Reklama

Ze świata

Komentarz

Efekt domina?

Katolicka Irlandia jest pogrążona w ekonomicznym kryzysie. Bieda coraz bardziej doskwiera. Pracownicy kościelnych organizacji dobroczynnych dwoją się i troją, aby coraz większej liczbie potrzebujących zapewnić jedzenie i odzież. Przybywa bezdomnych.
Ekonomiczny kryzys spędza sen z powiek nie tylko Irlandczykom. Czarne chmury wiszą nad Portugalią i Hiszpanią. Niektórzy ekonomiści wieszczą efekt domina. W to, że Polska jest bezpieczną zieloną wyspą, wierzy już coraz mniej naszych rodaków, którzy pomału przygotowują się do drugiej fali kryzysu. Jeżeli przyjdzie - oby nie, ale niebezpieczeństwo jest realne - znowu nowe obszary zaleje biedą, a przed drzwiami Caritas ustawią się długie kolejki oczekujących na pomoc.
Modne w niektórych kręgach, najczęściej tych, które są mało przychylne albo wręcz wrogie Kościołowi, stało się powtarzanie tezy, że ta wspólnota wierzących jest pogrążona w głębokim kryzysie. Prawda czy fałsz? Patrząc na skalę pomocy udzielanej przez różne katolickie organizacje charytatywne, nieodparcie nasuwa się jedna odpowiedź: To nie może być prawda. A więc?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Szwajcaria

W obronie krzyża

Podpisaną przez 12 tys. osób petycję domagającą się poszanowania obecności krzyża w przestrzeni publicznej przekazał 14 grudnia władzom Lucerny powołany w tym celu komitet społeczny.
Petycja stanowi odpowiedź na konflikty związane z obecnością krzyża w szkołach w Stalden i Triengen. W Stalden z pracy został zwolniony jeden z nauczycieli po tym, jak zdjął krzyż w klasie. Niedawno w Triengen ojciec trojga dzieci zdjął krucyfiksy wiszące w klasach swoich dzieci, powołując się na wyrok sądu federalnego z 1990 r., który zdecydował, że symbole religijne w szkołach są sprzeczne z wolnością sumienia.
Sygnatariusze petycji są przekonani, że zakaz obecności krzyża w przestrzeni publicznej byłby wyrazem nietolerancji. „Krzyż należy do chrześcijańskiej tradycji naszej ojczyzny” - podkreślają członkowie komitetu. Za inicjatywą obywatelską pod hasłem „Krzyż pozostaje” stoją politycy i młodzieżówka CVP, a także członkowie prawicowo-konserwatywnej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP). Odegrała ona wiodącą rolę w referendum, które zdecydowało o zakazie budowy minaretów w tym kraju.

Dziedzictwo kulturowe

„Cicha noc”

Reklama

Kolęda „Cicha noc, święta noc” powinna zostać wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) - uważa Michael Neureiter, przewodniczący Stowarzyszenia „Cicha noc”. Wpis taki ma być dokonany bardzo szybko w austriackim oddziale UNESCO - informuje katolicka agencja informacyjna Kathpress.
Kolędę „Cicha noc, święta noc” wykonali po raz pierwszy jej autorzy - ks. Joseph Mohr oraz nauczyciel i miejscowy organista Franz Xaver Gruber przed ponad 190 laty - podczas Pasterki w 1818 r. w niewielkim kościółku św. Mikołaja w Oberndorf pod Salzburgiem. Kolęda bardzo spodobała się wiernym, a dziś śpiewana jest w ok. 300 językach na świecie. „Cicha noc” nadal jest jedną z najpopularniejszych pieśni bożonarodzeniowych.

Cudzysłów

Wiara w życie wieczne stanowi jedną z przesłanek umożliwiających ewangelizację.
O. Raniero Cantalamessa OFMCap, kaznodzieja Domu Papieskiego

Ludzie

Kard. Kurt Koch

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch powiedział, że papież Benedykt XVI przykłada do dialogu z Kościołami wywodzącymi się z reformacji taką samą wagę, jak do dialogu z prawosławiem. - Gdy Ojciec Święty zapytał mnie, czy podjąłbym się pracy na urzędzie w Watykanie, jego istotnym argumentem było to, że chciałby mieć znowu kogoś, kto z własnego doświadczenia, a nie tylko z książek, zna wspólnoty kościelne wywodzące się z reformacji - powiedział kard. Koch.
- Jednakże podczas gdy dialog z prawosławiem toczy się wokół prymatu papieża, w łonie Kościołów reformacji powstała „wielka różnorodność wspólnot skupionych wokół fragmentarycznego nauczania, co utrudnia dialog - wyjaśniał watykański „minister ds. ekumenizmu”. - Dlatego - dodał - niezbędne jest istnienie organizacji zwierzchnich, zwłaszcza takich jak Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE), której sekretarzem generalnym jest austriacki biskup Michael Bünker. - Jest ona partnerem dialogu, z którym można rozmawiać w sposób wiążący - powiedział pochodzący ze Szwajcarii kard. Koch.

Krótko

Nieudany zamach terrorystyczny w Sztokholmie. 11 grudnia przy zatłoczonej arterii handlowej najpierw zapalił się samochód, a chwilę później drugi, zaparkowany 300 metrów dalej, wybuchł. Zginęła jedna osoba - zamachowiec samobójca. Z sześciu bomb, które miał przy sobie, wybuchła jedna.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział, że PE nie ma możliwości zajęcia się na forum plenarnym śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.

Komisja Europejska zatwierdziła wniosek ws. pomocy z unijnego Funduszu Solidarności dla powodzian w Polsce w wysokości 105,5 mln euro. Teraz wniosek musi zostać zatwierdzony zarówno przez Parlament Europejski, jak i Radę Ministrów UE, czyli dwie instytucje stanowiące tzw. władzę budżetową Unii.

Włoski premier Silvio Berlusconi pozostał na swoim stanowisku. W głosowaniu nad wotum zaufania zdecydowały 3 głosy polityków opozycyjnej partii.

Richard Holbrooke, jeden z najwytrawniejszych amerykańskich dyplomatów, zmarł 14 grudnia 2010 r.

Węgierski parlament przyjął nową ustawę medialną. Znajduje się w niej m.in. zapis, że komercyjne stacje telewizyjne będą mogły poświęcać przestępstwom co najwyżej 20 proc. czasu swoich programów informacyjnych.

Założyciel Facebooka - największego na świecie portalu społecznościowego - został Człowiekiem Roku Tygodnika „Time”. Ten 26-latek stał się tym samym nie tylko jednym z najmłodszych miliarderów i filantropów świata, ale i drugą w historii tak młodą osobą z tytułem „Człowiek Roku”.

Ukraińska prokuratura generalna wszczęła postępowanie wobec liderki największego ugrupowania opozycyjnego Julii Tymoszenko. Ma ona zakaz wyjazdu za granicę. Według niej samej, jest oskarżona o to, że wypłaciła ludziom emerytury, podczas gdy kraj znajdował się w kryzysie.

W Moskwie doszło do zamieszek na tle rasowym. Kibice jednego z piłkarskich klubów postanowili zemścić się za śmierć kolegi, którego mieli zamordować imigranci z Kaukazu. Na ulicach miasta zaczęło się polowanie na ludzi o niesłowiańskim wyglądzie. Milicja zatrzymała ponad 1000 osób.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję