Reklama

10. rocznica koronacji

Jasnogórskie Dzieciątko Jezus

Niedziela Ogólnopolska 52/2010, str. 27

W tym roku przypada 10. rocznica koronacji figury Dzieciątka Jezus na Placu św. Piotra w Rzymie przez papieża Jana Pawła II (miała miejsce 20 grudnia 2000 r.). Figurę Dzieciątka w żłóbku wykonały siostry karmelitanki z Krakowa, a koronę „Solidarności” przekazał ks. prał. Henryk Jankowski z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. W tej historycznej, grudniowej audiencji u Jana Pawła II z udziałem abp. Stanisława Dziwisza wzięły udział trzy kobiety, czcicielki Miłosierdzia Bożego: Krystyna Stanisława Górniak z Warszawy, Krystyna Hajduk i Zofia Czepiec z Krakowa. Opiekunami duchowymi tego dzieła byli: bp Zbigniew Józef Kraszewski, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, o. Isnard Szyper OP i ks. Edmund Boniewicz SAC. Pragnieniem osób biorących udział w historycznej audiencji było wywyższenie narodzonego Króla Miłosierdzia oraz podziękowanie Mu za 2000 lat chrześcijaństwa. Drugim ważnym aspektem i pragnieniem było wniesienie ukoronowanego Dzieciątka w nowy wiek i nowe tysiąclecie.
Podczas koronacji przed Ojcem Świętym wypowiedziane zostały następujące słowa: „Ojcze Święty, przyjechałyśmy z dalekiego kraju, z Polski. Na naszej ziemi znalazłyśmy królewskie Dziecię Boże i prosimy o ukoronowanie figury Dzieciątka Jezus - Króla Miłosierdzia - w żłóbku koroną «Solidarności» z Gdańska”. Po tych słowach Jan Paweł II dokonał aktu koronacyjnego i udzielił błogosławieństwa.
Po audiencji hołd królewskiemu Dzieciątku Jezus jako pierwsza złożyła straż watykańska. Następnie Dzieciątko wzięła w swe ręce para nowożeńców, potem siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego z Myśliborza oraz liczni wierni, którzy tłumnie gromadzili się przy Dzieciątku.
Adoracja Dzieciny do czasu wyjazdu z Rzymu miała miejsce w kaplicy Domu Polskiego przy Via Cassia. 21 grudnia 2000 r. wotum dotarło do Polski i o tym fakcie oraz o zamiarze przekazania figurki maleńkiego Jezusa na Jasną Górę został poinformowany sekretarz kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie. Zanim jednak Dzieciątko dotarło do Częstochowy, gościło u kilku rodzin krakowskich, następnie w sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem, a potem szlakiem spod Giewontu przybyło 23 grudnia 2000 r. na Jasną Górę. Tam, w Kaplicy Cudownego Obrazu, rodzina z Krakowa wraz z ks. Boniewiczem przekazała Dzieciątko na ręce Ojca Przeora. O tym wydarzeniu został poinformowany ówczesny generał Zakonu Paulinów o. Stanisław Turek.
Co roku w okresie bożonarodzeniowym królewskie Dziecię wystawiane jest przez Ojca Generała przed ołtarzem Bazyliki Jasnogórskiej, by wierni mogli oddawać Mu hołd.
Wieloletnia współpraca fundatorów z ojcem generałem Izydorem Matuszewskim przyniosła wspaniałe rezultaty i doprowadziła do tego, że ukoronowane Dzieciątko jest obecnie czczone jako relikwia. Prowadzone dalsze rozmowy rokują nadzieję, że figurka Jezusa zostanie na stałe wystawiona w kaplicy relikwii na Jasnej Górze.
Patrząc dzisiaj na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu w znaku królewskiego Dzieciątka Jezus, przekazanego wraz z błogosławieństwem sługi Bożego Jana Pawła II jako wotum na Ołtarz Ojczyzny, należy uznać, że jest to czytelny znak królewskiej władzy i chwały Bożej.
Niech ten narodzony w żłóbku Jezus - Król Miłosierdzia - zagości i otworzy drzwi do wszystkich ludzkich serc, by z nadzieją na lepszy świat cała ludzkość trwała z Nim, zmierzając ku królestwu Bożemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję