Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Kolejarze na wałach jasnogórskich

Kolejarze na wałach jasnogórskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka kolejarzy

Dokąd jedzie polska kolej?

W dniach 6-7 listopada pod hasłem: „Wzorem Maryi bądźmy świadkami Miłości” odbywała się na Jasnej Górze 27. Pielgrzymka Kolejarzy, w której uczestniczyło ok. 6 tys. osób. Przybyły delegacje kolejarzy z Białorusi, Węgier i ponad 100 osób ze Słowacji z nowymi władzami kolejowymi spółek słowackich. Prezes PKP SA Andrzej Wach podkreślił wagę tegorocznego hasła pielgrzymki: - W tym świecie, gdzie jest tak wiele emocji, a w mediach wojna polsko-polska, my, kolejarze, próbujemy rozmawiać o miłości, pokazywać, jak my podchodzimy do miłości, mimo bardzo wielu trudności, które przeżywa polska kolej, trudności związanych z liberalizacją rynku, restrukturyzacją, jak również z procesem prywatyzacji. Jako prezes PKP zwracam uwagę na fakt, że te procesy chcemy przeprowadzać z „ludzką twarzą”, pochylając się nad każdym człowiekiem. Na pielgrzymce obecny był minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Niedzielnej Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył arcybiskup senior z Gdańska Tadeusz Gocłowski. Koncelebrowali m.in.: biskup pomocniczy diecezji spiskiej na Słowacji Štefan Seèka i krajowy duszpasterz kolejarzy ks. Eugeniusz Zarębiński. Pielgrzymka była także dziękczynieniem za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana ludzi pracy.

Kapelani szpitali

Na wspólnych rekolekcjach

Rekolekcje księży kapelanów szpitali odbyły się w dniach 8-10 listopada z udziałem ok. 200 kapłanów. Nauki rekolekcyjne głosił biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Obecni byli: bp Stefan Regmunt - przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski oraz ks. Józef Jachimczak, kończący swoją wieloletnią posługę jako krajowy duszpasterz służby zdrowia. Zastąpi go ks. prof. Stanisław Warzeszak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Kapelanem byłem od dramatycznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, to po nim objąłem posługę duszpasterską w służbie zdrowia i prowadziłem ją aż do jego beatyfikacji. To 26 lat. Początki były bardzo trudne: obejmowałem służbę zdrowia po stanie wojennym, byliśmy inwigilowani, nie mogliśmy się szerzej rozwijać, ale mimo to lekarze bardzo licznie przychodzili do kościoła Świętego Krzyża - wspominał ks. Jachimczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rekolekcje paulinów

Pod przewodnictwem bp. Wacława Depo

Rekolekcje paulinów w dniach 8-13 listopada prowadził biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Wacław Depo. Do zgromadzonych w chórze zakonnym kilkudziesięciu ojców i braci paulinów, którzy przybyli z klasztorów w kraju i z zagranicy, bp Depo powiedział podczas inaugurującej nauki rekolekcyjnej: - Rekolekcje to spotkanie dwóch pragnień - pragnienia serca Bożego i serca ludzkiego... Paulini wysłuchiwali codziennie trzech konferencji, razem odmawiali brewiarz, uczestniczyli we wspólnych nabożeństwach pokutnych i Mszach św. wspólnotowych w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Wizyta w „Niedzieli”

„Niedziela” - z charyzmatem

Ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Wacław Depo, który prowadził na Jasnej Górze rekolekcje dla ojców i braci paulinów, odwiedził także redakcję „Niedzieli”. 12 listopada w redakcyjnej auli została odprawiona Msza św. pod jego przewodnictwem. Koncelebrował z nim m.in. drugi gość redakcji - ks. Wiesław Wójcik TChr - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i moderator Ruchu Apostolstwa Emigracyjnego.
Witając bp. Depo, ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił jego otwarcie i życzliwość dla „Niedzieli”.
- Chciałbym podziękować, że mogłem wejść do tego domu. Nie tylko do redakcji, ale do domu, który stanowią ludzie - a Wasza wspólnota jest tego dowodem - zwłaszcza że najbliższy rok duszpasterski będziemy przeżywać pod hasłem: „Uczynić Kościół domem i szkołą jedności” - tymi słowami bp Depo powitał zebranych. Powiedział także: - „Niedziela” z Księdzem Infułatem i z Wami wszystkimi jest charyzmatem, darem dla wspólnoty Kościoła. W homilii odniósł się do sytuacji współczesnego świata, który nie pomaga człowiekowi w rozumieniu tego, kim jest i jaka jest jego misja. Wyjaśnił, że coraz częściej spotykane są postawy, które prowadzą do redukcji wiary. Jedna z nich zmierza do tego, by zwątpić w niepowtarzalność Jezusa, inna to ujęcie chrześcijaństwa jako obowiązku, ciężaru. Podejmując temat trudnej i odpowiedzialnej roli chrześcijanina we współczesności, bp Depo zostawił zebranym otwartą przestrzeń do refleksji. „Niedzieli” życzył, aby przez swoje treści niosła na cały świat zapach rodzinnego domu, jakim jest Kościół i Ojczyzna. Pożegnał się słowami: „Błogosławię Wam na radość z tego, kim jesteście”.

Agnieszka Chadzińska

Krótko

6 listopada przybyła na Jasną Górę 3. Pielgrzymka osób jąkających się i leczących z jąkania. Patronat nad pielgrzymką objął bp Jan Wątroba z Częstochowy. W modlitwie uczestniczyli pacjenci i personel Kliniki Leczenia Jąkania Ewy i Tomasza Galewskich z Warszawy.

Zapowiedź

19-20 listopada - Międzynarodowa Ekumeniczna Konferencja Odnowy w Duchu Świętym

21 listopada - 20. Pielgrzymka Górników

22-25 listopada - Rekolekcje Księży Biskupów

27 listopada - 7. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

Zaproszenie na Jasnogórskie Dni Skupienia 2010/2011

„Maryja znakiem Bożej Miłości”
Pod takim hasłem będą organizowane na Jasnej Górze Jasnogórskie Dni Skupienia.
Wszystkich zainteresowanych potrzebą pogłębienia swojej wiary przez „trwanie z Maryją na modlitwie” i słuchanie Słowa Bożego zapraszamy w następujących terminach:
I. 10-12.12.2010;
II. 21-23.01.2011;
III. 10-13.03.2011;
IV. 24-27.03.2011
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od piątku (początek - g. 14.30) do niedzieli (zakończenie - g. 12.00).
Miejscem modlitwy i zakwaterowania jest Dom Pielgrzyma. Zapytania oraz zgłoszenia pisemne lub telefoniczne prosimy kierować pod adresem:
O. Tomasz Tlałka, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-72-74 lub (34) 377-77-77, tmtpaulin@wp.pl

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję