Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Dąbie

40 – lecie parafii św. Stanisława BM w Krakowie – Dąbiu

     Poświęcenie, czuwanie, miłość to rzeczywistości duchowe, które są możliwe dzięki temu, że żyjecie inną logiką niż logika tego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w parafii św. Stanisława BM w Krakowie-Dąbiu, która obchodzi jubileusz 40-lecia.

Biuro Prasowe AK

Ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona…

Ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Na początku liturgii proboszcz ks. Paweł Gawron przypomniał, że parafia św. Stanisława BM w Krakowie-Dąbiu została erygowana 23 września 1983 r. dekretem kard. Franciszka Macharskiego. Przywitał poprzednich proboszczów i wikariuszy, księży rodaków i kapłanów z dekanatu, siostry służebniczki dębickie, a także dyrekcję i przedstawicieli szkół z terenu parafii oraz senatora Kazimierza Wiatra, który ufundował tablicę pamiątkową poświęconą ks. Janowi Matyasikowi – organizatorowi życia religijnego na Dąbiu na początku XX w.

    Witając abp Marka Jędraszewskiego, ksiądz proboszcz przypomniał jego słowa o patronie parafii wypowiedziane w 770. rocznicę kanonizacji w Asyżu: “Niech przez nasze posłuszeństwo natchnieniom Ducha Świętego, a zatem przez nasze zwycięsko pokonane próby wiary i charakteru, imię „Stanisław” na nowo stanie się sławne – dla Polski, dla Europy, dla naszego dwudziestego pierwszego wieku”. – Dziękuję za twoje zwycięsko pokonane próby wiary i charakteru, twoją postawę i niezłomność w głoszeniu prawd Bożych – mówił ks. Paweł Gawron zapewniając o modlitwie parafii w intencji metropolity.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na szczególną logikę życia, dyktowanego zasadami chrześcijańskiej wiary. Zauważył, że ta logika często stoi w opozycji do logiki naszej codzienności. Podkreślił, że logika Chrystusowa wybrzmiewa w przypowieści o robotnikach w winnicy, którzy otrzymali taką samą zapłatę niezależnie od przepracowanego czasu. Arcybiskup wyjaśnił, że ta logika staje się zrozumiała w kontekście przymierza między Bogiem a człowiekiem zawartego w momencie chrztu, kiedy każdy staje się Bożym dzieckiem. – To wtedy niejako umówiliśmy się z Bogiem o jedną i tę samą nagrodę, którą jest wieczne zbawienie – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że jest to nagroda tak wielka i przewyższająca wszelkie inne wartości tak, że czymś dalszym, nawet mało znaczącym jest to czy ludzkie życie wyznaczają długie lata, czy łaskę zbawienia otrzymujemy po stosunkowo niedługim wysiłku. W tym kontekście arcybiskup wskazał ostatnio beatyfikowaną rodzinę Ulmów – tę samą nagrodę co małżonkowie, którzy przeżyli kilkadziesiąt lat, otrzymały także ich dzieci, także to, które rodziło się w czasie egzekucji wykonywanej przez Niemców. – Zbawienie jest łaską, którą daje nam Pan, oczekując od nas jednego – wiernej do końca wiary – dodawał metropolita zachęcając do modlitwy dziękczynnej za każdy dzień przeżyty w wierności wobec Boga oraz zwracał uwagę na zatroskanie o czas dawany przez Pana Boga.

Reklama

    Arcybiskup przywołał fragmenty wystąpień Jana Pawła II sprzed 40 lat, w czasie pielgrzymki do Krakowa. Ojciec Święty wówczas na krakowskich Błoniach mówił o czuwaniu, które charakteryzuje człowieka sumienia, czyli takiego, który żyje w prawdzie i o prawdę zabiega; który zmagając się wewnętrznie, wybiera dobro, nawet jeśli go to kosztuje. Papież wzywał także do czuwania w sensie odpowiedzialności za Polskę. W tym kontekście arcybiskup zachęcał do “pochylenia się” nad każdym człowiekiem – od momentu poczęcia do odejścia z tego świata, bo “naród jest bogaty człowiekiem”.

    Metropolita przypomniał, że kard. Karolowi Wojtyle zależało, żeby patronem parafii w Dąbiu, które prężnie się wówczas rozwijało, był św. Stanisław Biskup i Męczennik – patron na czas zmagań. Arcybiskup zauważył, że symboliczny jest fakt, że w dniu, kiedy Jan Paweł II na Placu św. Piotra inaugurował swój pontyfikat, w kaplicy punktu katechetycznego przy ul. Zwycięstwa 21 na Dąbiu odprawiono pierwszą Mszę św. Po erygowaniu parafii w 1983 r. rozpoczęto budowę kościoła, by dolną jego część poświęcić już w następnym roku. Kolejni proboszczowie troszczyli się o wznoszenie murów, wyposażenie i wystrój kościoła. – Każdy rok wypełniany był zatroskaniem i miłością do tej świątyni – mówił abp Marek Jędraszewski. – Ale ta świątynia, jej wzrost, jej coraz bardziej widoczne piękno, to tylko zewnętrzna strona rzeczywistości, która tutaj na Dąbiu dokonuje się od 40 lat – dodawał wskazując, że przez postawę wiary, czuwania, zatroskania o duchowy wzrost objawia się wielka tajemnica Bożych łask, które zlewają się na tych, którzy w tej świątyni się modlą. – Poświęcenie, czuwanie, miłość to rzeczywistości duchowe, które są możliwe dzięki temu, że żyjecie inną logiką niż logika tego świata – podkreślał metropolita dziękując za wszelkie dobro, które dokonywało się przez 40 lat istnienia parafii św. Stanisława na Dąbiu. Modlił się, by to dobro było przedłużane i stanowiło dobry zasiew dla tych, którzy w tym kościele będą oddawać chwałę Bogu w przyszłości.

    Parafianie, dziękując arcybiskupowi za obecność, zauważyli, że ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona. Poprosili o poświęcenie tablicy dedykowanej ks. Janowi Matyasikowi. – Niech ta tablica przypomina nam i potomnym kapłana, który kładł podwaliny wiary w Boga i uczył co to honor i ojczyzna – mówili przedstawiciele parafii.

2023-09-27 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

“Apokalipsa” dzieje się na naszych oczach

2023-12-03 09:02

ks. Grzegorz Gac

Przyjęcie światła i kamienia z imieniem “Jezus”, wskazanie na Jezusa jako Pana wieczności, dziękczynienie za Sakrament Pokuty i Pojednania i osoby, które pokazały Pana Boga, ucałowanie Księgi Pisma Świętego, i wyznanie wiary te znaki i symbole towarzyszyły rozważaniu słowa Bożego - Listów do siedmiu Kościołów Azji podczas nabożeństwa wprowadzającego w Adwent w parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu - Zakrzowie.

Nabożeństwo nawiązywało nie tylko do rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, ale także do trwającego czasu presynodalnego w archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Roraty – charakterystyczna liturgia adwentowa

2023-12-03 10:29

[ TEMATY ]

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Najbardziej charakterystyczną liturgią adwentową, zwłaszcza w Polsce, są roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. W tym roku Adwent rozpoczyna się 3 grudnia.

W niektórych miejscach na roratnich Mszach na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza z lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Bóg przemierza nasze drogi bez trąb i owacji

– Bóg przychodzi nieoczekiwany, wmieszany w codzienność; przemierza nasze drogi bez trąb i owacji – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, 3 grudnia, podczas Apelu Jasnogórskiego.

W swoim rozważaniu wygłoszonym w I Niedzielę Adwentu kapłan zwrócił uwagę na to, że całe nasze życie jest czekaniem na spotkanie z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję