Reklama

„Za odwagę i niezależność”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski na pytanie, czy trudno być odważnym i niezależnym w dzisiejszych czasach, odpowiada zdecydowanie: „Może i trudno, ale ja akurat lubię walczyć, więc nie stanowi to dla mnie problemu. Ćwiczyłem się przez tyle lat w PRL… Jednak to, co dla mnie zwyczajne, tak jak trzymanie się pewnych zasad i wartości, dla innych być może jest trudne albo zgoła niemożliwe. W chwili obecnej za akt odwagi niektórzy uważają np. wydanie takich książek, jak «Hołd Katyński», «Czas walki z Bogiem» czy «Krzyż polski», inni zaś za odważny czyn uznają umieszczenie w albumie «Chwała Grunwaldu» dedykacji dla prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Czy jest to odwaga? Powiedziałbym, że raczej trzymanie się własnego widzenia świata. Dziś doszliśmy do takiej paradoksalnej sytuacji, że zadedykowanie książki poległym głowom państwa uchodzi za odwagę”.
Tak, uchodzi, i to w dwojakim rozumieniu. Oznacza bowiem nie tylko płynięcie pod prąd, przeciwstawianie się lansowanym przez dominujące media poglądom, narażanie na obśmiewanie, ale też wykluczenie z podstawowych kanałów dystrybucyjnych. Oznacza ogromne trudności z docieraniem do odbiorców ze sprzedażą książek. Prof. Andrzej Nowak, historyk, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”, bardzo trafnie ujmuje ten aspekt działalności Białego Kruka: „Odwaga i jednocześnie niezależność od tych nacisków, które skłaniają do tego, by podejmować tematy wygodne, bezpieczne, spokojne, takie, które nikogo nie poruszą i niczego nie zmienią. Tak właśnie rozumiana niezależność i tak właśnie rozumiana odwaga, by łamać te bariery, czasem z pozoru niewidzialne, ukryte gdzieś na poziomie dystrybucji, na poziomie salonowych wyroków, co wypada, czego nie wypada - taka odwaga jest niezmiernie ważna, niezmiernie potrzebna”.
Zdarza się, że książki Białego Kruka odrzucane są nawet przez niektórych hurtowników czy księgarzy, którzy sami nazwali się katolickimi, którzy za swoich czytelników decydują, co może być lub nie ich lekturą. Podobnie jak inni dystrybutorzy, dokonują oni cenzury już na poziomie ofert. Usłyszałam niedawno z ust jednego z nich tezę, że krzyż jest sprawą polityczną (!) i książek o krzyżu on rozpowszechniać nie będzie. Katolicki dystrybutor? Jeszcze gorszego zdania był o „Czasie walki z Bogiem”…
Dobrze więc się stało, że w jakże szacownym gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie, na tradycyjnym spotkaniu podsumowującym wydarzenia wydawnicze minionego roku, które odbyło się 25 stycznia, jednym z wielokrotnych laureatów zostało właśnie wydawnictwo Biały Kruk. Książkami Miesiąca uhonorowano „Hołd Katyński 2”, „Polska. Panoramy” oraz czterotomową serię „Krzyż polski”. Zaszczytne miano Książki Roku otrzymał album Adama Bujaka „Polska. Panoramy”. Krakowską oficynę wyróżniono też nagrodą specjalną „ZA ODWAGĘ i NIEZALEŻNOŚĆ”, doceniając tym samym pozycje książkowe broniące i propagujące chrześcijańskie wartości, patriotyzm oraz dążenie do prawdy wbrew wszechobowiązującej dziś poprawności politycznej.
W laudacji na cześć laureata Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, podkreślił, że Biały Kruk „zajmuje szczególną pozycję na polskim rynku wydawniczym. W ubiegłym roku obchodził piękny jubileusz piętnastolecia, i to piętnastolecia niezwykle pracowitego, a przy tym bogatego w liczne sukcesy. Dla większości czytelników w całym kraju Biały Kruk będzie zawsze uważany za najważniejsze wydawnictwo «papieskie» z racji niezwykle bogatego i różnorodnego dorobku. (…) Z tym też wiąże się renoma niezwykle solidnego wydawcy katolickiego, podejmującego w najbardziej bogato ilustrowanych publikacjach wiele ważnych i najważniejszych aspektów życia religijnego w Polsce i na świecie. (...) Jednak największe słowa uznania należą się wydawnictwu Biały Kruk za ODWAGĘ i NIEZALEŻNOŚĆ. Szczególne uzasadnianie tej nagrody wydaje się zbyteczne, gdyż o jej słuszności najlepiej głoszą już setki publikacji, które w ciągu piętnastu lat ukazały się nakładem tej wyjątkowej krakowskiej oficyny, a ODWAGA i NIEZALEŻNOŚĆ są głównym przesłaniem, które znajduje zrozumienie coraz liczniejszego grona czytelników, jak też środowiska przyjaciół Białego Kruka”.
Radości z przyznania tej nagrody nie krył ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: „Nagroda dla wydawnictwa Biały Kruk za ODWAGĘ I NIEZALEŻNOŚĆ jest nagrodą szczególną, a zarazem podkreślającą jego walory i charakterystykę działania. Wydawnictwo poprzez swoje książki oraz zawarte w nich treści - historyczne, moralne, patriotyczne, ewangeliczne - pokazuje, że można być niezależnym, ale i z odwagą - wbrew różnym modom, trendom czy nawet naciskom - zasadnicze i podstawowe prawdy dotyczące każdej płaszczyzny życia przekazywać, promować i nimi żyć”.
Odwaga i niezależność odcisną się zapewne na wielu nowościach wydawniczych Białego Kruka również w tym roku, co można wnioskować choćby z tego, że powstają kolejne tomy zapowiedzianej przed Bożym Narodzeniem serii „Kościół na straży polskiej wolności”, zainaugurowanej książką prof. Andrzeja Nowaka „Czas walki z Bogiem”. Wiemy m.in. o planowanej przy współudziale czytelników monumentalnej „Księdze Patriotów Polskich”. Gratulując zaszczytnej nagrody, życzymy więc wytrwałości i Bożego błogosławieństwa.

* * *

PREZENT DLA CZYTELNIKÓW „NIEDZIELI”

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, a bliskie są Ci tematy i idee poruszane w książkach Białego Kruka, masz możliwość zamówienia nagrodzonych albumów bezpośrednio w wydawnictwie - z 15-procentowym rabatem. Tytuły objęte promocją to: „Hołd Katyński”, „Hołd Katyński 2”, „Krzyż polski” tom 1, tom 2, tom 3, tom 4, „Chwała Grunwaldu”, „Kościół na straży polskiej wolności: Czas walki z Bogiem”, „Polska. Panoramy” - publikacja nagrodzona tytułem Książka Roku.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel): (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-21, (12) 254-56-04. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00
lub dystrybucja@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu na kwotę powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo. Promocja trwa do 13 lutego włącznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona augustianka

Nauczyła się czytać i pisać, dopiero gdy wstąpiła do klasztoru. Była mistyczką, otrzymała dar łez i ekstaz. Upominała papieża Aleksandra VI.

Giovanna Negroni, znana wszystkim jako Nina, pochodziła z bardzo biednej, wieśniaczej rodziny Zanina i Giacominy Negroni. W Żywotach świętych z 1937 r. czytamy: „Rodzice jej, ludzie pobożni i cnotliwi, byli tak ubodzy, że nie mogli Weroniki posyłać do szkoły, tak że nie nauczyła się czytać ani pisać. Nie przeszkadzało jej to jednak nauczyć się od rodziców cnotliwości i gorącej miłości Pana Boga”. Nina zapragnęła życia zakonnego. W wieku 18 lat zapukała do drzwi surowego mediolańskiego klasztoru Sióstr Augustianek św. Marty, ale jej nie przyjęto. Giovanna Negroni nie zrezygnowała jednak ze swoich marzeń. W 1466 r., już jako 22-letnia dziewczyna, wstąpiła do klasztoru, gdzie pozostała do śmierci. Po przyjęciu otrzymała imię Weronika i powierzono jej najprostsze zadania. Opiekowała się portiernią, ogrodem i kurnikiem. Dla Weroniki najważniejsze były sprawy Boże i zjednoczenie się z Oblubieńcem. Dużo się modliła, podejmowała posty i pokutę. Została mistyczką. W kontemplacji osiągnęła taki stopień zaawansowania, że otrzymała dar łez, a nawet ekstaz. Otrzymała również dar proroctwa i czytania w ludzkich sercach. Bardzo intensywnie odczuwała swój stan jako grzeszny. Często rozważała Mękę Pańską. Gdy ze względu na jej słabe zdrowie proszono ją, by się oszczędzała, mówiła: „Chcę pracować, póki mam czas”. Ilekroć rozmyślała nad życiem Chrystusa i Jego cierpieniami, otrzymywała mistyczne wizje. Dopiero w klasztorze nauczyła się czytać i pisać. „Przez modlitwę i rozmyślanie rosła w niej znajomość rzeczy Boskich i w cnotach wielkie czyniła postępy” – czytamy w Żywotach świętych.
CZYTAJ DALEJ

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu "sprawiedliwości klimatycznej"

2025-01-09 21:33

[ TEMATY ]

ekologia

Szwecja

kościoły

fot. Canva

Luterański Kościół Szwecji zamknie siedem kościołów na wyspie Gotlandia, w tym zabytkowe kościoły z okresu średniowiecza, od października do maja każdego roku w ramach programu "sprawiedliwości klimatycznej", który ma na celu wyeliminowanie wykorzystania paliw kopalnych - informuje portal lifesitenews.com.

Kościół Szwecji zamyka zabytkowe kościoły w chłodniejszych miesiącach roku, aby zrealizować swoje cele klimatyczne.
CZYTAJ DALEJ

Kolędowanie z „Kapelą Po Naszemu”

2025-01-12 17:54

Archiwum prywatne

Dziecięcy zespół "Kapela po Naszemu" z ks. Tomaszem Sałowskim

Dziecięcy zespół Kapela po Naszemu z ks. Tomaszem Sałowskim

Dziecięcy zespół wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek w parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach i w miejscowości Gać.

Artyści kolędowali po Mszach św. dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej i ich rodziców. Zespół zrzesza dzieci w wieku 5-14 lat z miejscowości Gać, Psary, Godzikowice, Osiek, Niemil, Oleśnica Mała, Lipki. – Zespół to również wielkie zaangażowanie rodziców z tych wszystkich miejscowości. Teraz dzieci śpiewają po okolicy przy różnych okazjach – podkreśla ks. Tomasz Sałowski, proboszcz i kustosz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Dziś w kościołach popłynęły kolędy znane i mniej znane oraz pastorałki. A przed nami jeszcze Wieczór kolęd i pastorałek w świetlicy wiejskiej w Gaci, sali sportowej w Żłobiźnie, kościele pw. św. Marii Magdaleny w Osieku i kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję