Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2011, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

30. Piesza Pielgrzymka Góralska

Górale żywej wiary

W kolorowych, regionalnych strojach i przy skocznej muzyce już po raz 30. weszli na Jasną Górę górale. Jubileuszowa, 30. Piesza Pielgrzymka Góralska dotarła 31 lipca. Pod hasłem: „Z Maryją w komunii z Bogiem” ok. 1200 osób w 4 grupach: z Bachledówki, Orawy, Nowego Targu i Rabki przemierzyło ok. 360 km w ciągu 9 dni. Kierownikiem pielgrzymki był o. Sebastian Gierszewski, paulin. Eucharystii dla pielgrzymów z gór przewodniczył w bazylice i homilię wygłosił bp Jan Szkodoń z Krakowa. - Jubileuszowa pielgrzymka jest podsumowaniem Waszego dotychczasowego życia, a zarazem jest drogowskazem na przyszłość, bo nasze życie jest pielgrzymowaniem - mówił w homilii bp Szkodoń. - Słyszeliśmy w Ewangelii: „tłumy poszły za Nim pieszo”, za Panem Jezusem. Czym była pielgrzymka na Jasną Górę? Pieszo szliście za Panem Jezusem, wspierała Was Matka Najświętsza. Kiedy codziennie widziałem, że znów deszcz, myślałem o Was, ale dowiedziałem się, że nie było najgorzej. Kończąc pielgrzymkę, przyjmijmy jako światło na przyszłość Ewangelię o rozmnożeniu chleba. Można pielgrzymkę porównać do wspaniałego duchowego posiłku. To rozmnożenie chleba dokonywało się na pielgrzymce i niech się dokonuje w przyszłości - podkreślił biskup.

Rodziny polonijne i polskie

„Świadkowie Miłosierdzia Bożego”

Uczestnicy 10. Spotkań Rodzin Polonijnych i Polskich przybyli na Jasną Górę 30 lipca. W tegorocznym zjeździe wzięły udział rodziny z: Anglii, Szwecji, Francji, Niemiec, Ukrainy oraz kilka rodzin żyjących w Polsce. Jubileuszowe Spotkania odbywały się w dniach 24-31 lipca pod hasłem: „Świadkowie Miłosierdzia Bożego”. W tym czasie rodziny polonijne odwiedziły m.in. Wilno, Białystok, Niepokalanów, Jasną Górę, Oświęcim i Wadowice.
Pielgrzymom zgromadzonym na Jasnej Górze towarzyszył bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Rodziny polonijne uczestniczyły we Mszy św., odprawionej przed Cudownym Obrazem pod przewodnictwem bp. Polaka, który także w tym dniu prowadził Apel Jasnogórski.
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że obecnie 17 mln Polaków żyje na emigracji na wszystkich kontynentach świata. Przypomniał także słowa bł. Jana Pawła II, który mówił, że gdy Polacy w różnych czasach i z różnych przyczyn opuszczali swój ojczysty kraj, nieśli ze sobą wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej: - Mieli go w oczach i w sercach, ale bardzo często nieśli go w sensie dosłownym, nieśli go jako największy skarb. Brali ten Jasnogórski Obraz na drogę jako przewodnika, jako dziedzictwo, jako zawierzenie i znak więzi.
Bp Polak mówił również o sytuacji współczesnych rodzin, szczególnie tych żyjących na emigracji, kiedy często rwą się więzy, kiedy oddalenie powoduje różne rodzinne dramaty. - Trzeba nauczyć się szanować i chronić tę cudowną rzeczywistość, jaką jest nierozerwalne małżeństwo mężczyzny i kobiety, które daje początek rodzinie - podkreślił bp Polak. Na zakończenie zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej wszystkie rodziny żyjące na emigracji.
Rodziny Polonijne spotykają się od 2001 r. Początkowo zjazdy organizowane były przede wszystkim dla rodzin ze Wschodu. Uczestniczyło w nich jedynie 30-50 osób. Od 2007 r., gdy do organizatorów dołączyła mieszkająca w Szwecji Małgorzata Garstka, w spotkaniach reprezentowany jest zarówno wschód, jak i zachód Europy.
- Polska ma dwa takie skrzydła, skrzydło Polonii, która jest rozsiana na Zachodzie, i skrzydło Polaków, którzy żyją na Kresach. Chcemy się w Polsce razem spotykać, żeby się wzajemnie ubogacać i poznawać - podkreślała Małgorzata Garstka.

Reklama

VI Światowy Kongres Rodzin Salezjańskich

W Polsce po raz pierwszy odbył się Światowy Kongres Rodzin Salezjańskich ku czci Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Pod hasłem „Totus Tuus - Cały Twój” na Jasnej Górze zgromadziło ponad tysiąc osób z 33 krajów świata. Przyjechali m.in.: ks. Pascual Chávez Villanueva - przełożony generalny salezjanów, ks. Franco Lotto - rektor sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Turynie oraz s. Yvonne Reungoat - matka generalna Córek Maryi Wspomożycielki.
Kongres został zorganizowany przez Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych (ADMA), stanowiące integralną część Towarzystwa Salezjańskiego. Stowarzyszenie zostało założone przez św. Jana Bosko i kanonicznie erygowane w sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Turynie 18 kwietnia 1869 r.
Światowy Kongres ADMA 2011 trwał od 3 do 6 sierpnia. Zakończył się Pielgrzymką do Matki Bożej Rodziny Salezjańskiej z Polski. Uczestnicy czterodniowego spotkania gromadzili się na wspólnej modlitwie oraz konferencjach. Był to czas wymiany doświadczeń całego środowiska salezjańskiego. Poprzedni taki kongres miał miejsce pięć lat temu w Meksyku.

Reklama

Krótko

28 lipca dotara do Częstochowy Pielgrzymka Biegowa z Bytowa. Przewodnikiem był ks. Krzysztof Szary, filipin, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie. Zgodnie z tradycją, do biegaczy z Bytowa dołączyły jeszcze następujące grupy: 15. Pielgrzymka Biegowa z Ostrzeszowa - 14 biegaczy (200 km), 13. Pielgrzymka Biegowa z Ostrowa Wielkopolskiego - 20 biegaczy (170 km), 9. Pielgrzymka Biegowa z Poznania - 26 biegaczy (335 km), 10. Pielgrzymka Biegowa z Kobierna - 22 biegaczy (200 km), 4. Pielgrzymka Biegowa ze Starych Budkowic - 6 biegaczy (80 km).

29-30 lipca odbyła się 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, z udziałem ok. 4 tys. osób.

31 lipca przybyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej. 700 pielgrzymów przeszło 350 km w ciągu 11 dni.

Zapowiedzi

15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

20-21 sierpnia - 26. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jasna Góra, 14-15 sierpnia 2011 r.

Program

14 SIERPNIA - niedziela
19.30 - Wniesienie Jubileuszowego Wotum 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej;
20.00 - Msza św. z homilią - abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, powitanie - o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry; Modlitwa Uwielbienia w 20. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze - prowadzi zespół „Mocni w Duchu”; Apel Jasnogórski - prowadzi o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry; czuwanie nocne - Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska;
21.30 - Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

15 SIERPNIA - poniedziałek
5.30 - Godzinki;
6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św. z homilią - o. Józef Płatek;
8.00 - Msza św. - kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, homilia - o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry;
9.30 - Prezentacja śpiewów pielgrzymkowych - młodzież z Warszawy;
10.00 - Modlitwa Pielgrzymów: „Z bł. Janem Pawłem II stajemy się przybranymi dziećmi Boga” - w 20. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży - o. Kamil Szustak;
10.45 - Ingres biskupów.
11.00 - Suma Pontyfikalna - Przewodniczy abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, homilia - abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, powitanie - o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, poświęcenie ziół;
14.00 - Droga Krzyżowa - o. Wojciech Dec z młodzieżą z Duszpasterstwa na „Halach”;
16.00 - Różaniec - o. Albert Szustak;
18.30 - Procesja Eucharystyczna - o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów;
19.00 - Msza św. z homilią - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, powitanie - o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry;
21.00 - Apel Jasnogórski - bp Józef Guzdek - Święto Wojska Polskiego, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Franciszek z Asyżu

Dzisiaj chciałbym przedstawić postać Franciszka, prawdziwego „giganta” świętości, który nie przestaje fascynować wielu osób w każdym wieku i wszystkich religii.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Co skrywa obraz Jezusa Miłosiernego?

2022-10-04 21:49

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Adobe Stock

Wizerunek Jezusa Miłosiernego jest niezwykły z wielu powodów. Choćby dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus. Rozsławiony, za sprawą świętej siostry Faustyny, na całym świecie stanowi źródło nadziei i pociechy dla milionów ludzi w różnych zakątkach ziemi. Co jeszcze skrywa ten cudowny obraz? Zapraszamy do cyklu rozmów Katarzyny Supeł-Zaboklickiej z siostrą Rachelą Waszkiewicz ZSJM. Wywiad był nagrywany w Ostrówku, gdzie mieszkała św. Faustyna. Tym razem przyglądamy się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Co oznaczają dwa promienie? Jakie łaski kryją? Gdzie jest granica Bożego Miłosierdzia?

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Obraz Jezusa Miłosiernego, o którym rozmawiamy, przedstawia Jezusa, który wędruje, który chce nam towarzyszyć i ma uniesioną dłoń w geście błogosławieństwa. Serce Jezusa, z którego wypływa krew i wypływa woda. A właściwie my widzimy dwa promienie. Ten biały i czerwony. Nie wiem, czy to nie jest pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, spoglądając na wizerunek Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję