Reklama

Kościół

Konferencja: „Tygodnik Katolicki «Niedziela» w służbie historii”

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu on-line. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” podczas spotkania przybliżymy temat: „Tygodnik Katolicki «Niedziela» w służbie historii”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapraszamy do udziału w dniu 29.09.2023 r. (piątek) o godz. 09:30

Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest jednym z najstarszych pism katolickich w Polsce, którego rolę trudno przecenić. Od międzywojnia podejmowanie tematów ważnych w aspekcie społecznym, politycznym, religijnym, kształtowanie sumień Polaków – katolików było zawsze misją Tygodnika. Dlatego udostępniamy Państwu, dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zasoby naszego Tygodnika w konsekwencji jego digitalizacji.

Jesteśmy przekonani, że materiały publikowane w Tygodniku stanowią ciekawe źródło do badań prowadzonych przez m.in. historyków, socjologów, teologów i osób zajmujących się komunikacją społeczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy spotkania:

Reklama

Ks. Mariusz Bakalarz - prezes zarządu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Mariusz Książek – Dyrektor Generalny Instytutu NIEDZIELA, Prezes Fundacji Instytut Mediów

Ks. Mariusz Frukacz – redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

prof. Mieczysław Guzewicz

Ks. Zbigniew Suchy - redaktor prowadzący "Niedzielę przemyską"

Dr Marek Budniak

Marcin Kozak - Biblioteka Narodowa

Piotr Boroń

Konferencję poprowadzi ks. Zbigniew Kucharski.

WEŹ UDZIAŁ W KONFERENCJI: Zobacz

2023-09-27 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły w sieci

Niedziela lubelska 1/2023, str. II

[ TEMATY ]

digitalizacja

Archidiecezja Lubelska

Kościół św. Michała Archanioła w Lublinie

Kościół św. Michała Archanioła w Lublinie

Archidiecezja lubelska zakończyła trzyletni projekt „Kościoły Lubelszczyzny na Gigapanoramach”.

Żmudna praca grupy specjalistów pozwoliła na utrwalenie piękna i odkrycie tajemnic wielu obiektów sakralnych. Do tej pory w sieci znalazły się zdjęcia archikatedry lubelskiej i Wieży Trynitarskiej, fary i kościoła św. Anny w Kazimierzu Dolnym, kościoła św. Mikołaja i seminaryjnego w Lublinie, rektoratów św. Piotra i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, a także w Baranowie, Józefowie nad Wisłą i Piotrawinie. W trzecim etapie projektu digitalizacji poddano zabytkowe kościoły św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach, św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu oraz św. Michała Archanioła w Lublinie. Utworzenie szczegółowych zdjęć cyfrowych (gigapanoram) dało możliwość wirtualnego zapoznania się z dziedzictwem kulturowym zabytkowych świątyń. Zbliżenia i zdjęcia z lotu ptaka pozwalają na dostrzeżenie szczegółów i uchwycenie perspektywy dotychczas niemożliwej do osiągnięcia. Wartością dodaną prezentowanych zdjęć są ich szczegółowe opisy. Trzyletni projekt wraz z jednorocznym „Digitalizacja najcenniejszych zbiorów należących do Archidiecezji Lubelskiej wraz z ich udostępnieniem w sieci” został zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w programie „Kultura Cyfrowa” pozwolił także na przeprowadzenie kwerendy, cyfryzacji i digitalizacji ok. 250 najcenniejszych zabytków. Najbardziej zniszczone z nich trafiły do renowacji. Projekty promujące w sieci archidiecezję lubelską można wykorzystywać m.in. w celach popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Szczegóły na www.koscioly.diecezja.lublin.pl . /buk

CZYTAJ DALEJ

W pierwszą niedzielę Adwentu zapalamy pierwszą świecę w adwentowym wieńcu

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu coraz częściej, również w naszych domach i kościołach, pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Biegiem dla Maryi

2023-12-03 18:03

[ TEMATY ]

parafia św. Jana Kantego w Warszawie

Nocny Trail dla Niepokalanej

TBD - Grupa biegowa św. Józefa

Mszą św. w kościele św. Jana Kantego na Żoliborzu rozpocznie się 9 grudnia Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej. Trwają zapisy.

Bieg jest kontynuacją wydarzenia z lat ubiegłych, ale w zmienionej formie. Zamiast czterech dystansów będą dwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję