Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Zainaugurowano Collegium Voytylianum

    – Trzeba pokazywać prawdę o Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zainaugurował działalność fundacji Collegium Voytylianum.

Biuro Prasowe AK

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Jan Zając i ks. prof. Robert Woźniak

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Jan Zając i ks. prof. Robert Woźniak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    W czasie swojego wystąpienia, abp Marek Jędraszewski przywołał spotkanie z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, w czasie którego Ojciec Święty zapytał: “Co wy w Poznaniu robicie, by pamiętać o abp. Antonim Baraniaku?”. Metropolita krakowski zauważył, że papieżowi zależało na pamięci o “męczenniku polskiej sprawy, sprawy Kościoła w Polsce”, o której sam abp Baraniak nikomu nie mówił. Cisza, która wówczas zapadła i znaczące kiwanie głową przez Jana Pawła II znaczyło, że nie robi się w tej sprawie nic, a powinno się robić wiele. Abp Marek Jędraszewski zapamiętał tę rozmowę.

    W latach 2006-2007, kiedy wybuchł szum medialny dotyczący współpracy niektórych duchownych z Służbą Bezpieczeństwa, chciano wywołać wrażenie, że to Kościół razem z komunistami chciał zniewolić polskie społeczeństwo. Abp Marek Jędraszewski zrozumiał wówczas, że jedyną szansą obrony Kościoła jest pokazywanie jego bohaterów. Jako biskup pomocniczy poznański przebadał dokumenty IPN dotyczące abp. Antoniego Baraniaka – człowieka niezłomnego, który przeszedł przez 140 protokołowanych przesłuchań. – To pokazuje, że trzeba sięgać do źródeł. Że trzeba pokazywać prawdę. I tradycję, z której my wyrastamy – w imię prawdy, która wyzwala – mówił metropolita krakowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Przypomniał też medialne ataki na św. Jana Pawła II wiosną tego roku. – Zdaliśmy sobie wówczas sprawę, że nie możemy poprzestać na wspomnieniach ludzi z ich spotkań z papieżem, bo oni odchodzą z tego świata, a te wspomnienia są też dość ulotne, bardzo osobiste, subiektywne – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że chodzi o coś więcej niż tylko wspominanie, ale zrozumienie prawdziwej wielkości św. Jana Pawła II, który “swoją wiedzę i świętość czerpał z tej ziemi, z tradycji Krakowa”. Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że to w Krakowie rodziła się antropologiczna myśl kard. Karola Wojtyły, która jest kluczem do zrozumienia jego najważniejszych dokumentów pontyfikatu. To w Krakowie rodziło się duszpasterstwo małżeństw i rodzin, w które był zaangażowany; to w Krakowie uczył się rozumienia wyzwań społecznych.

Reklama

    Metropolita zaznaczył, że nie do przecenienia jest wartość obecnych w Krakowie i całej Małopolsce licznych pomników i różnego rodzaju śladów, które pozostawił po sobie kard. Karol Wojtyła; podobnie jest z działalnością Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – To wszystko jest ważne, ale konieczne jest to, by pokazywać wielkie dziedzictwo, z którego on wyrastał, które tworzył i które przekazał nam – Krakowowi, Archidiecezji Krakowskiej, Polsce, Kościołowi katolickiemu. Trzeba pokazywać prawdę o nim, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił arcybiskup uzasadniając powstanie fundacji Collegium Voytylianum. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, kulturalnymi, duszpasterskimi, które odwołują się w swojej działalności do dziedzictwa Jana Pawła II. – Po to, żeby to dziedzictwo było ciągle bardzo żywe, żeby można nieustannie nawiązywać do tego, co zechciał nam przekazać, zostawić w spadku, co ciągle może i powinno nas inspirować – dodawał arcybiskup podkreślając, że bez Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II nie da się zrozumieć najnowszych dziejów Krakowa, Polski i Kościoła w świecie. Metropolita życzył zarządowi fundacji, by jej działania miały wielkie realne oddziaływanie na życie społeczne, duszpasterskie, religijne i naukowe.

    – Bardzo potrzebujemy świętych. Bardzo potrzebujemy Wojtyły, jego świętości; potrzebujemy jej tutaj w Krakowie i potrzebujemy ją wypromować i nieustannia promować także poza granice naszej archidiecezji – mówił, odwołując się do myśli Hansa Ursa von Balthasara, ks. prof. Robert Woźniak. – Cechą wyróżniającą świętości Jana Pawła II jest integralność jego osobowości. To święty bardzo integralny – zwrócił uwagę przewodniczący Rady Fundacji i zauważył, że właśnie ta integralność stanowiła model struktury Collegium Voytylianum. – Przede wszystkim gromadzi nas idea ewangelizacji w duchu św. Jana Pawła II – zrozumianego, zaakceptowanego i promowanego, ale także kogoś kto nie jest reliktem przeszłości, ale żywym modelem dla nas, w jaki sposób myśleć i tworzyć teologię, duszpasterstwa i nasze zaangażowanie społeczne – mówił ks. prof. Woźniak zaznaczając, że w Collegium będą wzajemnie przenikały się życie intelektualne i duszpasterstwo.

Reklama

    Pion historyczny Collegium Voytylianum będzie badał nie tylko spuściznę Karola Wojtyły, ale także to, w jaki sposób przeszłość krakowska, polska i Kościoła uniwersalnego ukształtowały go jako człowieka wierzącego, kapłana, biskupa i papieża. Piony filozoficzny i teologiczny będą badały i promowały dziedzictwo Karola Wojtyły w tym obszarze. – Będziemy chcieli zrozumieć, w jaki sposób jego metoda filozoficzna przełożyła się na jego sposób mówienia o Bogu i w jaki sposób wtajemniczał ludzi w Boga, w życie modlitwy – mówił przewodniczący Rady Fundacji nazywając w tym kontekście Karola Wojtyłę “hipsterem”, który łączył w sobie w sposób niesamowity intelekt, duchowość i zaangażowanie praktyczne.

    – Jego impakt społeczny, jego wpływ na systemy polityczne, na ostatnie dzieje świata, nie tylko Kościoła, jest niepodważalny. Chcielibyśmy podpatrzeć, jak to się działo. Zawsze mówiąc o Chrystusie i tylko o Chrystusie, zmieniał systemy. Ta mowa przyjęta lub nieprzyjęta, w jakiś bardzo trudny do zrozumienia sposób, przemieniała serca ludzi – mówił ks. prof. Woźniak, zapowiadając działalność pionu społecznego. Piąty pion dotyczy promocji teologii ciała, czyli wizji małżeństwa i rodziny Karola Wojtyły. – Tutaj zaznaczył swój największy wpływ w dzieje myślenia i teologii – mówił przewodniczący Rady Fundacji podkreślając, że nie chodzi tylko o ochronę posiadanego skarbu, ale także rozwinięcie bazowej intuicji zostawionej przez św. Jana Pawła II.

Reklama

    – Każdy z tych pięciu filarów intelektualnych ma twardy rdzeń ideowy związany z pastoralnością. W ten sposób, chociaż trochę, chcemy odtworzyć tę integralną osobowość Jana Pawła II, jaka stała się owocem Bożej łaski i ludzkiego otwarcia na promieniowanie ojcostwa, które przychodzi od Pana Boga – podsumował ks. prof. Robert Woźniak.

    Zgromadzeni w Sali Królewskiej mogli wysłuchać premierowego wykonania utworów Karola Wojtyły „Nad Twoją białą mogiłą”, „Pieśń poranna” i “Zdumienie” z muzyką Roberta Bylicy oraz fragmentów „Pieśni o Bogu ukrytym”.

    W uroczystości wzięli udział m.in. bp Jan Zając, przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Krakowie z jej kanclerzem ks. kan. Grzegorzem Kotalą; przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z jego prorektorem ds. nauki oraz dyrektorem Szkoły Doktorskiej ks. prof. Tomaszem Rozkrutem; przedstawiciele kapituł krakowskich – kapituły Metropolitalnej na Wawelu; kapituły kolegiackiej św. Anny; oraz kapituły kolegiackiej św. Floriana i św. Jana Pawła II. Obecni byli także: ks. Łukasz Piórkowski – dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach; ks. kan. Jacek Kurzydło – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie; ks. Sebastian Kozyra – p.o. dyrektora Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie; wojewoda małopolski Łukasz Kmita i radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica.

    Prezesem zarządu fundacji Collegium Voytylianum jest ks. dr Rafał Wilkołek, a radę fundacji tworzą ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Grzegorz Hołub, ks. dr Paweł Gałuszka, ks. dr Michał Wilkosz, ks. dr Wojciech Baran.

2023-09-27 12:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chory papież nie przeczytał tekstu rozważań, zapewnił jednak, że jego stan poprawia się

2023-12-03 12:44

[ TEMATY ]

Franciszek

Monika Książek

Papież Franciszek podobnie, jak przed tygodniem, nie pojawił się z powodu choroby dróg oddechowych w południe w niedzielę w oknie Pałacu Apostolskiego, ale zwrócił się do wiernych z Domu świętej Marty, gdzie mieszka. Nie odczytał także rozważań i tekstu końcowego tłumacząc, że jego stan poprawia się, ale ma jeszcze problemy z głosem. W tekście przeczytanym przez lektora pozdrowił obecnych w Rzymie Polaków, uczestniczących w upamiętnieniu błogosławionej rodziny Ulmów.

Podczas transmisji z Domu świętej Marty papież powiedział: "Drodzy bracia i siostry, dzień dobry; także dzisiaj nie będę mógł wszystkiego przeczytać. Mój stan zdrowia poprawia się, ale jeszcze głos mi na to nie pozwala".

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Biegiem dla Maryi

2023-12-03 18:03

[ TEMATY ]

parafia św. Jana Kantego w Warszawie

Nocny Trail dla Niepokalanej

TBD - Grupa biegowa św. Józefa

Mszą św. w kościele św. Jana Kantego na Żoliborzu rozpocznie się 9 grudnia Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej. Trwają zapisy.

Bieg jest kontynuacją wydarzenia z lat ubiegłych, ale w zmienionej formie. Zamiast czterech dystansów będą dwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję