Reklama

Administracja w Kościele

Miejscem obrad jest Auditorium Maximum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (ul. Wóycickiego 1/3). W programie m.in.: uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa kard. Péterowi Erdő, prymasowi Węgier, oraz referaty: „Podstawy prawa administracyjnego w Kościele” - prof. Józef Krukowski; „Administracja w Kościele od Corpus Iuris Canonici do Kodeksu z 1917 r.” - prof. Carlo Fantappiè; „Administracja w Kościele po Kodeksie z 1917 r.” - prof. Alejandro W. Stephanus Bunge; „Funkcja administracyjna a urzędy kościelne” - prof. Salvatore Berlingò; „Władza administracyjna zwyczajna własna i zastępcza” - prof. Józef Wroceński; „Władza delegowana i władza na mocy specjalnego upoważnienia” - prof. Stephan Bernard Haering; „Akt administracyjny” - prof. Francisca Pérez; „Procedury administracyjne” - prof. Olivier Echappé; „Wymierzanie sankcji na drodze administracyjnej” - prof. Damiàn Guillermo Astigueta; „Systemy nadzoru i kontroli” - prof. Kurt Martens; „Ochrona sądowa” - prof. Javier Canosa; „Kanoniczny akt administracyjny a porządek państwowy” - prof. Mirosław Sitarz; „Użyteczność instrumentów cywilnych w administracji kościelnej: możliwości i granice” - prof. Helmuth Pree. Szczegółowe informacje i program kongresu znajdują się na stronie internetowej: www.stowarzyszeniekanonistpw.pl.

Niedziela Ogólnopolska 36/2011, str. 18-19

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: - W dniach 14-18 września w Warszawie odbędzie się XIV Międzynarodowy Kongres Prawa Kanonicznego…

KS. PROF. JÓZEF KRUKOWSKI: - Tak. Takie kongresy odbywają się co trzy lata, każdy w innym kraju. Organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Rozwoju Prawa Kanonicznego z siedzibą w Rzymie, we współpracy z konkretnym wydziałem prawa kanonicznego. Tego typu kongres odbędzie się po raz drugi w Polsce. Pierwszy miał miejsce w 1993 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; obecny odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Kto może uczestniczyć w takim kongresie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W kongresach biorą udział zarówno księża, jak i świeccy, którzy interesują się nauką prawa kanonicznego i stosowaniem prawa w życiu.

- Jaki jest temat obecnego kongresu?

- Tematem naszego kongresu jest administracja w Kościele w realizacji misji Kościoła w świecie. W każdym systemie prawa wyróżnia się dział prawa administracyjnego. Jest to dział podlegający dynamicznemu rozwojowi. Wyróżnia się również prawo administracyjne w systemie prawa kanonicznego, którego rozwój nastąpił zwłaszcza w związku z reformą Kościoła w celu dostosowania prawa kościelnego do postulatów Soboru Watykańskiego II. Prawo administracyjne stanowi poważne osiągnięcie współczesnej kultury prawnej, a Kościół w rozwoju swojej misji korzysta z dorobku kultury prawnej.
Prawo administracyjne w Kościele zachowuje swoją oryginalność. Oryginalność ta wynika z różnic, jakie istnieją między państwem a Kościołem jako odmiennego typu społecznościami, zaś podobieństwo - stąd, że prawo jest instrumentem, który służy podmiotom władzy każdej społeczności do doskonalenia swojej służby dla dobra wspólnego tych samych ludzi. Papież Jan Paweł II w encyklice „Redemptor hominis”, stwierdził, że „Kościół jako ludzka społeczność może być również badany i określany w tych kategoriach, jakimi posługują się nauki o każdym ludzkim społeczeństwie. Jednakże kategorie te nie wystarczają” (n. 21).
Przedmiotem wykładów i dyskusji podczas naszego kongresu będą problemy dotyczące zasad organizacji i funkcjonowania administracji, będących osiągnięciem współczesnej teorii prawa, o ile mogą one mieć zastosowanie w Kościele i w każdej ludzkiej społeczności, chociaż w jakieś mierze administracja w Kościele zachowuje swoją odmienność, która wynika z poszanowania zasad teologicznych, ustanowionych przez Chrystusa. Magisterium Kościoła przekazuje te zasady i interpretuje je, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki życia ludzkiego. Dlatego w pierwszej kolejności zostanie zwrócona uwaga na prawo administracyjne w rozwoju historycznym.

Reklama

- Jakie będą inne tematy obrad?

- Tematy naszego kongresu dotyczą głównych działów prawa administracyjnego, a mianowicie: podstawowych zasad organizacji administracji w Kościele, jakimi są zasady jedności i podziału władzy, zasady centralizacji i decentralizacji w Kościele powszechnym i w Kościołach partykularnych, czyli diecezjach, zasady koordynacji władzy oraz zasady dotyczące funkcjonowania władzy w Kościele, do których należą zasady praworządności i dyskrecjonalności oraz zasada dobra wspólnego.
Następny temat zainteresowań stanowią procedury administracyjne w Kościele - procedura ogólna i procedury specjalne, np. procedura przenoszenia proboszczów, procedura przenoszenia duchownych do stanu świeckiego, procedura udzielania dyspens od małżeństwa niedopełnionego, wymiary kar w trybie administracyjnym. A także problematyka sprawiedliwości administracyjnej w Kościele, czyli różnych sposobów zapobiegania powstawaniu sporów administracyjnych oraz rozstrzygania sporów zaistniałych na tle wadliwych aktów administracyjnych w Kościele - w trybie postępowania administracyjnego i postępowania sądowego.
Jednym ze szczególnych zagadnień będzie problematyka skutków, jakie kościelne akty administracyjne wywierają w porządku państwowym i odwrotnie - skutków, jakie akty administracyjne organów władzy państwowej wywierają w porządku kościelnym. Problematyka ta dotyczy stosunków między państwem a Kościołem w danym kraju, w szczególności w Polsce. W tej materii bowiem istnieje pluralizm regulacji prawnych.
Mam nadzieję, że problematyka ta okaże się interesująca bezpośrednio dla uczestników kongresu, a pośrednio przyczyni się do doskonalenia działalności instytucji kościelnych w Polsce.

- Jaki jest udział prawników polskich w tym kongresie?

- Gdy chodzi o udział prawników polskich, to na 15 wykładów 4 będą autorów polskich. W tego typu kongresach bierze udział ok. 300 uczestników z całego świata. Zazwyczaj połowa jest z kraju, w którym odbywa się kongres, np. w Wenecji ponad połowę uczestników stanowili Włosi. Trudno jest w tej chwili definitywnie określić, ilu Polaków weźmie udział w kongresie, który odbędzie się w Warszawie. Organizatorzy skierowali zaproszenia do pracowników naukowych wydziałów prawa kanonicznego i wydziałów prawa, do wykładowców prawa kanonicznego w seminariach duchownych, jak również do pracowników kurii i sądów diecezjalnych. Niestety, dotychczas spośród tak dużej liczby zaproszonych, w tym sześciuset członków Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, zgłosiło swój udział w kongresie zaledwie siedemdziesięciu kilku. Myślę jednak, że zgłoszenia jeszcze napłyną. Pragnę poinformować, że lista zgłoszeń jest jeszcze otwarta. Zachęcam do udziału wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza pracowników kurii diecezjalnych, a do Księży Biskupów zwracam się z gorącą prośbą o udzielenie im urlopu bądź też pomocy finansowej na opłacenie kosztów związanych z udziałem w kongresie.

Dane kontaktowe dla zainteresowanych udziałem w kongresie:

Sekretariat Kongresu Prawa Kanonicznego
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
Tel. (+48) 22 839-52-64
prawokan@uksw.edu.pl
www.congress.uksw.edu.pl

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję