Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wystawa fotografii reportażowej Niedenthala

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Muzeum Miasta Łodzi oglądać można wystawę prezentującą dorobek fotografii reportażowej Chrisa Niedenthala, autora m.in. kultowego zdjęcia początku stanu wojennego „Czas Apokalipsy” oraz zdjęć z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi to podsumowanie 50 lat działalności Chrisa Niedenthala, urodzonego w Londynie w rodzinie polskich emigrantów, wybitnego fotografa i fotoreportera. Ekspozycja prezentuje ponad 200 zdjęć z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora, zarówno tych mniej znanych, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie. Niedenthal pierwszy aparat dostał od rodziców, gdy miał 11 lat jako prezent za dobrze zdany egzamin. Dzięki dwóm wujkom, których odwiedzał w czasie wakacji w Polsce, rozwinął pasję fotografii. W wieku 23 lat przyjechał na kilka miesięcy do Polski i został tu na stałe. Pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem i dokumentował Polskę epoki Edwarda Gierka. W 1978 r. rozpoczął blisko pięcioletnią współpracę z „Newsweekiem”. Tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście - Wadowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”. W kolejnych latach jako fotoreporter wykonywał unikatowe fotografie m.in. podczas strajku 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, słynne zdjęcie wozu opancerzonego SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film „Czas apokalipsy”, symbolu rozpoczęcia stanu wojennego w Polsce. Pracował także w Budapeszcie, Pradze i Moskwie. W 1986 r. ukazał się numer „Time” ze zdjęciem Jánosa Kádára na okładce, za które Niedenthal otrzymał nagrodę World Press Photo w kategorii „People in the News”. W 1993 r. na stałe wrócił do Polski. W lutym 2008 r. zaprezentował wystawę „Listy do syna” – portrety matek i ich dzieci z zespołem Downa, a prezentowane na wystawie zdjęcia pokazują wydarzenia do 2022 roku. Jej uzupełnieniem są też oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się fotograf w minionych latach.

Reklama

- „Czasami dla fotografa same wiece czy w ogóle cokolwiek, co się dzieje, nie są interesujące, tylko właśnie to, co „przed” albo „po”. Trzeba być cierpliwym i zostać „po”, żeby coś fajnego złapać” – to motto rozpoczyna wystawę. W fotografii Niedenthala bardzo często pojawiają się motywy religijne, choć jak sam deklaruje, daleko mu do Pana Boga. Na wystawie prezentowana jest także fotografia, przedstawiająca kobietę – włókniarkę, oczekującą na przejazd papieża ulicami Łodzi. - W fotografii najważniejsze jest szczęście, jeśli się je dobrze wykorzysta, powstają ciekawe zdjęcia. Dobrze mieć też dobry sprzęt i talent, ale bez szczęścia niewiele by się dało zrobić (…) Na pewno są zdjęcia, których nie zrobiłem, ale na szczęście ich nie pamiętam – mówił Chris Niedenthal podczas autorskiego oprowadzania po swojej wystawie.

Autor zdjęć wyraził podziw dla kuratorek wystawy - Anny Brzezińskiej i Katarzyny Puchalskiej, za trud wybrania z setek tysięcy zdjęć, kilkudziesięciu, które są prezentowane w Pałacu Poznańskiego w Łodzi. Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi do 17 grudnia.

2023-12-03 18:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zaśpiewają na chwałę Pana

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W niedzielę 12 września o godzinie 19.00 na stadionie Orła w Łodzi, przed Eucharystią dziękczynną za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Elżbiety Czackiej, z koncertem wystąpi Mały Chór Wielkich Serc.

CZYTAJ DALEJ

Biblia w życiu Rodziny Ulmów

Niedziela rzeszowska 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

rodzina Ulmów

II wojna światowa

Archiwum Rodziny Ulmów

Pismo Święte należące do rodziny Ulmów

Pismo Święte należące do rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie są również nazywani Samarytanami z Markowej. Piękną, na wskroś ewangeliczną nazwę, nadano im współcześnie, a wiąże się to z egzemplarzem Nowego Testamentu, jaki został odnaleziony w ich domu po egzekucji 24 marca 1944 r.

Pismo Święte z domu Ulmów pozostało i funkcjonuje jako niemy świadek ich duchowego życia. Przede wszystkim widać, że księga była używana. Są w niej osobiste notatki, dopiski oraz to, co zdumiewa najbardziej: podkreślona czerwonym pisakiem przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie. Obok tytułu ktoś napisał dużymi literami słowo: „TAK!”.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Ukradli gong liturgiczny, policja złapała ich w drodze do skupu złomu

2024-04-15 12:20

[ TEMATY ]

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy z kościoła w Makowie Mazowieckim ukradli miedziany gong liturgiczny. Policja zatrzymała ich w drodze do punktu skupu metali, gdzie zamierzali spieniężyć łup – poinformowała rzeczniczka miejscowej policji podkom. Monika Winnik.

Złodziei, którzy wynosili z kościoła gong służący do sygnalizowania najważniejszych momentów podczas Mszy świętej, zauważył przebywający w świątyni mężczyzna. Powiadomił o tym proboszcza, a ten zgłosił kradzież policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję