Reklama

„Wierzę w świętych obcowanie…”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

modlitwy za zmarłych towarzyszą chrześcijaństwu od jego zarania. Bez wątpienia najważniejszą modlitwą jest ofiara Mszy św. W Kościele przyjął się np. zwyczaj tzw. Mszy św. gregoriańskiej. Na „Gregoriankę” składa się 30 Mszy św., które są odprawiane nieprzerwanie dzień po dniu właśnie przez 30 dni przez jednego lub kilku kapłanów. Odprawia się je w intencji jednej zmarłej osoby. Mają jej one wyprosić, jak wierzymy, łaskę wiecznego zbawienia - Pan Bóg z czyśćca wprowadza zmarłego do swej chwały. Msza św. gregoriańska bierze nazwę od imienia papieża Grzegorza I Wielkiego, który zmarł w 604 r.
Nie tylko w uroczystość Wszystkich Świętych i kolejnego dnia - w Dzień Zaduszny oraz przez cały listopad, ale również przez cały rok w naszych kościołach odczytywane są tzw. wypominki za zmarłych. To też jest jedna z form naszej modlitwy za nich. Kapłan wyczytuje ich imiona i nazwiska, by potem odmawiać w ich intencji specjalne modlitwy. Jest to dobitne świadectwo nie tylko naszej pamięci o zmarłych, ale przede wszystkim zatroskania o ich wieczne zbawienie.
Od 1 do 8 listopada zaś możemy uzyskać dla zmarłych tzw. odpust zupełny, czyli - jak uczy Kościół - całkowite darowanie kary czyśćcowej dla oczekujących na pełnię zbawienia. Aby taki odpust uzyskać, trzeba wpierw przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, przyjąć Komunię św. oraz odmówić modlitwę w intencjach papieża (ogólnej i misyjnej), połączoną z nawiedzeniem cmentarza oraz modlitwami za zmarłych.
Pamięć o zmarłych wyraża się też troską o groby najbliższych. Palimy na nich znicze, przyozdabiamy je kwiatami. I choć naszym zmarłym „nie potrzeba światła lampy ani światła słońca, bo Pan Bóg będzie świecił nad nimi i będą królować na wieki wieków” (por. Ap 22, 5), to jednak ten zewnętrzny wyraz naszego pamiętania też ma znaczenie, gdyż jest wyrazem naszego dla nich szacunku i miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV ponownie udaje się do Castel Gandolfo

2025-09-29 18:06

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV, jak co tydzień, w poniedziałkowy wieczór wyjeżdża do Castel Gandolfo – informuje Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Powróci do Watykanu we wtorek wieczorem.

Jak poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Papież Leon XIV ponownie w poniedziałkowy wieczór udaje się do Castel Gandolfo, gdzie spędzi najbliższą dobę i powróci do Watykanu we wtorek wieczorem.
CZYTAJ DALEJ

Dla kogo żyję?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 1, 47-51.

Poniedziałek, 29 września. Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsi lekarze z UKSW odebrali dyplomy

- Nasz patron przypomina, że człowiek jest największą wartością, jaką posiadamy, trzeba go naprawdę kochać i szanować jego godność. Hipokrates i kard. Stefan Wyszyński tworzą razem kompas, który powinien prowadzić każdego lekarza - zarówno wczoraj, dziś, jak i jutro - powiedział w czasie uroczystej graduacji pierwszego rocznika absolwentów kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Pierwszy rocznik absolwentów kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego. Collegium Medicum, którzy rozpoczęli studia w październiku 2019 r., odebrał dyplomy ukończenia studiów. Wydarzenie odbyło się w Auli im. Roberta Schumana na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego. W roku akademickim 2024/2025 kształcenie ukończyło 116 studentów kierunku lekarskiego. Było to także uroczyste podsumowanie sześciu lat wytężonej pracy studentów, wykładowców i całej kadry akademickiej Wydziału Medycznego Collegium Medicum.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję