Reklama

Dziś potrzeba odważnej wiary w Boga

Po nominacji na metropolitę częstochowskiego abp Wacław Depo przybył do Matki Bożej Jasnogórskiej z bukietem czerwonych róż. 2 lutego 2012 r. odbył się jego ingres do bazyliki archikatedralnej w Częstochowie

Niedziela Ogólnopolska 7/2012, str. 8-9

Marian Sztajner

Abp Wacław Depo z pastorałem pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny

Abp Wacław Depo z pastorałem pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 29 grudnia 2011 r., tuż po oficjalnym ogłoszeniu decyzji papieża Benedykta XVI o mianowaniu nowego metropolity częstochowskiego, abp Wacław Depo, który dostąpił tej łaski, wyznał: - Zawsze będę blisko ludzi i poprowadzę ich do Chrystusa.

Na śladach wielkich Polaków

- Droga wiary, którą kontynuuję, będzie przebiegać śladami niezwykłych osobowości, mocno związanych z nową diecezją: sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz błogosławionego papieża Jana Pawła II - podkreślił nowy Arcybiskup Metropolita Częstochowski. Wyraził pragnienie, aby zawierzenie Matce Bożej, które jest kluczem dla obydwu tych wielkich postaci, stało się także jego drogą. Okazuje się, że tak już jest od dawna. Wystarczy przeczytać dewizę biskupią wpisaną w herb abp. Depo: „Ad Christum Redemptorem hominis” („Ku Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka”). To przecież słowa zaczerpnięte z pierwszej encykliki Jana Pawła II „Redemptor hominis”. W dniu swojego ingresu wypowiedział zaś za kard. Stefanem Wyszyńskim słowa: „Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce”. I dodał: - Kocham Kościół, który jest w Was, bardziej niż własne serce. W pierwszym liście pasterskim do swoich diecezjan nowy Metropolita Częstochowski napisał, przytaczając słowa Benedykta XVI: „Nie pracujemy po to, aby bronić określonej pozycji władzy pasterskiej, jakiejś strategii sterowania ludźmi, ale po to, by ulice naszego miasta i świata były otwarte na Chrystusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz oczekiwany

Abp Stanisław Nowak w liście do diecezjan, przedstawiając swojego następcę na stolicy w Częstochowie, napisał: „Witamy nowego biskupa jako prawdziwy dar Boży dla Kościoła. Na autorytecie i urzędzie bowiem św. Piotra i dwunastu Apostołów opiera się nasze chrześcijańskie życie”.
Mówiąc o nowym metropolicie częstochowskim na falach Katolickiego Radia Fiat, bp Antoni Długosz z Częstochowy zwrócił uwagę na niezwykłe zalety charakteru abp. Depo, przede wszystkim na jego otwartość na drugiego człowieka. - To człowiek wyjątkowo ciepły, bliski każdemu. Myślę, że swoją miłością pasterską obejmie wszystkich, także tych, o których nawet rodzina nie pamięta. Jestem głęboko przekonany, że pokaże nam twarz naprawdę kochającego ojca, w której można zobaczyć odbicie twarzy samego Pana Jezusa. Podczas ingresu nowego Metropolity bp Długosz kontynuował swoją wypowiedź, dodając, że być ojcem, pasterzem duchowej stolicy Polski, to być również pasterzem dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę z całej Polski i ze świata. Zwrócił uwagę na szczególną łaskę wybrania, jakiej doświadczył abp Depo, gdyż przyszedł do diecezji usytuowanej wokół Jasnej Góry, co w sposób naturalny podnosi ją do nieba. A z góry zawsze bliżej do Boga.
- Mamy biskupa maryjnego, biskupa oddanego Matce Najświętszej, który będzie dawał przykład pobożności maryjnej tak jak jego poprzednicy - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś zaraz po ogłoszeniu nowego metropolity częstochowskiego. - Mieliśmy szczęście, bo wszyscy pasterze Kościoła częstochowskiego bardzo mocno przylegali do Matki Bożej i czuli się w Kaplicy Jej Cudownego Obrazu jak w swoim domu - zauważył.

Reklama

Przyszedł z bukietem czerwonych róż

Abp Wacław Depo po raz pierwszy po nominacji, ale jeszcze nie na stałe, przybył pod swój nowy adres w Częstochowie 2 stycznia 2012 r., na miesiąc przed uroczystym ingresem. Nawiedził Kurię Metropolitalną, archikatedrę częstochowską pw. Świętej Rodziny, a także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej oraz redakcję „Niedzieli”. Do Matki Bożej na Jasną Górę udał się z bukietem czerwonych róż. W otoczeniu ojców paulinów przewodniczył Mszy św., którą nazwał swoją jasnogórską prymicją.
Przewodniczył także wtedy modlitwie Apelu Jasnogórskiego i zawierzył się Matce Bożej. - Tego wieczoru z woli Twego Syna i w posłuszeństwie wiary Kościoła po raz pierwszy zawierzam się Tobie w nowej roli, którą przekazał mi Ojciec Święty Benedykt XVI jako piątemu biskupowi częstochowskiemu i metropolicie - mówił. - Zawierzam Ci wszystko, co było owocem mojej posługi w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a przede wszystkim ludzi mojej drogi...

Reklama

Przez Watykan do Częstochowy

Zanim abp Depo urzędowo objął archidiecezję częstochowską, udał się do Watykanu, aby podziękować Benedyktowi XVI za nominację i uzyskać jego błogosławieństwo. Łaski spotkania z Papieżem doświadczył 25 stycznia br. A potem - jak to czyni ojciec wobec swoich dzieci - podzielił się z nowymi diecezjanami świadectwem tego osobistego spotkania i treścią rozmowy: „Kiedy zwróciłem się z prośbą o apostolskie błogosławieństwo dla nas wszystkich, Ojciec Święty skierował do mnie, a zarazem do nas wszystkich, prostą, ale jakże zobowiązującą prośbę: «Proście za mną przed Obliczem Matki Bożej na Jasnej Górze!». Moja odpowiedź była również prosta: «Modlimy się i przyrzekamy zawsze prosić…». To zadanie złożyłem we własnym sercu i Wam przekazuję, aby nasza modlitwa była zawsze wyrazem więzi, jedności i miłości do Następcy św. Piotra, który w sposób odpowiedzialny prowadzi Kościół na drogach czasu” (z pierwszego listu pasterskiego abp. Wacława Depo do wiernych archidiecezji częstochowskiej, odczytanego w kościołach 5 lutego 2012 r.).
Następnego dnia po audiencji papieskiej abp Depo poszedł - przyjętą już za swoją - drogą wielkich Polaków i zatrzymał się przy grobie bł. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra, gdzie sprawował Mszę św. Później udał się w podróż powrotną do Polski. Tym razem jednak z lotniska został zawieziony nie do Zamościa, lecz do Częstochowy, do swojego nowego domu - powiadomił nas bp Jan Wątroba z Częstochowy.

Objęcie władzy

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2012 r., abp Depo wszedł uroczyście do bazyliki archikatedralnej w Częstochowie. A był to ingres wielki. Mimo wyjątkowo mroźnej aury - słupki rtęci spadły rano tego dnia do 20 stopni poniżej zera - panowała atmosfera radosnego, rodzinnego święta, podgrzewana gorącymi sercami wszystkich witających nowego ojca archidiecezji.
W uroczystościach uczestniczyło 65 hierarchów z abp. Celestino Migliore - nuncjuszem apostolskim, abp. Józefem Kowalczykiem - prymasem Polski, abp. Józefem Michalikiem - przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Zygmuntem Zimowskim - przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz abp. Mieczysławem Mokrzyckim z Ukrainy i bp. Antonim Dziemianko z Białorusi. W ingresie uczestniczyli prymasi seniorzy: kard. Józef Glemp i abp Henryk Muszyński.Przybyli posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy i profesorowie wyższych uczelni, szczególnie z KUL-u i UKSW w Warszawie, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej oraz bożogrobcy. Obecna była najbliższa rodzina nowego metropolity: bracia Jan i Jerzy oraz brat cioteczny Andrzej Jarzyński - burmistrz rodzinnego Szydłowca i ks. dziekan Adam Radzimirski z kościoła farnego św. Zygmunta w Szydłowcu. Były również delegacje z Radomia i Zamościa, skąd do Częstochowy przyszedł nowy Metropolita. - Przyjechaliście sprawdzić, czy Wasz Biskup został tu odpowiednio powitany - żartował abp Michalik. Licznie zgromadziły się osoby życia konsekrowanego. Paulini z Jasnej Góry, na czele z przeorem o. Romanem Majewskim, ofiarowali nowemu Arcybiskupowi Częstochowy kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Uroczystą Mszę św. koncelebrowało ponad 400 księży.

Reklama

Liczy się Boża prawda, a nie sondaże

W homilii abp Depo podkreślił, że służba biskupa musi być napełniona odwagą pokory, która nie pyta się o to, co mówi o nim dominująca opinia czy co pokazują medialne sondaże, ale czerpie swoje kryterium z Bożej prawdy i dla niej angażuje się w porę i nie w porę, aby wykazać błąd i wzywać do przemiany.
- Naszym wspólnym zadaniem jest wciąż pozwolić się zaskoczyć łasce Chrystusa, aby On sam mógł zaspokoić tęsknotę ludzkiego serca za Bogiem. Wszelka antropologia, a więc nauka o człowieku, bez odniesienia do Boga i bez odniesienia do Chrystusa jest niszczącym kłamstwem, bo wówczas każdy człowiek siebie samego może uczynić normą prawa, a to wcześniej czy później prowadzi do agresji, nienawiści społecznej czy samounicestwienia - tłumaczył. - Dziś nasza odważna wiara w Boga jest potrzebna jak nigdy dotąd, aby Chrystus mógł się ukazać poprzez nas samych jako dar zbawienia dla świata. Abp Depo powtórzył za bł. Janem Pawłem II i uczynił swoimi słowa: „Częstochowa to dobre miasto”.
W duchu pokory nowy Metropolita Częstochowski poprosił wszystkich o modlitwę do Miłosiernego Boga, aby spełniły się w jego posłudze sprawy Boże i ludzkie. Wierni odpowiedzieli głośnymi oklaskami.

Reklama

Prosto z serca

Na zakończenie uroczystego ingresu ze słowami podziękowania za 27 lat posługi w Kościele częstochowskim zwrócił się do abp. Stanisława Nowaka abp Józef Kowalczyk. Polecił też modlitwie wiernych nowego Metropolitę Częstochowskiego, któremu Benedykt XVI powierzył odpowiedzialność duszpasterską i administracyjną za maryjną archidiecezję częstochowską. Z kolei abp Józef Michalik podziękował abp. Nowakowi w imieniu całego Episkopatu Polski za świadectwo wiary, nazywając go gorliwcem i wiernym sługą Maryi. Zauważył, że archidiecezja częstochowska to bardzo ważny punkt odniesienia dla Kościoła w Polsce przez wielką szkołę maryjną. Zdaniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Częstochowa będzie miała bardzo ważną rolę do odegrania, bowiem niechęć do Kościoła i antyklerykalizm nabierają w kraju mocy. Abp Zygmunt Zimowski życzył nowemu Metropolicie, żeby głosił cześć Maryi i stał się błogosławieństwem dla tej ziemi. Słowa podziękowania i życzenia wypowiedzieli również przedstawiciele władz. Odczytano okolicznościowy list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Maryjną drogą

- Raduję się, że coraz więcej zgromadzeń zakonnych szuka swego miejsca w zasięgu Jasnej Góry i że Kościół częstochowski bogaci się nimi, jako szczególnym skarbem powołań i konsekracji - mówił abp Depo w bazylice archikatedralnej podczas ingresu, w związku z obchodzonym 2 lutego Dniem Życia Konsekrowanego.
A wieczorem wielka rzesza zakonników i zakonnic w pobliżu bramy jasnogórskiej oczekiwała z zapalonymi świecami gromnicznymi na swojego Metropolitę, by od pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego, pod przewodnictwem Ojca Przeora, procesyjnie wprowadzić go przed Oblicze Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu. A było to w godzinie Apelu Jasnogórskiego. Abp Depo w swoim modlitewnym rozważaniu odnowił całe dziedzictwo zawierzenia. Wspominając Jana Pawła II ściskającego krzyż Jezusowy w swój ostatni Wielki Piątek (w 2005 r.) i widząc w Cudownej Kaplicy twarze rozświetlone gromnicznym światłem, wyraził pragnienie: - Niech w Ojczyźnie Jasnej Góry nigdy nie zgaśnie światło nadziei.
Na swoim ingresowym obrazku abp. Depo napisał: „Maryjo, Królowo Polski, prowadź nas!”.
Uroczystość ingresu obsługiwały bardzo licznie obecne w archikatedrze media ogólnopolskie i lokalne. Ekipa Telewizji Trwam przybyła wraz z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR i w całości transmitowała to wydarzenie z Częstochowy na całą Polskę i w świat.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa z wizytą w Kanadzie pytany przez dziennikarzy podczas briefingu w Edmonton, czy po powrocie do Polski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. gotowości do przyjęcia broni nuklearnej w Polsce w ramach Nuclear Sharing, odparł: “oczywiście, spotkam się z panem premierem”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

To drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze merytoryczne. Na poprzednim wybrano przewodnicząca komisji i jej zastępczynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję