Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Trzy powołania

    W kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krakowie modlili się farmaceuci i członkowie zawodów medycznych.

Mateusz Góra

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Okazją do spotkania było wspomnienie świętych Kosmy i Damiana, patronów farmaceutów. – Kosma i Damian byli lekarzami, którzy z wielką sumiennością przykładali się do swojego zawodu. Leczyli też osoby niezwiązane z wiarą i byli w swoim środowisku uważani za osoby o niesamowite miłości braterskiej. Myślę, że to też jest ważne w zawodzie farmaceuty, żeby nie był tylko od podawania towaru z półki, ale żeby z taką właśnie miłością podchodził do każdego pacjenta, który przychodzi szukać pomocy – mówił o. Mariusz Kiełbasa, Legionista Chrystusa i duszpasterz farmaceutów w archidiecezji krakowskiej.

    W ikonografii święci Kosma i Damian są przedstawiani z moździerzami, czyli z prostymi narzędziami, od wieków używanymi do produkcji leków. – Kosma i Damian łączyli zawód lekarza i farmaceuty, bo sami musieli te leki wyprodukować. Lekarze w starożytności sami robili te leki, które potem aplikowali chorym. Kosma i Damian zasłynęli z tego, że z wielkim oddaniem i empatią służyli chorym i biednym i nie brali od nich pieniędzy. Byli znani jako lekarze nienawidzący srebra. Ponieśli śmierć męczeńską. Myślę, że to dzisiaj piękny wzór dla każdego farmaceuty i lekarza. Wzór wierności wierze i człowieczeństwu, które sprawia, że drugi człowiek jest naszym bratem i siostrą i tak go traktujemy – dodaje br. Krzysztof Niewiadomski, kapucyn, poprzedni krakowski duszpasterz farmaceutów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Jak przyznaje Ewa Ciszewska, sekretarz Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich, kult świętych patronów jest na etapie rozwoju. – Są to odkrywani patroni, ale już od dłuższego czasu staramy się rozszerzać ich kult. Dla mnie jest on bardzo głęboki – mówi farmaceutka.

Reklama

    W homilii skierowanej do zebranych w kościele br. Krzysztof odniósł się do czytania z Księgi Ezdrasza, w którym mowa była o budowaniu świątyni. – Jeśli słyszymy słowo „świątynia”, to wiemy też, że ciało ludzkie, też nią jest. Wszyscy, którzy pracują w służbach medycznych pracują nad odbudową świątyni naszego ciała – mówił zakonnik. W homilii wyodrębnił też trzy rodzaje powołania: do człowieczeństwa, do słuchania Słowa Bożego i do profesji zawodowej. – Aby być człowiekiem, trzeba być bratem i siostrą dla drugiego, bo każdy człowiek ma powołanie do tego, żeby wchodzić w relacje z innymi. Jesteśmy siostrami i braćmi, bo jesteśmy stworzeni przez Boga. Drugie powołanie to być chrześcijaninem. Otrzymaliśmy je na chrzcie. Święci Damian i Kosma oddali życie za to powołanie. Aby je utrzymać potrzebujemy sakramentów. Właśnie one dają nam siłę, aby w momencie różnych życiowych wyborów wybrać tak, jak chciałby tego Chrystus. Trzecie powołanie: powołanie do wykonywania swojego zawodu. I szczególnie zawody medyczne trzeba nazwać powołaniem, bo gdyby były wykonywane z innych motywów niż pomoc człowiekowi, to wtedy pacjent byłby traktowany przedmiotowo – wyliczał w kazaniu br. Krzysztof.

    Po Mszy św. farmaceuci mieli okazję do wspólnej modlitwy akatystem do świętych Kosmy i Damiana. Jak podkreśla br. Niewiadomski, to wyjątkowa modlitwa. – To może być taka premiera w języku polskim. Nigdzie nie znalazłem takiego akatystu wykonanego w innych tłumaczeniach. Postanowiliśmy, że warto tych świętych uczcić w modlitwie akatystem, bo oni są też wymienieni w Pierwszej Modlitwie Eucharystycznej, więc byli to ważni święci dla Kościoła starożytnego – tłumaczy br. Krzysztof. Tekst akatystu został przetłumaczony z greckokatolickiego akatystarza. Akatyst to modlitwa, którą mają najważniejsi święci, a wśród nich najbardziej popularny jest Akatyst do Matki Bożej.

2023-09-27 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń/ Kilka tysięcy wiernych uczestniczy w obchodach 32-lecia Radia Maryja

2023-12-02 15:43

[ TEMATY ]

Radio Maryja

PAP/Tytus Żmijewski

Kilka tysięcy wiernych z całego kraju bierze udział w sobotę w Toruniu w obchodach 32-lecia Radia Maryja. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest Msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo. Swój udział zapowiedziało kilku ministrów i polityków PiS.

Obchody 32. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę w południe w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu od modlitwy różańcowej. Po niej zgromadzeni w hali pielgrzymi uczestniczą w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpocznie się o godzinie 15.30. Spodziewani są na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych m.in. szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, minister rozwoju i technologii Marlena Maląg, byli ministrowie: edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

CZYTAJ DALEJ

Roraty – charakterystyczna liturgia adwentowa

2023-12-03 10:29

[ TEMATY ]

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Najbardziej charakterystyczną liturgią adwentową, zwłaszcza w Polsce, są roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. W tym roku Adwent rozpoczyna się 3 grudnia.

W niektórych miejscach na roratnich Mszach na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza z lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Bóg przemierza nasze drogi bez trąb i owacji

– Bóg przychodzi nieoczekiwany, wmieszany w codzienność; przemierza nasze drogi bez trąb i owacji – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, 3 grudnia, podczas Apelu Jasnogórskiego.

W swoim rozważaniu wygłoszonym w I Niedzielę Adwentu kapłan zwrócił uwagę na to, że całe nasze życie jest czekaniem na spotkanie z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję