Reklama

Z Polski

Biskupi na Niedzielę Świętej Rodziny

Życie rodzinne w komunii z Bogiem

Z okazji Niedzieli Świętej Rodziny z Nazaretu, która przypada w tym roku w drugim dniu świąt, polscy biskupi zwracają się do wiernych z listem pasterskim, w którym przypominają hasło tegorocznego roku duszpasterskiego: „W komunii z Bogiem” i zapraszają katolików, aby czynili Kościół domem i szkołą komunii. Podkreślają, że przez Wcielenie i Narodzenie Syna Bożego Bóg proponuje nam taką więź, o jakiej ludzkość do chwili narodzin Chrystusa nie mogła marzyć. Ta szczególna relacja, którą nazywamy komunią z Bogiem, jest najściślejszym zjednoczeniem, jakie można sobie wyobrazić. Wyjątkowym wejściem w komunię z Chrystusem i drogą do szczęścia w rodzinie jest dla małżonków sakrament małżeństwa. W liście czytamy: „Wielu z nas stawia pytanie: Jak ułożyć szczęśliwe życie małżeńskie i rodzinne? Z pomocą w szukaniu właściwej odpowiedzi przychodzi psychologia małżeństwa i rodziny oraz pedagogika rodziny. Ich wskazania, choć bardzo cenne, są jednak niewystarczające. Życie małżeńskie - jeżeli ma być piękne, prawdziwe i trwałe - nie może się ograniczać do tego, co w danej chwili przyjemne albo wygodne”. Sakrament małżeństwa to „decyzja, aby całe swoje życie - wszystko, co dzieje się w sercu, umyśle, ciele i w każdej chwili codziennego życia małżonków - uczynić żywym obrazem Boga. Takie życie małżeńskie prowadzi do pełni i do szczęścia, które są możliwe na fundamencie głębokiej, przeżywanej każdego dnia, zażyłości z Bogiem”. Komunia z Bogiem rozwija się i pogłębia przez codzienną modlitwę indywidualną, małżeńską i rodzinną, medytację Słowa Bożego i adorację Chrystusa, w dojrzale przeżywanym sakramencie pokuty, w przeżywaniu niedzieli jako dnia Pańskiego. Biskupi podkreślają, że życie w komunii małżeńskiej oznacza postrzeganie współmałżonka jako kogoś wyjątkowo bliskiego, dzielenie jego radości i cierpienia, przekonanie, że „on jest mój, a ja jestem jego” (Pnp 2, 16) ze wszystkim, co w nas piękne i trudne, wielkie i wstydliwe. To dostrzeganie we współmałżonku tego, co w nim jest darem Bożym dla mnie. „Żyć w komunii małżeńskiej i rodzinnej to być otwartym na nowe życie, przyjmować je zawsze z miłością i tworzyć najlepsze warunki do rozwoju oraz wychowania dzieci” - piszą biskupi i apelują, by nie uciekać od problemów domowych w rzeczywistość wirtualną Internetu, by walczyć o czas, by być razem i być dla siebie darem.

Wrocław

Da Vinci w szpitalu

Reklama

Pierwszy w Polsce, a 293. w Europie egzemplarz chirurgicznego robota da Vinci 9 grudnia uroczyście zaprezentowano we Wrocławiu. Najnowocześniejszy tego typu sprzęt na świecie będzie służył pacjentom na Oddziale Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Podczas prezentacji zalety sprzętu przedstawiał dyrektor Szpitala - ordynator Zintegrowanego Ośrodka Chirurgicznego prof. Wojciech Witkiewicz: - Robot da Vinci stwarza możliwość leczenia chorych w naszym kraju z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć chirurgii małoinwazyjnej, jaka może być stosowana w poprawie leczenia chorób nowotworowych, tj. nowotworu odbytnicy, jelita grubego, prostaty, macicy z przydatkami, nerek, a ponadto stwarza szansę kształcenia chirurgów w tym zakresie w naszym kraju, której dotychczas nie było. Nie uważam tego za osobisty sukces, ale za wywiązanie się z obowiązku, jaki przyjąłem na siebie jako prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich w latach 2007-09.
Poświęcenia robota dokonał kard. Henryk Gulbinowicz, obecny przy wszystkich najważniejszych dla placówki momentach. W połowie grudnia zespół chirurgów przeprowadził pierwsze operacje przy wsparciu robota da Vinci. Zakupienie sprzętu dla wrocławskiej placówki stawia Polskę w gronie najbardziej rozwiniętych medycznie krajów świata.

Marta Pietkiewicz

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Dzięki chrześcijaństwu jesteśmy powiązani z kulturą Zachodu i dlatego mogliśmy się w historii opierać wszelkim kulturom ludów barbarzyńskich. Mogliśmy się oprzeć kulturom narzucanym nam przez wrogów czy przyjaciół.

Krótko

Polska przekazała Rosji uwagi do projektu raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) w sprawie katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. 150 stron uwag trafiło do przewodniczącej MAK Tatiany Anodiny. Polska otrzymała projekt raportu MAK 20 października 2010 r. i miała 60 dni na przedstawienie swojego stanowiska.

Polski prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do strony rosyjskiej o uchylenie decyzji w sprawie unieważnienia zeznań kontrolerów z wieży lotniska w Smoleńsku, którzy 10 kwietnia sprowadzali polskiego tupolewa. Rosjanie unieważnili kwietniowe zeznania kontrolerów, uważając za ważne tylko te złożone w sierpniu.

Czy Donald Tusk obraził cześć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej? Tak twierdzą Małgorzata Wassermann i Ewa Kochanowska. Premiera miało mocno zirytować pytanie Kochanowskiej o bezpieczeństwo członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Sejm ma ośmiu nowych parlamentarzystów. Zastąpili oni posłów, którzy przeszli do samorządów. Wśród nich jest pierwszy czarnoskóry poseł John Godson z Łodzi. Godson zastąpił Hannę Zdanowską, która z ramienia PO została wybrana prezydentem Łodzi.

Po odrzuceniu pomysłu PO w Sejmie na zamrożenie finansowania partii politycznych premier Donald Tusk zapowiedział, że jego partia wróci do tego w Senacie. Senatorowie przegłosowali obniżkę dotacji o połowę od 2011 r.

Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”. Po jego przemówieniu słychać było okrzyki „Jaruzelski!”, zgromadzeni gwizdali i buczeli.

Euro? Nie ma się co spieszyć - odpowiada minister finansów. Rząd po raz kolejny zmienia zdanie w sprawie przyjęcia europejskiej waluty. Teraz mówi, że przyjęcie euro nie jest polskim priorytetem.

Zrzeszająca 14 tys. lekarzy Federacja Porozumienie Zielonogórskie nie chce podpisać kontraktów na świadczenia zdrowotne w 2011 r. Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad medyków należących do PZ.

Blisko jedna czwarta dorosłych Polaków nie ma własnego konta bankowego. Państwo traci miliard zł na przesyłanie pieniędzy pocztą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w USA: Eucharystia i spowiedź są nierozerwalne

2021-07-30 17:11

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Nuncjusz Apostolski

Vatican News

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nt. przystępowania do Komunii św. osób sprawujących publiczne urzędy. W ramach panelu „Komunia, katolicy a życie publiczne”, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Christophere Pierre, wypowiedział się na temat konieczności nieodłącznego traktowania w dyskusji sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.

Jak zaznaczył, celem opracowania dokumentu powinna być troska o zbawienie dusz. „Punktem wyjścia nie może być zawstydzanie słabych, ale proponowanie Tego, który może nas umocnić do pokonania naszych słabości, zwłaszcza poprzez sakramenty pojednania i Eucharystii” – powiedział abp Pierre. Podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ideologicznej wojny.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję