Reklama

Lwów - miasto chrześcijańskie

Pragniemy polecić naszym Czytelnikom książkę autorstwa o. Hieronima Warachima OFM Cap zatytułowaną „Lwów. Miasto zabytków kultury chrześcijańskiej”. Jak pisze we wprowadzeniu autor, kiedy w czerwcu 2001 r. wizytę Kościołowi archidiecezji lwowskiej złożył papież Jan Paweł II, żegnając się, wspomniał, że zaznał tradycyjnej gościnności Lwowa, „miasta wspaniałych pomników, jakże bogatych w pamiątki chrześcijaństwa”. Trzeba przyznać mu rację, bo w tym właśnie mieście zetknęły się Kościoły Wschodu i Zachodu. Tu dokonała się symbioza narodów. Żyli we Lwowie w zgodzie i wzajemnym uszanowaniu Polacy, Rusini, Ormianie, Wołosi, Mołdawianie, Grecy, Żydzi, Niemcy, Austriacy i Madziarzy. Wyrazem tej symbiozy różnych narodów są lwowskie świątynie. We Lwowie przedwojennym było ponad 40 kościołów, w tej liczbie świątynie wyznań katolickiego, unickiego i ormiańskiego. Najstarsza z nich to katedra łacińska, pod którą kamień węgielny położył król Polski Kazimierz Wielki w 1370 r. Dziś większość przedwojennych świątyń Lwowa jest cerkwiami lub straciły one swoje pierwotne funkcje sakralne. Autor przedstawia m.in. kościoły: Karmelitów, Dominikanów, Bernardynów, św. Marii Magdaleny czy franciszkański kościół św. Antoniego. W książce można przeczytać o postaciach tak zasłużonych dla Lwowa, Polski i Kościoła, jak św. abp Józef Bilczewski, św. ks. Zygmunt Gorazdowski czy abp Józef Teodorowicz, o symbolach polskiego Lwowa, m.in. Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Orląt Lwowskich, Ossolineum, lwowskich uczelniach oraz innych pomnikach polskości. Książkę okrasza wiele barwnych fotografii, w większości przedstawiających obecny wygląd opisywanych zabytków.

O. Hieronim Warachim OFM Cap, „Lwów. Miasto zabytków kultury chrześcijańskiej”, Sędziszów Małopolski 2010.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35

[ TEMATY ]

rząd

służba zdrowia

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Resort podkreślił, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł, a do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję