Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

Ks. Mariusz Frukacz

„Kapłaństwo to wielki dar. Z pokorą trzeba spoglądać na posadzkę i ołtarz w archikatedrze”- mówił abp senior Stanisław Nowak 14 maja podczas Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny. Eucharystia sprawowana była z okazji jubileuszu 25-lecia święceń kapłanów z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i kaliskiej.

Mszę św. abp. Nowakiem i kapłanami jubilatami koncelebrował m. in. ks. Jerzy Kowalski, ojciec duchowny księży jubilatów, przeżywający w tym roku jubileusz 55-lecia święceń kapłańskich.

Reklama

W homilii abp Nowak przypomniał znaczenie archikatedry jako „sanktuarium święceń kapłańskich”. - Posadzka w archikatedrze mówi o tym, że Bóg mnie wybrał, umiłował do końca. Los padł na mnie. Pod wpływem tego Boskiego losu padłem na ziemię - mówił abp Nowak.

„Sakrament kapłaństwa naznacza człowieka, wyciska na duszy szczególne podobieństwo do Chrystusa Kapłana. Jakoś przeistacza” - kontynuował abp senior i dodał, że „kapłaństwo jest wyborem i wyraża się w towarzyszeniu Jezusowi”.

Arcybiskup podkreślił, że towarzyszenie Jezusowi przez kapłana „to nie jest tylko jakieś zewnętrzne bycie blisko”. - Kapłan jest sługą i przyjacielem Jezusa. Za wszelką cenę trzeba towarzyszyć Jezusowi - przypomniał jubilatom abp Nowak.

Reklama

Były metropolita częstochowski wskazał również na „wymiar personalistyczny kapłaństwa”. - Polega on na uczestniczeniu w życiu Pana Jezusa. Jesteśmy kapłanami, dlatego że Bóg nas umiłował do końca. Bóg wybrał, a to znaczy spojrzał i umiłował. Jezus przybliżył się do nas. Bóg poszukał człowieka, przybliżył się do człowieka - mówił abp Nowak.

Abp Nowak podkreślił również, że służba kapłańska w dzisiejszych czasach jest bardzo trudna. - Żyjemy w trudnych czasach, w których także media mają katalog grzechów kapłańskich, by je kolejno pokazywać- podkreślił abp Nowa i zaapelował do jubilatów: „Bądźcie kapłanami wiernymi. Bądźcie kapłanami maryjnymi”.

Kapłani przeżywający jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich otrzymali sakrament kapłaństwa w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny 14 maja 1989 r. z rąk ówczesnego ordynariusza diecezji częstochowskiej bp. Stanisława Nowaka. Jako motto swoich święceń kapłańskich obrali słowa: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni”.

2014-05-15 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo domaga się pokory

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

pokora

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Reguła św. Benedykta, podkreślająca potrzebę ducha pokory i karności zakonnej, pozwala kapłanom zrozumieć słowa Chrystusa „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – mówił podczas święceń kapłańskich benedyktyna abp Stanisław Gądecki. Uroczystość odbyła się w święto Przejścia do Nieba Świętego Ojca Benedykta w kościele opackim w Lubiniu.

„Dzień święceń kapłańskich jest radosną chwilą w życiu otrzymującego święcenia, w życiu jego rodziców, rodziny, krewnych, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów, przede wszystkim jednak w życiu lubińskiej benedyktyńskiej rodziny zakonnej. W dniu dzisiejszym radość przeżywa Kościół Poznański, a także Założyciel Zakonu, święty Benedykt” – mówił podczas święceń abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież wznawia audiencje w auli Pawła VI

2021-08-02 15:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Po wakacyjnej przerwie w lipcu, w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 9.15 Franciszek będzie przewodniczył audiencji generalnej w auli Pawła VI – poinformował serwis vaticannews.

Zgodnie ze zwyczajem, w lipcu środowe spotkania papieża były zawieszone, aby umożliwić mu okres odpoczynku. W tym roku przerwa zbiegła się również z rekonwalescencją papieża Franciszka, który 4 lipca przeszedł operację jelita grubego w klinice Gemelli. Dokładnie miesiąc po operacji, Franciszek wznowi swoją zwykłą działalność o godz. 9.15, kontynuując cykl katechez o Liście do Galatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję