12-03 22:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dzieje Polski są dowodem tego, że zło jest pokonane przez wiarę w Chrystusa

– Dzieje Polski są niezwykłym dowodem tego, że zło jest pokonane przez wiarę w Chrystusa, na którym budujemy naszą przyszłość – powiedział abp Wacław Depo. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

– To święto łączące wolnych Polaków, wiernych ideałom, które nieśli niezłomni, niemodni, niewygodni i znienawidzeni. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dzięki prawicowym intelektualistom i politykom wyklęci bohaterowie antykomunistycznego powojennego podziemia doczekali się rehabilitacji i należnej pamięci w świadomości Polaków. Można powiedzieć, że z bycia wyklętymi weszli do panteonu niezłomnych – przypomniał na początku Liturgii ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła. Jak dodał, „jesteśmy tutaj na modlitwie po to, aby Żołnierze Niezłomni znów nie zostali wyklęci, by nie zostali wyeliminowani przez złą pamięć i nie znaleźli się na indeksie”.

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwy człowiek, który zaufał Panu, i Pan jest jego nadzieją

2024-02-29 06:23

[ TEMATY ]

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam bogacza i Łazarza (Łk 16, 19-31). Mają diametralnie różne życie na ziemi i również odmienny jest ich los po śmierci. Już nawet w jej opisie się różnią: żebrak „został zaniesiony przez aniołów na łono Abrahama” (synonim nieba), bogacz „został pochowany”. Bogactwo może zaślepić oczy i zatwardzić serce, choć nie musi. Tajemnicę szczęścia zdradza Psalm 1: „Szczęśliwy, kto nie słucha rady bezbożnych, nie wstępuje na drogę grzeszników i nie zasiada w gronie szyderców, lecz upodobał sobie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą”. Coś podobnego mówi prorok Jeremiasz (17, 7): „Szczęśliwy człowiek, który zaufał Panu, i Pan jest jego nadzieją”. Wtedy bowiem jego serce jest otwarte na światło Ducha Świętego i Jego prowadzenie, i wypełnia je Boże błogosławieństwo. Drogi Boże są niezbadane, a cel wart wysiłku. Komu/czemu ufam?

CZYTAJ DALEJ

USA: sługa Boży Pierre Toussaint – „pobożny i genialny fryzjer” – nadal intryguje ludzi

2024-03-02 08:20

pl.wikipedia.org

Pierre’a Toussaint’a

Pierre’a Toussaint’a

Ogłoszony przez św. Jana Pawła II w 1997 sługą Bożym Pierre Toussaint nie przestaje inspirować i intrygować Amerykanów. W obszernym artykule na jego temat w „New York Timesie” z 20 lutego Elizabeth Stone, profesor literatury na jezuickim uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku, napisała, że sława tego „afroamerykańskiego pobożnego i genialnego fryzjera, biznesmena i filantropa, który przyczynił się do zbudowania katedry św. Patryka w Nowym Jorku (budowanej w latach 1850-78, z przerwą w czasie wojny secesyjnej), nie skończyła się ze złożeniem go do grobu”.

Według autorki, sługa Boży „stał się tak ważną postacią w Kościele i w Ameryce, że w 1990 kard. John O’Connor zarządził przeniesienie jego zwłok do krypty w katedrze pod jej głównym ołtarzem, gdzie spoczął on jako jedyny świecki katolik i jedyny Afroamerykanin”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję