Reklama

10. rocznica koronacji

Jasnogórskie Dzieciątko Jezus

Niedziela Ogólnopolska 52/2010, str. 27

W tym roku przypada 10. rocznica koronacji figury Dzieciątka Jezus na Placu św. Piotra w Rzymie przez papieża Jana Pawła II (miała miejsce 20 grudnia 2000 r.). Figurę Dzieciątka w żłóbku wykonały siostry karmelitanki z Krakowa, a koronę „Solidarności” przekazał ks. prał. Henryk Jankowski z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. W tej historycznej, grudniowej audiencji u Jana Pawła II z udziałem abp. Stanisława Dziwisza wzięły udział trzy kobiety, czcicielki Miłosierdzia Bożego: Krystyna Stanisława Górniak z Warszawy, Krystyna Hajduk i Zofia Czepiec z Krakowa. Opiekunami duchowymi tego dzieła byli: bp Zbigniew Józef Kraszewski, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, o. Isnard Szyper OP i ks. Edmund Boniewicz SAC. Pragnieniem osób biorących udział w historycznej audiencji było wywyższenie narodzonego Króla Miłosierdzia oraz podziękowanie Mu za 2000 lat chrześcijaństwa. Drugim ważnym aspektem i pragnieniem było wniesienie ukoronowanego Dzieciątka w nowy wiek i nowe tysiąclecie.
Podczas koronacji przed Ojcem Świętym wypowiedziane zostały następujące słowa: „Ojcze Święty, przyjechałyśmy z dalekiego kraju, z Polski. Na naszej ziemi znalazłyśmy królewskie Dziecię Boże i prosimy o ukoronowanie figury Dzieciątka Jezus - Króla Miłosierdzia - w żłóbku koroną «Solidarności» z Gdańska”. Po tych słowach Jan Paweł II dokonał aktu koronacyjnego i udzielił błogosławieństwa.
Po audiencji hołd królewskiemu Dzieciątku Jezus jako pierwsza złożyła straż watykańska. Następnie Dzieciątko wzięła w swe ręce para nowożeńców, potem siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego z Myśliborza oraz liczni wierni, którzy tłumnie gromadzili się przy Dzieciątku.
Adoracja Dzieciny do czasu wyjazdu z Rzymu miała miejsce w kaplicy Domu Polskiego przy Via Cassia. 21 grudnia 2000 r. wotum dotarło do Polski i o tym fakcie oraz o zamiarze przekazania figurki maleńkiego Jezusa na Jasną Górę został poinformowany sekretarz kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie. Zanim jednak Dzieciątko dotarło do Częstochowy, gościło u kilku rodzin krakowskich, następnie w sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem, a potem szlakiem spod Giewontu przybyło 23 grudnia 2000 r. na Jasną Górę. Tam, w Kaplicy Cudownego Obrazu, rodzina z Krakowa wraz z ks. Boniewiczem przekazała Dzieciątko na ręce Ojca Przeora. O tym wydarzeniu został poinformowany ówczesny generał Zakonu Paulinów o. Stanisław Turek.
Co roku w okresie bożonarodzeniowym królewskie Dziecię wystawiane jest przez Ojca Generała przed ołtarzem Bazyliki Jasnogórskiej, by wierni mogli oddawać Mu hołd.
Wieloletnia współpraca fundatorów z ojcem generałem Izydorem Matuszewskim przyniosła wspaniałe rezultaty i doprowadziła do tego, że ukoronowane Dzieciątko jest obecnie czczone jako relikwia. Prowadzone dalsze rozmowy rokują nadzieję, że figurka Jezusa zostanie na stałe wystawiona w kaplicy relikwii na Jasnej Górze.
Patrząc dzisiaj na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu w znaku królewskiego Dzieciątka Jezus, przekazanego wraz z błogosławieństwem sługi Bożego Jana Pawła II jako wotum na Ołtarz Ojczyzny, należy uznać, że jest to czytelny znak królewskiej władzy i chwały Bożej.
Niech ten narodzony w żłóbku Jezus - Król Miłosierdzia - zagości i otworzy drzwi do wszystkich ludzkich serc, by z nadzieją na lepszy świat cała ludzkość trwała z Nim, zmierzając ku królestwu Bożemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję