Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Wielcy polscy Kronikarze”

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 listopada w Łodzi odbędzie się konferencja naukowa „Wielcy polscy Kronikarze” organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział w Łodzi. 

Poświęcona będzie wybitnym historykom pochodzącym z terenu obecnego województwa łódzkiego: Janowi Długoszowi i Maciejowi Stryjkowskiemu. - Ich życie i dzieło będzie punktem wyjścia do rozważań na temat przełomowego momentu, kiedy rodził się nowoczesny kształt naszej Ojczyzny. Prekursorskie prace wielkich Kronikarzy stworzyły podwaliny pod nowoczesny polski patriotyzm, w którym należy: uczciwie płacić podatki, łożyć na armię i na cele społeczne, nie knuć intryg przeciw królowi. Państwo ma funkcjonować jak organizm, którego poszczególne elementy składowe są współzależne i wobec siebie lojalne. Takie też będzie przesłanie naszej Konferencji, jakże aktualne dzisiaj! - informują organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas konferencji głos zabiorą polscy naukowcy, przedstawiciele władz województwa łódzkiego, a także miejsc, z którymi związane są życiorysy Kronikarzy.

Reklama

Przewidziano również wystawę polskich wydań kronik historycznych, a także wieczór pieśni i poezji staropolskiej.

Patronat nad wydarzeniem objął kard. Grzegorz Ryś i minister Przemysław Czarnek.

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział w Łodzi już w ubiegłych latach organizowało podobne konferencje, dzięki którym powstało 12 książek i 13 relacji opublikowanych na stronie http://katolickie.media.pl.

2023-09-27 14:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóż postawić dzieciom „Pierwszy krok” w Bejrucie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Już 40 dzieci ze szkoły Notre Dame Des Anges w Bejrucie, w Libanie, objętych zostało programem stypendialnym „Pierwszy krok”, który prowadzą razem łódzka Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Domus Orientalis - Dom Wschodni”. W ramach programu darczyńca udziela wsparcia na edukację konkretnego dziecka, które zna z imienia, wie ile ma lat i jakie ma zainteresowania. Miesięczny koszt udziału w programie to zaledwie 60 zł.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikanie stworzyli piosenki adwentowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

2023-12-03 14:09

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Dominikanie

O nadziei, oczekiwaniu, radości spotkania i obecności Boga w dziejach świata i życiu człowieka mówią cztery adwentowe piosenki, które co tydzień będą ukazywały się w serwisie dominikanie.pl. Teledyski do utworów zostały wygenerowane przez AI - sztuczną inteligencję. - Sztuczna inteligencja czasem budzi lęk, więc postanowiliśmy ją ochrzcić - wyjaśnia dominikanin, o. Radosław Więcławek.

Piosenki na Adwent będą się ukazywać w każdą kolejną sobotę oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Utwory powstały dzięki współpracy Jana Smoczyńskiego, Mateusza Mate.O Otremby i Agnieszki Musiał z dominikanie.pl.

CZYTAJ DALEJ

Biegiem dla Maryi

2023-12-03 18:03

[ TEMATY ]

parafia św. Jana Kantego w Warszawie

Nocny Trail dla Niepokalanej

TBD - Grupa biegowa św. Józefa

Mszą św. w kościele św. Jana Kantego na Żoliborzu rozpocznie się 9 grudnia Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej. Trwają zapisy.

Bieg jest kontynuacją wydarzenia z lat ubiegłych, ale w zmienionej formie. Zamiast czterech dystansów będą dwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję