Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi na Niedzielę Świętej Rodziny

Życie rodzinne w komunii z Bogiem

Z okazji Niedzieli Świętej Rodziny z Nazaretu, która przypada w tym roku w drugim dniu świąt, polscy biskupi zwracają się do wiernych z listem pasterskim, w którym przypominają hasło tegorocznego roku duszpasterskiego: „W komunii z Bogiem” i zapraszają katolików, aby czynili Kościół domem i szkołą komunii. Podkreślają, że przez Wcielenie i Narodzenie Syna Bożego Bóg proponuje nam taką więź, o jakiej ludzkość do chwili narodzin Chrystusa nie mogła marzyć. Ta szczególna relacja, którą nazywamy komunią z Bogiem, jest najściślejszym zjednoczeniem, jakie można sobie wyobrazić. Wyjątkowym wejściem w komunię z Chrystusem i drogą do szczęścia w rodzinie jest dla małżonków sakrament małżeństwa. W liście czytamy: „Wielu z nas stawia pytanie: Jak ułożyć szczęśliwe życie małżeńskie i rodzinne? Z pomocą w szukaniu właściwej odpowiedzi przychodzi psychologia małżeństwa i rodziny oraz pedagogika rodziny. Ich wskazania, choć bardzo cenne, są jednak niewystarczające. Życie małżeńskie - jeżeli ma być piękne, prawdziwe i trwałe - nie może się ograniczać do tego, co w danej chwili przyjemne albo wygodne”. Sakrament małżeństwa to „decyzja, aby całe swoje życie - wszystko, co dzieje się w sercu, umyśle, ciele i w każdej chwili codziennego życia małżonków - uczynić żywym obrazem Boga. Takie życie małżeńskie prowadzi do pełni i do szczęścia, które są możliwe na fundamencie głębokiej, przeżywanej każdego dnia, zażyłości z Bogiem”. Komunia z Bogiem rozwija się i pogłębia przez codzienną modlitwę indywidualną, małżeńską i rodzinną, medytację Słowa Bożego i adorację Chrystusa, w dojrzale przeżywanym sakramencie pokuty, w przeżywaniu niedzieli jako dnia Pańskiego. Biskupi podkreślają, że życie w komunii małżeńskiej oznacza postrzeganie współmałżonka jako kogoś wyjątkowo bliskiego, dzielenie jego radości i cierpienia, przekonanie, że „on jest mój, a ja jestem jego” (Pnp 2, 16) ze wszystkim, co w nas piękne i trudne, wielkie i wstydliwe. To dostrzeganie we współmałżonku tego, co w nim jest darem Bożym dla mnie. „Żyć w komunii małżeńskiej i rodzinnej to być otwartym na nowe życie, przyjmować je zawsze z miłością i tworzyć najlepsze warunki do rozwoju oraz wychowania dzieci” - piszą biskupi i apelują, by nie uciekać od problemów domowych w rzeczywistość wirtualną Internetu, by walczyć o czas, by być razem i być dla siebie darem.

Reklama

Wrocław

Da Vinci w szpitalu

Pierwszy w Polsce, a 293. w Europie egzemplarz chirurgicznego robota da Vinci 9 grudnia uroczyście zaprezentowano we Wrocławiu. Najnowocześniejszy tego typu sprzęt na świecie będzie służył pacjentom na Oddziale Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Podczas prezentacji zalety sprzętu przedstawiał dyrektor Szpitala - ordynator Zintegrowanego Ośrodka Chirurgicznego prof. Wojciech Witkiewicz: - Robot da Vinci stwarza możliwość leczenia chorych w naszym kraju z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć chirurgii małoinwazyjnej, jaka może być stosowana w poprawie leczenia chorób nowotworowych, tj. nowotworu odbytnicy, jelita grubego, prostaty, macicy z przydatkami, nerek, a ponadto stwarza szansę kształcenia chirurgów w tym zakresie w naszym kraju, której dotychczas nie było. Nie uważam tego za osobisty sukces, ale za wywiązanie się z obowiązku, jaki przyjąłem na siebie jako prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich w latach 2007-09.
Poświęcenia robota dokonał kard. Henryk Gulbinowicz, obecny przy wszystkich najważniejszych dla placówki momentach. W połowie grudnia zespół chirurgów przeprowadził pierwsze operacje przy wsparciu robota da Vinci. Zakupienie sprzętu dla wrocławskiej placówki stawia Polskę w gronie najbardziej rozwiniętych medycznie krajów świata.

Marta Pietkiewicz

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Dzięki chrześcijaństwu jesteśmy powiązani z kulturą Zachodu i dlatego mogliśmy się w historii opierać wszelkim kulturom ludów barbarzyńskich. Mogliśmy się oprzeć kulturom narzucanym nam przez wrogów czy przyjaciół.

Krótko

Polska przekazała Rosji uwagi do projektu raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) w sprawie katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. 150 stron uwag trafiło do przewodniczącej MAK Tatiany Anodiny. Polska otrzymała projekt raportu MAK 20 października 2010 r. i miała 60 dni na przedstawienie swojego stanowiska.

Polski prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do strony rosyjskiej o uchylenie decyzji w sprawie unieważnienia zeznań kontrolerów z wieży lotniska w Smoleńsku, którzy 10 kwietnia sprowadzali polskiego tupolewa. Rosjanie unieważnili kwietniowe zeznania kontrolerów, uważając za ważne tylko te złożone w sierpniu.

Czy Donald Tusk obraził cześć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej? Tak twierdzą Małgorzata Wassermann i Ewa Kochanowska. Premiera miało mocno zirytować pytanie Kochanowskiej o bezpieczeństwo członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Sejm ma ośmiu nowych parlamentarzystów. Zastąpili oni posłów, którzy przeszli do samorządów. Wśród nich jest pierwszy czarnoskóry poseł John Godson z Łodzi. Godson zastąpił Hannę Zdanowską, która z ramienia PO została wybrana prezydentem Łodzi.

Po odrzuceniu pomysłu PO w Sejmie na zamrożenie finansowania partii politycznych premier Donald Tusk zapowiedział, że jego partia wróci do tego w Senacie. Senatorowie przegłosowali obniżkę dotacji o połowę od 2011 r.

Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”. Po jego przemówieniu słychać było okrzyki „Jaruzelski!”, zgromadzeni gwizdali i buczeli.

Euro? Nie ma się co spieszyć - odpowiada minister finansów. Rząd po raz kolejny zmienia zdanie w sprawie przyjęcia europejskiej waluty. Teraz mówi, że przyjęcie euro nie jest polskim priorytetem.

Zrzeszająca 14 tys. lekarzy Federacja Porozumienie Zielonogórskie nie chce podpisać kontraktów na świadczenia zdrowotne w 2011 r. Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad medyków należących do PZ.

Blisko jedna czwarta dorosłych Polaków nie ma własnego konta bankowego. Państwo traci miliard zł na przesyłanie pieniędzy pocztą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję