Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Diamentowy jubileusz królowej

Kościół Anglii opublikował tekst specjalnej modlitwy z okazji 60. rocznicy objęcia tronu przez królową Elżbietę II. Modlitwa, której tekst przygotowała kapituła anglikańskiej katedry św. Pawła, zgodnie z wolą arcybiskupów Canterbury i Yorku została odmówiona 6 lutego 2012 r., w diamentową rocznicę tego wydarzenia. Centralne nabożeństwo z okazji jubileuszu intronizacji królowej odbędzie się 5 czerwca br. w katedrze św. Pawła.
„Boże czasów i wieczności, którego Syn rządzi jako sługa, a nie jako władca! Dziękujemy Ci i wychwalamy Cię za to, że ten naród, to królestwo i jego terytoria obdarowałeś Elżbietą, naszą umiłowaną i wysławianą królową. W tym roku jubileuszowym obdarz ją swoim darem miłości, radości i pokoju, gdyż ona w wiernym posłuszeństwie służy Tobie, jej Panu i Bogu, oraz z całą pokorą poświęca się zarówno swoim krajom i narodom, jak i całej Wspólnocie Narodów. Teraz i po wszystkie dni jej życia - przez Chrystusa, naszego Pana. Amen”. Tak brzmi tekst modlitwy za królową.
Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 r., w wieku 25 lat.

Słowacja

Finansowanie Kościoła

Słowacki minister kultury Daniel Krajcer zaprezentował przedstawicielom 18 Kościołów i wspólnot religijnych uznanych przez państwo nowy model ich finansowania. Jest to w znacznym stopniu zapożyczenie z tzw. modelu włoskiego, w którym wszyscy obywatele zobowiązani do płacenia podatków przekazywać będą 1 proc. na jeden z 18 uznanych przez państwo Kościołów i wspólnot religijnych albo na organizację z „trzeciego sektora”.
Jeśli ktoś zrezygnuje z określenia jednego z tych wariantów, wówczas jego pieniądze przechodzą na utrzymanie dziedzictwa kulturowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Meksyk

Zawieszenie wojny mafijnej

Meksykańska mafia narkotykowa zamierza powstrzymać przemoc na czas wizyty w tym kraju Benedykta XVI w marcu br. Według meksykańskich mediów, dwa kartele narkotykowe, w tym także przestępcza organizacja „Rycerze świątyni”, w stanie Guanajuato zapowiedziały, że w tym czasie nie użyją broni. „Pragniemy pokoju dla Guanajuato i dlatego nie chcemy stosować przemocy, zwłaszcza w czasie pobytu Ojca Świętego” - tej treści oświadczenie kartelu narkotykowego opublikowały meksykańskie gazety 7 lutego. W trwającej w Meksyku wojnie narkotykowej od 2006 r. zginęło ponad 50 tys. osób.

Reklama

Panama

Biskup negocjatorem

Dzięki mediacji Kościoła w Panamie udało się uspokoić rewoltę miejscowych Indian przeciwko nowej ustawie górniczej, która - ich zdaniem - narusza interesy rdzennej ludności. Protestujący przez pięć dni blokowali główną drogę krajową, ścierając się z policją. W zamieszkach zginęły dwie osoby, a dziesiątki innych odniosło obrażenia bądź zostało zatrzymanych.
W negocjacjach między władzami a przedstawicielami ludności tubylczej wziął udział przewodniczący panamskiego Episkopatu bp José Luis Lacunza. Protest zakończono, choć bez uzgodnień co do meritum konfliktu.

Ludzie

Abp Allen Vigneron

Metropolita Detroit abp Allen Vigneron stwierdził, że bycie katolikiem w roku 2012 oznacza „płacenie ceny” za kochanie Jezusa i Jego Kościoła. I dodał: - Jeśli nie chcemy płacić ceny za łaskę objawienia, to znak, że tak naprawdę jej nie cenimy.
Komentując sprawę forsowanej przez Baracka Obamę ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, każącą katolikom opłacać w ramach obowiązkowych ubezpieczeń środki antykoncepcyjne, wczesnoporonne i sterylizację, hierarcha przyznał, że doświadczenie to należy przyjąć w duchu wiary i że należy zapłacić cenę za sprzeciw wobec niemoralnego prawa. - Może Bóg tego od nas chce, abyśmy ponownie mogli się przekonać, jak cenna jest dla nas znajomość z Jezusem - zauważył.
Abp Vigneron przyznał, że postępowanie administracji waszyngtońskiej w stosunku do katolików potwierdza tylko zapowiedź Jezusa: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” (J 15, 20). Zdaniem abp. Vignerona, cena, jaką przyjdzie zapłacić katolikom za trzymanie się prawdy Chrystusowej, może oznaczać utratę wolności religijnej i uciążliwe kary finansowe. Zapewnił przy tym, że nigdy nie zgodzi się „zapłacić ceny”, jaką jest naruszenie moralnej nauki Kościoła katolickiego.

Cudzysłów

W dobie Internetu i globalnej łączności również zamieć śnieżna, kiedyś uważana za coś normalnego i wręcz banalnego, urasta w mediach do rangi wydarzenia, które należy nagłaśniać.
Abp Gualtiero Bassetti, metropolita Perugii

Krótko

Amerykanie zamknęli swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne w Syrii. Barack Obama zapowiedział zaostrzenie sankcji wobec tego kraju. Interesy amerykańskie będzie reprezentowała ambasada polska.

Rosja i Chiny zablokowały rezolucję ONZ potępiającą tłumienie demonstracji w Syrii. Rezolucję zaproponowała Liga Arabska.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przebywała w Paryżu i otwarcie wsparła kandydaturę Nicolasa Sarkozy’ego we francuskich wyborach prezydenckich. Socjaliści nad Sekwaną są oburzeni. To niezwykłe, jak na standardy demokratyczne.

Wzrosło napięcie między Argentyną a Wielką Brytanią. Powodem są sporne Falklandy. Anglicy wysłali tam w ostatnim czasie swój najnowocześniejszy okręt oraz jednostkę podwodną o napędzie atomowym. W tym roku przypada 30. rocznica militarnego starcia o wyspy między obydwoma krajami.

Grecy znowu protestują. 7 lutego odbył się pierwszy w tym roku strajk generalny. Ateny potrzebują do 20 marca 14,4 mld euro. Jeśli nie dostaną tych pieniędzy, kraj zbankrutuje.

Rząd Czech wstrzymał proces ratyfikacyjny ACTA.

Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał sędziego Baltasara Garzona, znanego ze śledztw przeciwko łamaniu praw człowieka, na 11-letni zakaz wykonywania zawodu za prowadzenie nielegalnego podsłuchu.

We Włoszech organizacje obrony praw konsumentów przy wsparciu ministra rolnictwa zaapelowały do klientów, by zrezygnowali z kupowania warzyw i owoców, które podrożały nawet kilkakrotnie po ostatnim ataku zimy. Strajk zakupowy ma na celu wymuszenie obniżenia cen.

Premier Włoch Mario Monti wydał rozporządzenie, w którym zabronił ministrom i pracownikom administracji państwowej przyjmowania prezentów o wartości przekraczającej 150 euro. Droższe podarki mają być przekazywane do Ministerstwa Skarbu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję