Reklama

Kościół

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 84. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów o szacunek dla munduru żołnierzy i funkcjonariuszy zaapelował prof. Wiesław Wysocki, zastępca prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Modlitwę w intencji twórców, bohaterów i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych. Jak powiadomili organizatorzy uroczystości z uwagi na ograniczenie asysty honorowej przez MON, nie został odczytany apel pamięci.

[ TEMATY ]

modlitwa

Armia Krajowa

Magdalena Pijewska/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz miasta, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy. Po odegraniu hymnu Rzeczpospolitej Polskiej minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej 5 września por. Teresy Stanek ps. „Mitsuko”, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

List do uczestników uroczystości skierowała także marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. „Dzień 27 września jest symbolem narodowej niezłomności i woli walki Polaków o wolność Ojczyzny. Czcimy pamięć twórców Polskiego Państwa Podziemnego, wspominamy jego fenomen i z najwyższym szacunkiem chylimy głowy przed żołnierzami Armii Krajowej”, napisała. Podkreśliła, że obowiązkiem kolejnych pokoleń jest „wypełnianie żołnierskiego testamentu, pisanego na murach okupowanych miast, płonącej Warszawy, pisanego krwią na ścianach więzień i obozów koncentracyjnych”. Wyraziła nadzieję, że pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, jego twórcach i bohaterach jest również pamięcią o wyznawanych przez nasze pokolenie wartościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Wiesława Wysockiego oprócz wiecznej pamięci o bohaterach czasu Polski Walczącej „przesłaniem obchodów powinna być służba państwu, służba Niepodległej oraz cześć mundurowi polskiego żołnierza i funkcjonariusza służb Straży Granicznej, strażników naszych granic i naszego bezpieczeństwa”. – Tak jak Polska jest dla wszystkich Jej obywateli, tak nie wszyscy Jej obywatele są dla Polski zacnymi i wiernymi córami i synami. A przecież skoro jestem Polakiem, mam polskie obowiązki wobec Ojczyzny – powiedział.

Prof. Wysocki przypomniał, że przesłaniem pomnik Polskiego Państwa Podziemnego jest ofiara jego żołnierzy i osób cywilnych, a dewiza „Miłość żąda ofiary” była mottem dla składanej przez żołnierzy AK i innych formacji niepodległościowych przysięgi. – Dlatego boli i niepokoi, że są tacy, co mundurowi dziś urągają drwią zeń i obrażają. Mundurowi żołnierza Wojska Polskiego, funkcjonariusza Straży Granicznej i wszystkich formacji dbających o bezpieczeństwo Rzeczpospolitej należy się szacunek, uznanie, wdzięczność i cześć – podkreślił. Dodał, że „jesteśmy jednomyślni, by stać murem za polskim mundurem”.

Reklama

Modlitwę w intencji władz cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego oraz uczestników konspiracji w czasie II wojny światowej oraz kombatantów i żołnierzy Wojska Polskiego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych: ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej, ks. ppor. Piotra Rajeckiego z prawosławnego ordynariatu WP i bp Marcin Makula, ewangelicki biskup polowy.

Prowadzący uroczystość powiadomił zebranych, o ograniczeniu decyzją MON asysty honorowej i braku możliwości odczytania apelu pamięci oraz oddania salwy honorowej. Zamiast tego odczytany został wiersz o Armii Krajowej. Następnie odbyła się ceremonia złożenia wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Organizatorem uroczystości był prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Za Polskie Państwo Podziemne uznaje się istniejące w latach 1939–45 konspiracyjne instytucje administracji państwowej, struktury polityczne oraz siły zbrojne, utworzone na obszarze okupowanej Polski z upoważnienia Rządu RP na uchodźstwie. Za moment utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego uważa się założenie przez gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Służba Zwycięstwu Polski. Zawiązano ją w nocy z 26 na 27 września 1939 r. tuż przed kapitulacją Warszawy. SZP została przekształcona rozkazem z listopada 1939 r. w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942 r. w Armię Krajową. Największymi wystąpieniami zbrojnymi Polski Podziemnej były akcja „Burza” i wybuch Powstania Warszawskiego. Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła w kulminacyjnym momencie w lecie 1944 r. ok. 380 tys., w tym ok. 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich na tereny Polski przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD i oskarżeni o współpracę z Niemcami przeciw Armii Czerwonej. Skazano ich w tzw. Procesie Szesnastu w czerwcu 1945 r. W sowieckich więźniach zmarł m.in. Jan Stanisław Jankowski – wicepremier, Delegat Rządu RP na Kraj i gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” – ostatni dowódca Armii Krajowej. Rozpoczął się okres represji wobec członków AK oraz Polskiego Państwa Podziemnego, który w różnym nasileniu trwał przez okres PRL.

2023-09-27 16:17

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II wojna światowa w pamięci żołnierzy Armii Krajowej

Niedziela łódzka 19/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

żołnierze niezłomni

Archiwum mjr. Pajdowskiego

Włodzimierz Pajdowski po zakończeniu II wojny światowej

Włodzimierz Pajdowski po zakończeniu II wojny światowej

Kapitulacją hitlerowskich sił zbrojnych zakończyła się II wojna światowa, która pochłonęła miliony niewinnie straconych osób. Był to także czas licznych cierpień i ludzkich dramatów. Dziś 8 maja obchodzony jest jako dzień zwycięstwa walki z nazizmem, choć należy pamiętać, że dla polskich żołnierzy walczących o wolność i suwerenność naszego kraju nie oznaczał wyzwolenia

Zakończenie II wojny światowej dla tych, którzy ryzykowali swoje życie walcząc z bronią w ręku podczas okupacji, wiązało się z licznymi prześladowaniami za dotychczasową bohaterską walkę.

CZYTAJ DALEJ

Chory papież nie przeczytał tekstu rozważań, zapewnił jednak, że jego stan poprawia się

2023-12-03 12:44

[ TEMATY ]

Franciszek

Monika Książek

Papież Franciszek podobnie, jak przed tygodniem, nie pojawił się z powodu choroby dróg oddechowych w południe w niedzielę w oknie Pałacu Apostolskiego, ale zwrócił się do wiernych z Domu świętej Marty, gdzie mieszka. Nie odczytał także rozważań i tekstu końcowego tłumacząc, że jego stan poprawia się, ale ma jeszcze problemy z głosem. W tekście przeczytanym przez lektora pozdrowił obecnych w Rzymie Polaków, uczestniczących w upamiętnieniu błogosławionej rodziny Ulmów.

Podczas transmisji z Domu świętej Marty papież powiedział: "Drodzy bracia i siostry, dzień dobry; także dzisiaj nie będę mógł wszystkiego przeczytać. Mój stan zdrowia poprawia się, ale jeszcze głos mi na to nie pozwala".

CZYTAJ DALEJ

Zostali sługami Słowa Bożego

2023-12-03 22:40

Fot. Piotr Szorc

Nowi lektorzy

Nowi lektorzy

Na początku liturgii ks. Krzysztof Gac, kustosz sanktuarium, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w przeżywaną uroczystość. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięło udział ponad 20 kapłanów. Homilię wygłosił Biskup Rzeszowski, który odniósł się do postaci patronki diecezji rzeszowskiej, bł. Karoliny Kózkówny. To ona pozostaje dla ludzi współczesnych, szczególnie młodych, przykładem rzetelności, uczciwości, pracowitości, sumienności, dojrzałości, wiary, modlitwy, a także zatroskania o życie w czystości. Kaznodzieja podkreślał, że bł. Karolina jest przykładem zatroskania o modlitwę, która umacnia wiarę. To ona została zapamiętana, jako młoda dziewczyna, która nie rozstawała się z różańcem i przez dawane świadectwo radośnie przeżywała swoje chrześcijańskie życie. Błogosławiona z Zabawy jest także osobą, która daje przykład walki o życie w czystości, o życie bez grzechu. Jej męczeństwo w obronie dziewictwa i czystości jest zwieńczeniem jej dotychczasowego życia i przypieczętowaniem jej duchowego piękna. Biskup Wątroba wskazał, że bł. Karolina jest bez wątpienia patronką dziewcząt i kobiet, ale ma wiele do powiedzenie mężczyznom i chłopcom. Jej życie jest apelem o postawę szacunku wobec każdej kobiety i każdej dziewczyny, o postawę uszanowania godności i wolności kobiet, a także troskę o piękną przyjaźń i miłość. Zwracając się do przyszłych lektorów, bp Wątroba zachęcał, by Pismo Święte, które będą czytać w swoich wspólnotach, było dla nich każdego dnia źródłem siły, zdobywania mądrości i pogłębiania wiary. Przypomniał również, by jako lektorzy, pamiętali, że są sługami Słowa Bożego.

Bezpośrednio po homilii ks. Dominik Leniart, diecezjalny duszpasterz LSO, przedstawił ministrantów, kandydatów do funkcji lektora. Następnie bp Wątroba w uroczystym obrzędzie, wręczając Pismo Święte, pobłogosławił 177 ministrantów, włączając ich do grona lektorów LSO. Przewodniczący liturgii wręczył krzyż animatora LSO Dawidowi Marczakowi z parafii pw. św. Mikołaja w Rzeszowie (os. Przybyszówka). Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele nowych lektorów podziękowali Biskupowi Rzeszowskiemu za udzielenie błogosławieństwa. Diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Dominik Leniart wyraził wdzięczność zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję