Reklama

Radio Maryja kuźnią świadomego katolicyzmu

- O miejsce Boga w narodzie trzeba walczyć - mówił w Toruniu bp Kazimierz Ryczan, pasterz Kościoła kieleckiego, w homilii podczas obchodów 19. rocznicy Radia Maryja. - Nie ma wspomnienia Boga w naszej konstytucji. Nie dopuszczono Boga do Traktatu Lizbońskiego. Wypunktowuje się tezę o świeckości państwa. Świeckość państwa przeciwstawiana jest wierze religijnej, Kościołom i instytucjom religijnym. O taką Polskę - świecką w swoich słowach walczy wprost Pan Premier. Świeckość państwa stała się laickim dogmatem przyjmowanym bez zastrzeżeń. Kto sprostuje te fałszywe tezy? Nie zrobią tego polskojęzyczne dzienniki. Może to zrobić tylko niezależna od politycznych wpływów rozgłośnia lub niezależna ambona - podkreślił bp Ryczan.

Niedziela Ogólnopolska 52/2010, str. 52

Katarzyna Cegielska

Toruń, 4 grudnia 2010 r. - podczas Mszy św. na 19. urodziny Radia Maryja

Toruń, 4 grudnia 2010 r. - podczas Mszy św. na 19. urodziny Radia Maryja

Uroczystości 19. rocznicy powstania Radia Maryja miały miejsce 4 grudnia br. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu oraz 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - w katedrze w Bydgoszczy. Przybyli bliscy ofiar smoleńskiej katastrofy. Dziękowali za solidarność z nimi i dążenie katolickiej rozgłośni do prawdy w celu zbadania przyczyn smoleńskiej tragedii. - Dzięki szlachetności Ojca Dyrektora i księży możemy walczyć nadal o to, aby ta katastrofa nie znikła z publicznej pamięci, czego życzy sobie rząd Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego. Na to nie pozwolimy. Zdajemy sobie sprawę, że jedyne miejsce, gdzie możemy bronić prawdy, jest tutaj - mówiła Jadwiga Gosiewska, matka śp. Przemysława Gosiewskiego.

Naród ma prawo do prawdy

Reklama

Do katastrofy smoleńskiej nawiązał w homilii także bp Kazimierz Ryczan. - Wkrótce minie osiem miesięcy od czasu, gdy naród przeżył jedną z największych tragedii - przypomniał ksiądz biskup i dodał, że po okresie urzędowej żałoby w środkach masowego przekazu zapanowała cisza informacyjna. - Rzekomo wymaga tego dobro śledztwa. Odnosi się wrażenie, że dzisiejszy świat władzy zmierza do wymazania z pamięci politycznej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych patriotów, którzy zginęli. Nie bójcie się, panowie, zmarłych. Nie bójcie się pomnika tragedii w Warszawie. Ulice i place Warszawy są godnym miejscem dla uczczenia tragedii Smoleńska. Kombatanci i płaczący po zmarłych powtarzają: sprzedali naszych zmarłych Rosjanom, a oni nas lekceważą. Niech Radio Maryja i „Nasz Dziennik” nie opuszczają sierot ani wdów, które szukają prawdy. Poszukujcie prawdy, bo naród ma do niej prawo - apelował bp Ryczan.

Radio Maryja odpowiedzią na wezwanie Kościoła

Mszę św. dziękczynną sprawowało 11 księży biskupów i wielu kapłanów pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, pasterza Kościoła toruńskiego. - Radio Maryja powstało jako odpowiedź na wezwanie Kościoła do nowej ewangelizacji, z której Ojciec Święty Jan Paweł II uczynił główny program swego pontyfikatu. Radio Maryja wyrosło na gruncie charyzmatu Ojców Redemptorystów, znanych i cenionych w Kościele głosicieli Słowa Bożego, rekolekcjonistów i misjonarzy - mówił bp Suski. - Radio Maryja narodziło się w klimacie wielkiego zrywu wolnościowego Polaków, którzy żądali nie tylko chleba i pracy sprawiedliwie wynagradzanej, ale również wolności słowa i prawdy w życiu społecznym, „zaczadzonym” po wojnie komunistyczną i ateistyczną propagandą - podkreślił ordynariusz toruński.
Dziękując za wspólną modlitwę, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, zaapelował do wszystkich, by stali się apostołami przez media. - W każdym domu muszą być pisma i książki katolickie. Polskę trzeba odrodzić - podkreślił o. Rydzyk.

Upominać się o godność człowieka

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Rodzina Radia Maryja świętowała 19. urodziny również w bydgoskiej katedrze - sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Tyrawa, pasterz Kościoła bydgoskiego. Zaznaczył on, jak ważne w obecnych czasach jest upominanie się o godność osoby ludzkiej. I dodał, że to także jest misja i wyzwanie dla Kościoła. - Do godności ludzkiej odwołujemy się wtedy, kiedy trzeba nam uzasadnić nasze prawa, a zapominamy o niej w momencie, kiedy trzeba jej bronić przed aborcją, eutanazją, in vitro, nie mówiąc o społecznej patologii uprzedmiotawiania drugiego człowieka - mówił. Ksiądz biskup przyznał, że Radio Maryja jest dziełem, które tę misję walki o godność człowieka podejmuje. Bp Tyrawa podkreślił także, że nie wolno traktować człowieka jak rzecz, która służy do osiągania jakiegoś celu. Zaznaczył również, że obecnie mianem wolności określa się ekspresję. - Ekspresja staje się formą wolności, która z założenia zabrania zabraniać i którą rozumie się jako wolność słowa. Jednak wolność ekspresji nie ma nic wspólnego z wolnością słowa - podkreślił ordynariusz bydgoski. - Wolność słowa stanowi podstawę demokracji wówczas, kiedy podlega ocenie w kategoriach prawdy i fałszu - podkreślił kaznodzieja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35

[ TEMATY ]

rząd

służba zdrowia

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Resort podkreślił, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł, a do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję