Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wystawa fotografii reportażowej Niedenthala

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Muzeum Miasta Łodzi oglądać można wystawę prezentującą dorobek fotografii reportażowej Chrisa Niedenthala, autora m.in. kultowego zdjęcia początku stanu wojennego „Czas Apokalipsy” oraz zdjęć z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi to podsumowanie 50 lat działalności Chrisa Niedenthala, urodzonego w Londynie w rodzinie polskich emigrantów, wybitnego fotografa i fotoreportera. Ekspozycja prezentuje ponad 200 zdjęć z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora, zarówno tych mniej znanych, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie. Niedenthal pierwszy aparat dostał od rodziców, gdy miał 11 lat jako prezent za dobrze zdany egzamin. Dzięki dwóm wujkom, których odwiedzał w czasie wakacji w Polsce, rozwinął pasję fotografii. W wieku 23 lat przyjechał na kilka miesięcy do Polski i został tu na stałe. Pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem i dokumentował Polskę epoki Edwarda Gierka. W 1978 r. rozpoczął blisko pięcioletnią współpracę z „Newsweekiem”. Tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście - Wadowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”. W kolejnych latach jako fotoreporter wykonywał unikatowe fotografie m.in. podczas strajku 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, słynne zdjęcie wozu opancerzonego SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film „Czas apokalipsy”, symbolu rozpoczęcia stanu wojennego w Polsce. Pracował także w Budapeszcie, Pradze i Moskwie. W 1986 r. ukazał się numer „Time” ze zdjęciem Jánosa Kádára na okładce, za które Niedenthal otrzymał nagrodę World Press Photo w kategorii „People in the News”. W 1993 r. na stałe wrócił do Polski. W lutym 2008 r. zaprezentował wystawę „Listy do syna” – portrety matek i ich dzieci z zespołem Downa, a prezentowane na wystawie zdjęcia pokazują wydarzenia do 2022 roku. Jej uzupełnieniem są też oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się fotograf w minionych latach.

Reklama

- „Czasami dla fotografa same wiece czy w ogóle cokolwiek, co się dzieje, nie są interesujące, tylko właśnie to, co „przed” albo „po”. Trzeba być cierpliwym i zostać „po”, żeby coś fajnego złapać” – to motto rozpoczyna wystawę. W fotografii Niedenthala bardzo często pojawiają się motywy religijne, choć jak sam deklaruje, daleko mu do Pana Boga. Na wystawie prezentowana jest także fotografia, przedstawiająca kobietę – włókniarkę, oczekującą na przejazd papieża ulicami Łodzi. - W fotografii najważniejsze jest szczęście, jeśli się je dobrze wykorzysta, powstają ciekawe zdjęcia. Dobrze mieć też dobry sprzęt i talent, ale bez szczęścia niewiele by się dało zrobić (…) Na pewno są zdjęcia, których nie zrobiłem, ale na szczęście ich nie pamiętam – mówił Chris Niedenthal podczas autorskiego oprowadzania po swojej wystawie.

Autor zdjęć wyraził podziw dla kuratorek wystawy - Anny Brzezińskiej i Katarzyny Puchalskiej, za trud wybrania z setek tysięcy zdjęć, kilkudziesięciu, które są prezentowane w Pałacu Poznańskiego w Łodzi. Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi do 17 grudnia.

2023-12-03 18:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Modlitwa przez muzykę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

- Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” obchodzi w tym roku 20 – lecie działalności. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować 20 koncertów. W miesiącu maju zaprosiliśmy mieszkańców Łodzi na koncert pieśni Maryjnych – mówi o. Józef Łągwa SJ prezes stowarzyszenia. W koncercie wystąpił zespół kameralny No-Net w składzie: Małgorzata Korpysz-Owczarek, Joanna Góras i Alicja Pejska - skrzypce, Jadwiga Domińczyk-Kuzan i Mirosław Pejski – altówki, Jolanta Żebrowska i Ewa Monkiewicz – wiolonczele, Paweł Żebrowski - obój, Michał Owczarek – fagot oraz soliści Katarzyna Zając-Caban sopran i Rafał Songan baryton.

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwy człowiek, który zaufał Panu, i Pan jest jego nadzieją

2024-02-29 06:23

[ TEMATY ]

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam bogacza i Łazarza (Łk 16, 19-31). Mają diametralnie różne życie na ziemi i również odmienny jest ich los po śmierci. Już nawet w jej opisie się różnią: żebrak „został zaniesiony przez aniołów na łono Abrahama” (synonim nieba), bogacz „został pochowany”. Bogactwo może zaślepić oczy i zatwardzić serce, choć nie musi. Tajemnicę szczęścia zdradza Psalm 1: „Szczęśliwy, kto nie słucha rady bezbożnych, nie wstępuje na drogę grzeszników i nie zasiada w gronie szyderców, lecz upodobał sobie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą”. Coś podobnego mówi prorok Jeremiasz (17, 7): „Szczęśliwy człowiek, który zaufał Panu, i Pan jest jego nadzieją”. Wtedy bowiem jego serce jest otwarte na światło Ducha Świętego i Jego prowadzenie, i wypełnia je Boże błogosławieństwo. Drogi Boże są niezbadane, a cel wart wysiłku. Komu/czemu ufam?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzięki niezłomności Żołnierzy Wyklętych kolejne pokolenia odzyskały Polskę

2024-03-01 19:54

[ TEMATY ]

żółnierze niezłomni

Prezydent Andrzej Duda

Mława

PAP/Leszek Szymański

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu mławskiego w Mławie.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu mławskiego w Mławie.

Dzięki bohaterstwu i niezłomności Żołnierzy Wyklętych, a w ogromnej części przypadków śmierci, dramatycznej, często w cierpieniach, kolejne pokolenia odzyskały Polskę - powiedział w Mławie (Mazowieckie) prezydent Andrzej Duda w przypadającym w piątek Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Duda podczas spotkania z mieszkańcami Mławy i powiatu mławskiego przypomniał, że od 13 lat oficjalnie, decyzją Sejmu, podjętą z inicjatywy jeszcze prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 1 marca czczona jest pamięć Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych, którzy „byli wyklęci przez komunistów, a niezłomni w walce o Polskę, we wspieraniu swoich rodaków w dążeniu do wolności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję