Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 18/2011, str. 43

Adam Wojnar

Papieski relikwiarz

Papieski relikwiarz

Papieski relikwiarz

Z kroplą krwi Jana Pawła II

W Kurii Krakowskiej został zaprezentowany za zgodą kard. Stanisława Dziwisza relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II. Relikwiarz ma formę otwartej Ewangelii. Na jego lewej stronie widnieje napis: „Błogosławiony Jan Paweł II”, a poniżej wyryta jest data i podpis rzeźbiarza. Natomiast po prawej stronie wyrzeźbiony jest papieski pastorał trzymany rękami Jana Pawła II, od którego rozchodzą się złociste promienie. W dolnym rogu prawej strony umieszczona jest okrągła ampułka z weneckiego szkła z kroplą krwi Jana Pawła II. Autorem relikwiarza, wykonanego ze srebrzonego brązu oraz złota, jest włoski artysta Carlo Balljana. W Krakowie-Nowej Hucie przy kościele Arka Pana jest pomnik tego włoskiego artysty pt. „Jan Paweł II - Wiatr Nadziei”, odsłonięty 16 października 2009 r.

Adam Wojnar

Życzenia Prymasa Polski

Staje obok nas Chrystus

W Wielką Sobotę abp Józef Kowalczyk, prymas Polski i metropolita gnieźnieński za pośrednictwem TVP wygłosił przesłanie i złożył życzenia Polakom mieszkającym w kraju i poza jego granicami.
Życzenia Ksiądz Prymas rozpoczął Chrystusowym pozdrowieniem: „Pokój Wam” oraz rozważaniami o spotkaniach zalęknionych i zagubionych uczniów ze zmartwychwstałym Nauczycielem. Powiedział m.in.: „Podobnych stanów ducha doświadczamy niekiedy i my w naszym ziemskim życiu. Czasem przychodzą niepowodzenia, zawód, zwątpienie, rozczarowanie i poczucie przegranej, a nawet załamanie w wierze”. I kontynuował: „W uroczystość Zmartwychwstania staje obok nas Chrystus; ten sam, który stanął przy uczniach podążających do Emaus. Chce iść z nami, towarzyszyć nam w życiowej drodze. Zechciejmy Go rozpoznać i podobnie jak uczniowie powiedzieć: «Pozostań z nami». (...) Niech przeżywanie radości Wielkanocnej ożywi «pałanie serc naszych» - tak jak uczniów podążających do Emaus - abyśmy za przykładem Jana Pawła II wzrastali w godności naszego człowieczeństwa i drogą konstruktywnego dialogu rozwiązywali problemy naszego życia osobistego i całego kraju” - życzył wiernym prymas Polski.

Jubileusz bp. Długosza

Radosny Sługa, wierny Bogu i Kościołowi

Z okazji 70. rocznicy urodzin oraz 35 lat pracy naukowej bp. dr. hab. Antoniego Długosza zorganizowano 15 kwietnia br. w auli uniwersyteckiej „Ignatianum” w Krakowie uroczystą sesję naukową. Przybyłych gości przywitał rektor „Ignatianum” ks. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ, który złożył Jubilatowi życzenia. Dla bp. Długosza życzenia nadesłali również: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Józef Glemp, kard. Henryk Gulbinowicz, kard. Stanisław Nagy oraz prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Sesję naukową uroczyście otworzył ks. dr Wit Pasierbek, dziekan Wydziału Pedagogicznego. Przypomniał, że bp Długosz swą rozprawę doktorską pisał o jednym z 12 biblijnych sędziów - Gedeonie. Zwrócił uwagę, że duszpasterska i naukowa praca bp. Długosza poświęcona jest wszystkim ludziom - dzieciom, dorosłym, chorym, niepełnosprawnym, studentom… Podziękował też za pracę naukową na „Ignatianum”, którą Ksiądz Biskup prowadzi nieprzerwanie od 1985 r. Ks. dr Stanisław Jasionek wygłosił referat biograficzny, zatytułowany „Radosny Sługa, wierny Bogu i Kościołowi”. W swym przemówieniu podkreślił, że tak jak ważne są kolumny podtrzymujące monumentalną budowlę, tak światu potrzebni są radośni ludzie. Takim człowiekiem jest bp Długosz. Przedstawiając biografię Jubilata, ks. Jasionek przypomniał o jego posłudze kapłańskiej jako kapelana sióstr albertynek, dyrektora Wspólnoty Chrześcijańskiej „Betania” oraz o zaangażowaniu w wielu duszpasterstwach, m.in. dzieci specjalnej troski, głuchoniemych, alkoholików, więźniów, samotnych, niepełnosprawnych umysłowo kobiet. Podkreślił, że szczególnie ważne w życiu bp. Dugosza jest bycie duszpasterzem dzieci, dla których pisze książki, nagrywa płyty oraz występuje dla nich i z nimi w telewizyjnym programie „Ziarno”.
Prelegentami uroczystej sesji byli także: ks. dr Roman Ceglarek i ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ wraz z red. Lidią Lasotą. Na zakończenie sesji ks. dr Norbert Pikuła zaprezentował zebranym księgę pamiątkową poświęconą bp. Antoniemu Długoszowi, a Jubilat wygłosił przemówienie.

Dorota Mazur

Krótko

PiS składa do prokuratury doniesienie w sprawie wydarzeń przed Pałacem Prezydenckim w 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Sprawa dotyczy incydentu, kiedy BOR nie pozwolił grupie posłów PiS wejść na plac przed Pałacem Prezydenckim, oraz zachowania Straży Miejskiej wobec osób, które 10 kwietnia 2011 r. protestowały przed Pałacem pod szyldem Solidarnych 2010.

„Nasz Dziennik” podał, że eksperyment lotniczy na Tu-154 wykazał, iż na tej maszynie jest możliwe odejście na autopilocie mimo braku systemu ILS na lotnisku. Upadła kolejna, uporczywie powtarzana teza, że to pilot tupolewa popełnił błąd, w wyniku czego doszło do katastrofy pod Smoleńskiem.

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że dotychczas zebrane dowody nie wskazują, aby do katastrofy Tu-154 M doszło w wyniku nacisków na pilotów. Zastrzegła jednak, że nadal brakuje ważnych dowodów. W związku z tym prokurator generalny prosił o pomoc premiera Donalda Tuska, ponieważ Rosjanie zwlekają z rozpatrzeniem wniosków strony polskiej o pomoc prawną. Polscy śledczy nadal nie mają dostępu do oryginalnych czarnych skrzynek i wraku tupolewa.

Rosyjscy prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej podczas pobytu w Polsce przesłuchują świadków z różnych instytucji zaangażowanych w przygotowanie tragicznego lotu.

Najważniejsze osoby w Polsce mogą już podróżować polskim Tu-154 M - podała rosyjska Federacja Agencji Transportu Lotniczego. W ślad za tym szef MON Bogdan Klich odwiesił zakaz lotów z VIP-ami.

Gminy chcą zasypać Trybunał Konstytucyjny skargami na rozporządzenie ministra finansów, który ograniczył możliwość zadłużania się samorządów. Zdaniem samorządowców, rozporządzenie narusza konstytucyjne prawo samodzielności samorządów.

W bezprecedensowym wyroku sąd uznał rację ucznia i przyznał mu ponad 15 tys. zł odszkodowania za „naruszenie jego godności, dobrego imienia i dyskryminację, jakiej doświadczył jako uczeń”. Dwa lata temu Alan Szwajkowski zmienił szkołę po konflikcie z nauczycielami. Minister edukacji nazwała wyrok „triumfem edukacji obywatelskiej”.

Polska znalazła się na 9. miejscu wśród 20 krajów europejskich w rankingu dotyczącym przestrzegania praw pacjenta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Michał Dworczyk: złożyłem rezygnację z funkcji szefa KPRM

2022-09-30 13:01

[ TEMATY ]

Dworczyk

KPRM

Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w piątek w mediach społecznościowych Michał Dworczyk.

Informacje Dworczyk przekazał na Twitterze. "Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - napisał polityk. "Dziękuję Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, kierownictwu PiS oraz wszystkim pracownikom KPRM za zaufanie i blisko 5 lat współpracy" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Spowiedź czy psychoterapia?

Coraz wyraźniej widoczne są dzisiaj tendencje do dłuższych i „głębszych” spowiedzi. To zresztą dzisiaj swego rodzaju moda. Ludzie wychodzą poza sztampę i chętnie spowiadają się poza Mszą św., co widać choćby po kolejkach, jakie ustawiają się do konfesjonałów w kościołach, w których są całodzienne dyżury. Ale nawet taka spowiedź nie jest formą ani namiastką terapii. Podobnie jak wyznawanie grzechów u stałego spowiednika.

Dzisiaj istnieje coraz większe zapotrzebowanie na łączenie duchowości i psychologii. Ale czym innym jest spowiedź, a czym innym psychoterapia.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję