Reklama

Znicz naszej pamięci

Pamiętamy... Bóg - Honor - Ojczyzna”. Pod takim tytułem ukazała się antologia wierszy poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Prezentacja tomiku odbyła się 10 listopada br. w SP nr 37 im. kard. S. Wyszyńskiego we Wrocławiu podczas wieczornicy patriotycznej, przygotowanej przez Ośrodek Działań Środowiskowych Wrocław-Kuźniki. W czasie uroczystości uczniowie tej szkoły zaprezentowali wiersze z antologii, a chór „Kuźniczanie” pod dyrekcją Ireneusza Kusia wykonał pieśni patriotyczne i legionowe.
Pomysłodawcami tego wyjątkowego zbioru poezji są: znany wrocławski animator kultury Bolesław Lang z Ośrodka Działań Środowiskowych Salonik Literacki Wrocław-Kuźniki oraz Janusz Dariusz Telejko, wicekanclerz Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta, wicedyrektor Katolickiego Radia Rodzina we Wrocławiu. - Pragnęliśmy oddać hołd poległym w katastrofie smoleńskiej oraz uczcić ich pamięć przez przygotowanie im poświęconej antologii właśnie na rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział Bolesław Lang. - Cieszę się ogromnie, że redakcji zbioru podjął się Janusz Dariusz Telejko - poeta, w którego dorobku znalazło się już kilka tomików poetyckich, książek dziennikarskich, którego utwory zamieszczone zostały też w wielu antologiach. - Tomik „Pamiętamy... Bóg - Honor - Ojczyzna” jest wyjątkowy, a czyni go takim sam temat - zapewnia Janusz Telejko. - Z wielkim wzruszeniem i poczuciem odpowiedzialności przystąpiłem do pracy nad tą antologią. Poeci, artyści pióra, którzy w swej nadwrażliwości widzą więcej i dalej, w swoich wierszach nawiązali do tradycji trenu, czyli żałobnego opłakiwania osób, które odeszły do domu Ojca. Ten płacz, jak perły przemienione w wyrazy i strofy, jest swoistym hołdem dla tych, którzy nieśli światełko pokoju w imieniu Polski na groby pomordowanych w Katyniu. To pierwsza w Polsce w taki sposób - językiem poezji - opisana tragedia, która nigdy nie może być zapomniana.
Dyrektor generalny Wydziału Programów Katolickich i Patriotycznych PSE POLEST Bronisław Pałys OESSH w posłowiu do antologii podzielił się głęboką refleksją na temat wydarzeń w Polsce, zwłaszcza tych dotyczących krzyża z Krakowskiego Przedmieścia.
Tomik „Pamiętamy... Bóg - Honor - Ojczyzna” zawiera utwory poetów skupionych m.in. w Kole Literatów Polskich im. Z. Herberta i przy Saloniku Literackim Wrocław-Kuźniki. Znalazła się tam poruszająca poetycka zaduma i ku Bogu kierowane myśli poetów, m.in:. Eleonory Kiestrzyń, Anny Paciorek, Janiny Oparowskiej, Reginy Sudolskiej, Leona Budzynowskiego, Joanny Agnieszki Pietrasiewicz, Ewy Marii Syskiej, Andrzeja Siedleckiego oraz Janusza Dariusza Telejki, który jeden ze swoich wierszy pt. „Powrót króla” poświęcił także śp. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu.
Antologię „Pamiętamy... Bóg - Honor - Ojczyzna” bogato ilustrują także fotografie z miejsca katastrofy, z dni żałoby narodowej i pogrzebów ofiar. Nawiązują do polskiej Golgoty Wschodu i wraz z wierszami tworzą poetyckie ujęcie nieuchronności czasu i historii, która na naszych oczach znowu się powtórzyła. Podkreślają eschatologiczny wymiar tego, czego przychodzi nam doświadczyć, i tego, czym jest Polska.
Szok, ból, niedowierzanie i pozostające bez odpowiedzi pytania, które po 10 kwietnia 2010 r. stały się udziałem nas wszystkich i które na nowo otworzyły ranę Katynia, mogą być trudne do zwerbalizowania, a wypowiedziane być muszą - poetom, artystom pióra przychodzi łatwiej ujmować w słowa to, co drga w duszy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

[ TEMATY ]

Auschwitz

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Papież przybył do Oświęcimia kilka minut po godz. 9.00. W Oświęcimiu powitał go biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejechał następnie do bramy głównej. Tu Franciszka powitał dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję