Święto zainaugurowano Mszą św. koncelebrowaną w Katedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem Krajowego Duszpasterza Rzemiosła Polskiego ks. kan. Krzysztofa Rusieckiego. W homilii wskazał on, że dzisiaj tworzą się społeczeństwa zdesekralizowane, zsekularyzowane takie, które odchodzą od dotknięcia i świętości Boga.- Powinniśmy być wrażliwi nie na pieniądze, które się nam należą, nie na system ekonomiczny, który nie wyraża do końca naszych pragnień i nie zaspokaja naszych potrzeb. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę to talent, którym jest zbawienie osiągnięte przez mękę, krzyż i śmierć Jezusa dla każdego człowieka na ziemi. To powinna być nasza odpowiedź na miłość Boga względem każdego z nas -akcentował kaznodzieja i dodał: Bóg jest miłością, a jeżeli Bóg jest miłością, a moje serce jest stęsknione miłości, to nie ma innej drogi tylko wyrazić swoją miłość do tego, który jest całą miłością Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
Reklama
W dalszej części homilii ks. Rusiecki stwierdził m.in., że życie rzemieślnika nie jest łatwe, ale ono nigdy nie było łatwe. - Jak patrzymy na przestrzeni wieków to właśnie rzemiosło budowało społeczność, zarówno w mieście jak i na wsi. I owoce pracy rzemiosła mamy w tej pięknej katedrze, która dzisiaj jest w stanie renowacji. Czyli te piękne dzieła, które kiedyś oryginalnie zostały zrobione dzisiaj przez ręce nowych rzemieślników, nowych twórców, artystów są pielęgnowane, aby na następne pokolenia zostało to przeznaczone i było nie tylko podziwem, ale też zrozumieniem wartości ludzkiej pracy, talentu - wskazał kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W czasie Eucharystii prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński odnowił w imieniu dolnośląskiego rzemiosła Akt Oddania się Rzemieślników Dolnośląskich Najświętszej Maryi Pannie Matce Adorującej. A po jej zakończeniu rzemieślnicy przeszli w uroczystym orszaku prowadzeni przez Orkiestrę Reprezentacyjną Komendy Wojewódzkiej Policji przez Plac Katedralny do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie zasłużonym rzemieślnikom wręczono odznaczenia rzemieślnicze. Wśród uhonorowanych najwyższym rzemieślniczym odznaczeniem Szablą Kilińskiego uhonorowany został znany wrocławski cukiernik Ryszard Łużniak, mocno związany z rzemiosłem. Pomaga On osobom chorym i dzieciom specjalnej troski.
W ramach tegorocznego Święta Rzemiosła na skwerze u zbiegu ulic Wita Stwosza i Szewskiej zorganizowaliśmy wspólnie z Ogólnopolskim Cechem Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy z Poznania ‘Świętomięs Polski z Drobiem”. Przedsięwzięcie to propagujące mięso drobiowe, jego przetwory jako podstawowy składnik zdrowego żywienia, połączone z pokazami kulinarnymi, nieodpłatną degustacją, poczęstunkiem, prezentacjami edukacyjnymi i spotkaniami z przedstawicielami nauki oraz występami artystycznymi cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i gości Wrocławia - zaznaczyli organizatorzy.