Reklama

Polska

Bp Bryl: miejcie odwagę i wrażliwe serce dla Polaków na obczyźnie

Miejcie odwagę składać ofiarę Chrystusową, otwarty umysł i wrażliwe serca dla Polaków rozrzuconych po całym świecie, zgodnie z charyzmatem waszego zgromadzenia – mówił w bazylice archikatedralnej 20 maja bp Damian Bryl do diakonów i neoprezbiterów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu dwóm alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

[ TEMATY ]

święcenia

www.youtube.com

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Ryszard Głowacki SChr, rektor seminarium Towarzystwa Chrystusowego ks. Andrzej Łysy SChr, prowincjałowie z krajów, gdzie posługują chrystusowcy, siostry misjonarki z s. przełożoną generalną Ewą Kaczmarek MChr, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

W homilii bp Bryl podkreślił, że Pan Bóg pragnie posługiwać się tymi, których wybrał i powołał, aby stali się reprezentantami Chrystusa. „Czas święceń to czas głębokiej wewnętrznej przemiany, której w każdym z kandydatów do święceń dokonuje Pan Jezus” – zaznaczył kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że od dzisiaj każdy z nich będzie opieczętowany, będzie na zawsze nosić niezatarte znamię. „Chrystus przychodzi, przemienia was w mocy Ducha, byście byli przewodnikami Jego wspólnot, abyście mogli służyć w diakonacie i w Jego imieniu składać ofiarę” – stwierdził bp Bryl.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zaznaczył, że siła kapłana nie leży w jego osobistych talentach i uzdolnieniach, ale tkwi w mocy Bożej. Z kolei diakoni mają służyć i pomagać tym, którzy cierpią, chorują i są ubodzy. „Modlimy się dzisiaj, abyście rozwijali ducha służby, byście umieli żyć życiem ofiarnym, bo nie ma kapłaństwa bez ofiary, i byście zawsze pamiętali o waszym charyzmacie – służbie Polakom na obczyźnie” – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Podczas Eucharystii śpiewał Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie oraz schola Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Zgromadzeni w poznańskiej katedrze modlili się o łaskę gorliwości i wytrwania dla nowych diakonów i neoprezbiterów.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (łac. Societas Christi pro Emigrantibus Polonis; ang. Society of Christ Fathers) jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich. Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego przez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.

Zgromadzenie założył 8 września 1932 r. kard. August Hlond, Prymas Polski, przy dużym współudziale ks. Ignacego Posadzego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla) w Potulicach koło Nakła. Chrystusowcy realizują swoją misję w sześciu prowincjach zagranicznych oraz w części obejmującej Polskę oraz tzw. Delegaturę Wschodnią. Obecni są w 20 krajach, m.in. w Brazylii, USA, Kanadzie, Australii, Kazachstanie, Rumunii i we Francji, na Islandii, Ukrainie, Białorusi. Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajdują się w Poznaniu.

2014-05-20 16:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan Chrystusowej nadziei

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2016, str. 2

[ TEMATY ]

święcenia

Wiesław Podgórski

Podziękowania na ręce rektora ks. dr. kan. Piotra Gałasa

Podziękowania na ręce rektora ks. dr. kan. Piotra Gałasa

20 lutego po raz pierwszy w historii parafii św. Ottona w Szczecinie bp prof. Henryk Wejman udzielił święceń kapłańskich diakonowi Pawłowi Jakubowi Michniewiczowi

W uroczystości uczestniczyło ponad 40 księży, rodzice, rodzina i licznie zgromadzona wspólnota parafialna.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję