Reklama

Kościół

29-30 września: Uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Szymeckiego

W dniach 29 i 30 września odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Szymeckiego, arcybiskupa seniora Archidiecezji Białostockiej. Mszy św. pogrzebowej, w sobotę 30 września o godz. 12, przewodniczyć będzie abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a homilię wygłosi abp Wiktor Skworc.

[ TEMATY ]

biskup

Maciej Szczepańczyk /wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy program uroczystości:

Piątek, 29 września 2023 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

11.30 – Wprowadzenie trumny z ciałem śp. abp. Stanisława Szymeckiego do archikatedry białostockiej

Reklama

12.00 – Msza św. żałobna pod przewodnictwem abp. seniora Edwarda Ozorowskiego, homilię wygłosi bp Henryk Ciereszko

15.00 – Czuwanie modlitewne

17.00 – Nieszpory żałobne

Sobota, 30 września 2023 r.

9.00 – Jutrznia żałobna, a po niej czuwanie modlitewne

11.30 – Słowo pożegnania przedstawicieli duchowieństwa oraz instytucji i wspólnot

12.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego. Homilię wygłosi abp Wiktor Skworc, senior archidiecezji katowickiej. Po Mszy Świętej ciało śp. abp. Stanisława Szymeckiego zostanie złożone w krypcie kościoła bazyliki archikatedralnej

Abp Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach (Załęska Hałda) i jako dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wyemigrował do Francji. Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego, nuncjusza apostolskiego w Paryżu, późniejszego papieża Jana XXIII. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda, metropolity Paryża. W 1948 r. powrócił do Polski, do diecezji katowickiej. Był wikariuszem, a następnie kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-1957). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-1978 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń biskupich udzielił mu w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie 12 kwietnia 1981 r. papież Jan Paweł II i ustanowił go ordynariuszem diecezji kieleckiej. Dnia 15 maja 1993 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Posługę tę pełnił do czasu przejścia na emeryturę w roku 2000.

Abp Stanisław Szymecki odszedł do Pana 26 września 2023 r. w 100. roku życia, w 77. roku posługi kapłańskiej i w 43. roku posługi biskupiej.

2023-09-27 15:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Nowak odprawił Mszę św. za zmarłych biskupów częstochowskich

[ TEMATY ]

biskup

Mariusz Rajek

Msza św. w rocznicę śmierci biskupów częstochowskich

Msza św. w rocznicę śmierci biskupów częstochowskich

12 lutego mija 29. rocznica śmierci bp. Stefana Bareły, natomiast w Środę Popielcową miną 62 lata, gdy do wieczności odszedł bp Teodor Kubina. W intencji zmarłych Biskupów odprawiono w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie Mszę św., której przewodniczył abp Stanisław Nowak.

CZYTAJ DALEJ

Papież: mam bardzo ostre zapalenie oskrzeli

2023-12-01 08:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Mam "bardzo ostre i zakaźne zapalenie oskrzeli" - powiedział w czwartek papież Franciszek podczas audiencji dla uczestników seminarium na temat etyki w dziedzinie zdrowia. "Bogu dzięki to nie było zapalenie płuc" - mówił papież. Tego dnia spotkał się z różnymi grupami na dziewięciu audiencjach, o czym poinformowało watykańskie biuro prasowe.

"Jak widzicie, żyję" - żartował papież po hiszpańsku podczas audiencji dla uczestników seminarium.

CZYTAJ DALEJ

Mają wielkie serca

2023-12-03 22:50

Archiwum Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas

Wprowadzenia w tematykę spotkania dokonał ks. Karol Hadam – diecezjalny koordynator Szkolnych Kół Caritas. Centralnym punktem programu było wystąpienie ks. prał. Stanisława Słowika – wieloletniego dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz założyciela pierwszego Szkolnego Koła Caritas. Ks. Słowik wspominał ważne wydarzenia z historii wolontariuszy Caritas: od kontekstu powstania Szkolnego Koła Caritas w 1995 r. przez zjazdy formacyjne i akcje pomocowe po spostrzeżenia dotyczące aktualnych wyzwań.

W nawiązaniu do hasła z VII Dnia Ubogich: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4, 7) – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała zaprezentował aktualne działania pomocowe Caritas. Ubogaceniem spotkania był piękny występ scholii parafialnej w Weryni pod kierownictwem pani Sylwii Opalińskiej –Starzec..

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję